Slovenija je že pred dobrima dvema desetletjema poslovno odličnost prepoznala kot pomemben temelj v doseganju globalne konkurenčnosti na vseh področjih. Doseganje odličnosti pa je tek na dolge proge, proces, ki se nikoli ne konča, od organizacije pa zahteva jasno zastavljene cilje, nenehno rast, izboljšave, dobro mero poguma, vztrajnosti, sodelovanja in stopanja izven meja svojih okvirjev. Letošnji prejemnik najvišjega državnega priznanja za poslovno odličnost v letu 2020 je Zdravstveni dom Ptuj, ki je prejel tudi mednarodni certifikat odličnosti EFQM s petimi zvezdicami. Organizacija, ki pogosto sodi med pionirje na različnih področjih in predstavlja zgled sorodnim organizacijam doma in v tujini, je tudi prvi zdravstveni dom v Sloveniji, ki je prejel takšno priznanje.

Priznanje za poslovno odličnost prejmejo organizacije, ki so v slovenskem prostoru dokazale poslovno odličnost tako pri poslovnih rezultatih kot tudi pri delovanju organizacije kot celote po zgledu in merilih (evropske) nagrade za odličnost. Nagrajene so z mednarodno veljavnim certifikatom, ki ga izdaja EFQM, ta pa predstavlja udejanjanje evropskih kriterijev modela odličnosti in priznava dosežke teh organizacij v mednarodnem merilu. Vpeljevanje načel poslovne odličnosti po tem modelu podjetjem pomaga pri prepoznavanju njihovih prednosti, kot tudi priložnosti za izboljšave, nakaže pa jim tudi pot k izboljšanju poslovnih rezultatov.

Doseganje poslovne učinkovitosti in konkurenčnosti je povezano z učinkovitostjo poslovanja in trajnostnimi strateškimi transformacijami, je povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. »Država se dobro zaveda, da je odličnost konkurenčna prednost. Zato sofinancira proces pridobivanja certifikatov EFQM, ponuja pa tudi sistemsko podporo podjetjem na področjih, brez katerih danes odličnosti preprosto ni,« je izpostavil in dodal, da država lahko le ustvari optimalno gospodarsko okolje, kako se bodo podjetja razvijala, pa je odvisno od vodstva vsake organizacije posebej. »Želimo si, da na pot odličnosti stopi čim več organizacij, zato smo že objavili javni razpis za državno priznanje za poslovno odličnost za leto 2021,« je dejal. Hkrati je ponovno odprt vavčer za sofinanciranje samoocenjevanja po modelu EFQM, SPIRIT Slovenija pa bo tudi v letošnjem letu za podjetja izvajala strokovne delavnice za izvajanje samoocene po modelu EFQM. »Ta daje vsem uspešnim slovenskim organizacijam iz javnega in zasebnega sektorja možnost in priložnost, da si nastavijo ogledalo, stopijo iz povprečja in lažje konkurirajo na zahtevnem svetovnem trgu,« je zaključil.

»V Sloveniji je danes prepoznanih 32 poslovno odličnih organizacij. Od tega je 17 prejemnikov priznanja za poslovno odličnost in 26 različnih organizacij, ki so bile nagrajene s certifikatom Prepoznani v odličnosti EFQM od leta 2013 do danes,« je v nadaljevanju poudaril dr. Tomaž Kostanjevec, v. d. direktorja SPIRIT Slovenija. V večini evropskih držav je na področju prepoznavanja odličnosti zastopanost javnega sektorja veliko večja od gospodarskega, Slovenija pa v tem pogledu izrazito izstopa, saj je v primerjavi z Avstrijo in Nemčijo v obdobju zadnjih petih let certifikat odličnosti prejelo bistveno več organizacij iz gospodarskega kot iz javnega sektorja. »Zato nas veseli, da je letošnji prejemnik priznanja za poslovno odličnost in mednarodnega certifikata odličnosti organizacija iz javnega sektorja. Verjamemo, da je za gospodarski razvoj Slovenije in podporo odličnim gospodarskim organizacijam potreben tudi odličen javni sektor.«

