Svetovna trgovinska organizacija (STO) je odločila, da Kitajska ni izvajala dumpinga na ameriškem trgu zaradi prodaje svojih solarnih panelov, vetrnic in jeklenih cilindrov. To naj bi Kitajski omogočilo tudi pravno podlago za uvedbo lastnih sankcij napram ZDA, v kolikor se te ovire ne umaknejo. Konec junija je sicer podoben spor z ZDA dobila tudi Indija. STO sicer v obrazložitvi navaja, da je bila ameriška utemeljitev šibka ter podprta s premalo dokazi. Carine na te izdelke so bile sicer uvedene leta 2012, še za časa Obamove administracije. ZDA blokirajo tudi proces imenovanja novih članov izvršnega razsodišča STO. Ta organ ima 7 članov, vendar potrebuje najmanj 3 člane za odločitev, od 11. decembra 2019 pa bi lahko imeli le še enega. Malo je verjetno, da bo Kitajska nadaljevala s tem sporom, saj je hitro dobila opozorilo, da ne kupuje dovolj hitro ameriških kmetijskih proizvodov ter bi lahko ponovno bila deležna uvedbe carin na 325 milijard dolarjev izvoženega blaga v ZDA.

Dogodki v naslednjem tednu: gospodarska klima v Sloveniji
V torek, 23. 7., bo objavljeno mnenje potrošnikov v Sloveniji, kjer pričakujemo, da se bo optimizem prebivalstva najmanj ohranil. V ZDA bodo poročali o prodaji rabljenih nepremičnin in indikatorju, ki meri razpoloženje v predelovalni dejavnosti – Richmond FED. Na Japonskem bodo objavljeni podatki o prodaji strojev. V četrtek, 25. 7., bodo na voljo podatki o slovenski gospodarski klimi, kjer bo pozornost usmerjena tako na razpoloženje predelovalne dejavnosti kot storitvenega dela gospodarstva. ECB bo imel svoje zasedanje na isti dan. V petek, 26. 7., bodo majski podatki o prodaji v storitveni dejavnosti v Sloveniji pokazali, kako visoko rast ohranjata segmenta kot sta transport in turizem. V ZDA bodo objavili prvo oceno gospodarske rasti v drugem četrtletju. V prvem četrtletju je bila rast 3,1-odstotna, v drugem pa naj bi bila pričakovana rast okoli 1,9 %.

Semafor napovedi
- Napoved 1: 80-odstotna verjetnost, da ameriški BDP v 2. četrtletju 2019 poraste med 1,7 in 2,0 % (NOVO).
- Napoved 2: 50-odstotna verjetnost, da ECB zniža obrestno mero na vloge poslovnih bank s -0,4 % na -0,5 % do konca 2019 (nespremenjeno).
- Napoved 3: 70-odstotna (dvig za 10 odstotnih točk) verjetnost za uvedbo ameriških sankcij na določene evropske proizvode do avgusta 2019 (nespremenjeno).

Več informacij je na povezavi.