30. 12. 2020 - Trgovci smo razočarani nad odločitvijo poslancev, da bo v nedeljo, 3. januarja 2021 glavnina prodajaln zaprta kljub temu, da bi njeno odprtje pripomoglo izključno k zmanjšanju gneče v prodajalnah na prve dni leta 2021 in s tem k preprečitvi širjenja okužb s COVID-19.

Trgovinska zbornica Slovenije (TZS) že dalj časa opozarja, da je trgovinska dejavnost, predvsem trgovina z neživili, ena izmed bolj prizadetih panog, saj je letos na podlagi vladnih odlokov zaprta skupno že več kot štiri mesece in pol. Glede na to, da je zaprte skoraj 80 % trgovine, se posledice že čutijo na trgu dela, saj je po zadnjih razpoložljivih podatkih iz novembra že 10.000 oseb iz trgovine na novo prijavljenih na Zavodu za zaposlovanje. TZS se zavzema, da bi morali biti ukrepi za pomoč in omilitev posledic epidemije usmerjeni ciljno, predvsem na tista podjetja, ki jim je poslovanje po vladnih odlokih prepovedano deloma ali v celoti (npr. neživilska trgovina in druge storitvene dejavnosti, kot sta npr. gostinstvo in turizem). Pristojne zato pozivamo, da takoj po novem letu sprostijo vse omejitve poslovanja neživilskih prodajaln in ostalih storitvenih dejavnosti.

Na TZS razočarani ugotavljamo, da poslanci niso podprli predloga, da bi bila nedelja, 3. januar 2021 lahko izjemoma odprta, saj bi s tem preprečili gnečo v prodajalnah, ki povečuje tveganje za širjenje s COVID-19. Državni zbor RS je prav tako nerazumljivo zavrnil predlog, da se ukrep začasnega čakanja na delo v PKP7 podaljša do konca aprila 2021. Storitvene dejavnosti so namreč zaprte že več kot štiri mesece in pol, v januarju 2021 pa pristojni napovedujejo nov, še hujši tretji val epidemije. Pri tem velja poudariti, da se ukrep začasnega čakanja na delo po veljavni zakonodaji konča z 31. januarjem 2021 in nima možnosti podaljšanja. Podjetja, ki na podlagi vladnega odloka, deloma ali v celoti ne morejo opravljati svoje dejavnosti, praktično ne morejo koristiti drugega ukrepa, kot je npr. delno subvencioniranje skrajšanja delovnega časa, saj svoje dejavnosti ne izvajajo.

Okrevanje neživilske trgovine in drugih storitvenih dejavnosti po epidemiji COVID-19 bo zelo zahtevno, zato vsakršno podaljševanje prepovedi, brez podpornega ukrepa »začasnega čakanja na delo«, pomeni dodatno poslabšanje njihovih možnosti za okrevanje in s tem tudi za ohranitev številnih delovnih mest. Pomembno je, da se podjetjem pravočasno zagotovi podporo, da bodo delovna mesta sploh lahko obdržala. V nasprotnem primeru jim ne preostane drugega kot da v januarju 2021 pričnejo z odpuščanjem svojih delavcev, saj brez ustvarjenih prihodkov ni mogoče izplačevati plač in pokrivati ostalih fiksnih stroškov.

Glede na navedeno zato pristojne pozivamo, da takoj po novem letu sprostijo vse omejitve poslovanja neživilskih prodajaln in ostalih storitvenih dejavnosti, začenši predvsem s statističnimi regijami, v katerih je epidemiološko stanje najbolj ugodno. Trgovina dosledno upošteva ter izvaja vse predpisane ukrepe za zajezitev širjenja okužb s COVID-19, pri čemer dodajamo, da je v trgovini okužb malo. Temu pritrjuje tudi zadnja analiza TZS v obdobju med 9.12.2020 in 22.12.2020, kjer znaša delež aktivnih okužb v prodajalnah manj kot 1,5%. V primeru, da do sproščanja omejitvenih ukrepov v omenjenih dejavnostih ne pride, pa je potrebno nemudoma ponovno uvesti ukrep začasnega čakanja na delo, saj brez tega ni mogoče pričakovati ohranjanja delovnih mest v teh podjetjih ne glede na njihovo velikost.