Zdravstveni dom Ptuj se je prijavil na Javni razpis za podelitev priznanja RS za poslovno odličnost za leto 2020, ki ga je objavil SPIRIT Slovenija, in sicer v kategoriji organizacij z več kot 250 zaposlenimi v javnem sektorju. Ocenjevanje uspešnosti poslovanja je potekalo po vseh devetih merilih Modela odličnosti EFQM, ki omogoča globalno primerljivost organizacij. V postopku ocenjevanja se je vrednotila uspešnost delovanja voditeljstva, udejanjanja strategije, managementa zaposlenih, partnerstev in procesov ter doseženih rezultatov pri uporabnikih, zaposlenih, družbi in financah.

Z doseženimi rezultati ocenjevanja je Zdravstveni dom Ptuj dokazal uspešno uporabo evropskega modela odličnosti in postal ponosni prejemnik mednarodno veljavnega certifikata EFQM Priznani v odličnosti 5 zvezdic, ki ga bo lahko uporabljal tri leta kot konkurenčno prednost in rezultat odličnosti poslovanja. Z doseženimi več kot 500 točkami pa je prejel tudi državno priznanje za poslovno odličnost. Organizacija je prejela tudi končno poročilo s prednostmi in priložnostmi za izboljšave, ki ji bo v pomoč pri izboljševanju poslovanja, kar je tudi smisel ocenjevanja.

Razsodniška skupina je svojo odločitev obrazložila takole: »Zdravstveni dom Ptuj je mogoče prepoznati kot proaktivni javni zavod, ki poleg dobrega menedžmenta združuje še strokovno usposobljeno zdravstveno in podporno osebje. Ima jasno določene in komunicirane vrednote, pri katerih ima skladno s poslanstvom pacient osrednje mesto. Vodstvo predstavlja močan vodstveni tim, ki s svojim zgledom, delom in vodenjem motivira in zagovarja vizijo, poslanstvo ter strateške usmeritve zavoda. Skrb zavoda za zaposlene je vidna na vseh področjih, kar se posledično odraža v visokih ocenah zaposlenih v rednih anketah o zadovoljstvu. Zavod kot izvajalec primarnega zdravstva v regiji skozi uresničevanje poslanstva skrbi tudi za strokovni razvoj osebja in pridobivanje potrebnih specializantov, za zagotavljanje obstoječih ter novih storitev, ki jih primarno potrebuje lokalno prebivalstvo. Organizacija ima jasno izdelane usmeritve razvoja in prihodnjega položaja zavoda. Organizacijsko, predvidoma pa tudi strokovno, je prijavitelj lahko zgled domačim zdravstvenim organizacijam, najverjetneje pa v mnogočem tudi tujim. Očitno so na številnih področjih pogosto pionirji in lahko predstavljajo učni primer uporabe "dobrega" TQM (posloveniti kratico) v javnem sektorju.«

Zdravstveni dom Ptuj je med večjimi oziroma po številu zaposlenih (262) med prvimi desetimi največjimi zdravstvenimi domovi v Sloveniji. Njihova vizija je postati in ostati eden najbolj prijaznih in strokovno usposobljenih zavodov na področju primarnega zdravstvenega varstva v Sloveniji. Direktorica Metka Petek Uhan, dr. med. in pomočnica direktorice pred. Karmen Panikvar, ki je tudi vodja projekta poslovne odličnosti, sta ob prejemu priznanja povedali: »Priznanje za poslovno odličnost po modelu EFQM je plod 14 letnega dela na sistemu vodenja kakovosti v naši ustanovi. V tem obdobju smo uspešno pridobili in ohranili certifikat kakovosti. Za ocenjevanje po modelu poslovne odličnosti smo se odločili predvsem zaradi nadgradnje sistema vodenja kakovosti ter s tem  dobili  vpogled, kje na poti odličnosti smo, s tem pa tudi  globalno primerljivost in prepoznavnost. Strateško razmišljanje nam že v preteklosti ni bilo tuje. Prav vzpostavitev sistema vodenja kakovosti je bila strateška odločitev, ki danes predstavlja temelj za vsako uvedeno novost. Pomembna je agilnost in pripadnost vseh zaposlenih v zavodu na vseh lokacijah in področjih delovanja, kar omogoča uspešno odzivanje na sodobne izzive časa in potrebe prebivalstva. Naše temeljno poslanstvo je pacientom zagotavljati čimbolj kakovostno in varno zdravstveno oskrbo. S celovitim pristopom do zdravja usmerjamo naše paciente na pot, ki vodi do zdravega, zadovoljnega in kakovostnega življenja posameznika. Ponosni smo, da smo prvi zdravstveni dom v Sloveniji, ki je prejel Priznanje Republike Slovenije za poslovno odličnost in mednarodno priznani certifikat  odličnosti EFQM »Priznani v odličnosti – Recognised for Excellence – 5 zvezdic«.  Se posebej smo ponosni, da smo prva organizacija javnega sektorja, ki je kadarkoli prejela to prestižno priznanje.  Želimo si, da bi imeli urejen sistem vodenja kakovosti in s tem živeli odličnost  v vseh zdravstvenih organizacijah in v javnem sektorju, v slovenskem prostoru in tudi širše.«

Prejemniku priznanja sta preko video povezave čestitala tudi predsednik države, Borut Pahor, in minister za javno upravo, Boštjan Koritnik. Dogodek se je zaključil z odlično okroglo mizo, ki jo je vodil Mario Galunič, na kateri so svoj ključ za vstop v svet odličnosti predstavili sogovorniki, ki žanjejo uspehe na različnih področjih: Oskar Kogoj, svetovno priznani in večkrat nagrajeni industrijski oblikovalec, dr. Hatije Ismaili, specialistka ginekologije in porodništva, izbrana za Mojo zdravnico leta 2020, dr. Jure Knez, predsednik SBC – Kluba slovenskih podjetnikov, soustanovitelj in tehnični direktor podjetja Dewesoft in Mojca Leskovar, predsednica uprave podjetja Thermana Laško, prejemnica letošnjega priznanja Artemida Združenja Manager.

SPIRIT Slovenija je na podlagi Strategije razvoja poslovne odličnosti do leta 2030 prevzela odgovornost za spodbujanje in razvoj tega področja v gospodarskem sektorju, od leta 2019 pa izvaja tudi strokovne in administrativne naloge, povezane s podeljevanjem Priznanja RS za poslovno odličnost. Agencija je nacionalna točka za poslovno odličnost v Sloveniji. Po modelu odličnosti EFQM je bilo v Sloveniji doslej ocenjenih že več kot sto organizacij, tako iz zasebnega kot iz javnega sektorja. Prvo priznanje za poslovno odličnost je bilo podeljeno leta 1998, vseh prejemnikov priznanj, ki predstavljajo pomemben prispevek pri oblikovanju poslovno odličnega okolja v Sloveniji, pa je doslej že 18, in sicer so to: Hermes Softlab (1998), Revoz (1999), Iskra Avtoelektrika (2000), Saubermacher & Komunala (2001), Sava, gumarska in kemijska industrija (2001), Trimo (2002), Luka Koper (2002), ETI Elektroelement (2003), Petrol Slovenska energetska družba (2004), Krka, tovarna zdravil (2007), TPV trženje in proizvodnja opreme vozil (2011), Lotrič meroslovje (2012), Elektro Gorenjska (2012), Odelo Slovenija (2013), Adria Mobil, proizvodnja, trgovina in storitve (2016) in Univerzitetni klinični center Ljubljana (2017) in GKN Driveline (2018), LOTRIČ Meroslovje (2019) in Zdravstveni dom Ptuj (2020). S certifikatom Prepoznani v odličnosti pa je bilo od leta 2013 nagrajenih 26 organizacij.

Več informacij o poslovni odličnosti (postopku izbora, modelu EFQM, javnem razpisu, …) je na naslednji povezavi. Na fotografiji z leve proti desni:  dr. Tomaž Kostanjevec, v. d. direktorja SPIRIT Slovenija, predstavnici Zdravstvenega doma Ptuj: direktorica Metka Petek Uhan, dr. med.,  in pomočnica direktorice pred. Karmen Panikvar in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek.

Foto: Sandi Fišer