23. januar 2023 – Schneider Electric, vodilni na področju digitalne transformacije upravljanja z energijo in avtomatizacije, je objavil nujni poziv vladam in podjetjem po vsem svetu naj pospešijo okoljsko trajnost in povečajo naložbe v tehnologije, ki jim bodo pomagale zmanjšati izpuste toplogrednih plinov in omogočile varnejšo oskrbo z energijo.

Poziv prihaja v času, ko smo priča visokim skokom cen energije, težavam v dobavnih verigah in vse pogostejšim posledicam podnebnih sprememb, kar vse skupaj ustvarja velike izzive za podjetja, gospodarstva in družbe po vsem svetu. Omenjeni izzivi so ozadje letošnjega zasedanja Svetovnega gospodarskega foruma, ki je minuli teden potekal v švicarskem Davosu. Srečanja se je udeležila tudi delegacija višjih menedžerjev podjetja Schneider Electric.

»Podnebne spremembe in energetska kriza so gospodarska realnost za vse več ljudi. Kot menedžerji, ki vodimo podjetja, in predstavniki vlad držav, ki smo se zbrali v Davosu, moramo delovati v našem najboljšem interesu – vendar dolgoročno, ne le kratkoročno,« je dejal Jean-Pascal Tricoire, predsednik in izvršni direktor družbe Schneider Electric. »Ne smemo se izogibati težkim odločitvam. Dolgoročno ne moremo napredovati brez celovitega energetskega prehoda. Pri Schneiderju svoj pristop opisujemo kot: digitaliziraj, oblikuj strategijo, razogljiči – podjetja, vlade in družbe morajo zdaj storiti enako, da bi izpolnili zaveze, ki so jih sprejeli.«

38 odstotkov izpustov ogljikovega dioksida izvira iz grajenega okolja, naslednjih 32 odstotkov pa iz industrije. Izdelki, programska oprema in storitve Schneider Electrica na področju industrijske avtomatizacije in upravljanja z energijo pomagajo podjetjem, industrijam, upraviteljem stavb in gospodinjstvom pri razogljičenju in digitalizaciji njihove porabe energije. Schneider Electric ponuja tudi globlji vpogled v razogljičenje, trende in rešitve z različnimi raziskavami in poglobljenimi poročili, zbranimi v Inštitutu za raziskovanje trajnosti.

Neodvisna raziskava, ki je zajela več kot 500 direktorjev različnih ravni, je pokazala, da naložbe in pobude, namenjene povečanju okoljske trajnosti, pogosto ovira zapletenost razogljičenja. Finančne pobude in vlaganja v trajnost in razogljičenje v večini podjetij v povprečju ne presežejo dveh odstotkov predvidenih celotnih prihodkov v naslednjih treh letih – kljub temu, da so te naložbe pogosto učinkovite in ne predstavljajo previsokega stroška. Donosnost naložbe je pogosto krajša in znaša od enega do največ treh let.

Udeleženci raziskave so kot izzive, s katerimi se soočajo vse izvedbe trajnostnih pobud, izpostavili usklajevanje deležnikov, proračune, pomanjkanje tehnologij in ljudi s potrebnimi veščinami ter obstoječe predpise. Večina pa je tudi izpostavila, da sta napredna industrijska avtomatizacija in nadgrajena električna infrastruktura ključna dela njihovega načrta za doseganje ekološke trajnosti poslovanja podjetja v naslednjih treh letih.

Nabava energije iz obnovljivih virov je med prednostnimi pobudami, gledano na strani ponudbe, medtem ko je elektrifikacija kot ključni ukrep na strani povpraševanja zelo nizko na lestvici prioritet pri doseganju trajnosti anketiranih organizacij. Povečevanje učinkovitosti obstoječe infrastrukture z digitalizacijo in avtomatizacijo bo poleg elektrifikacije eden najpomembnejših vzvodov v naslednjem desetletju – najhitrejše in kapitalsko najučinkovitejše sredstvo številnih organizacij pri zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov. Trajnost je poslovni imperativ, uporaba digitalnih rešitev pa ključnega pomena pri krmarjenju skozi svetovno energetsko krizo.

Drugo nedavno poročilo družbe Schneider Electric o potencialu elektrifikacije v Evropski uniji kaže, da lahko osredotočanje na sektorje, kjer je elektrifikacija izvedljiva in privlačna, poveča delež električne energije v »energetski mešanici« z 20 na 50 odstotkov. Nasprotno pa se bo delež zemeljskega plina in nafte zmanjšal za približno 50 odstotkov, kar bo pomembno prispevalo k zanesljivosti oskrbe z energijo. Schneider Electric ponuja specifične, praktične rešitve, ki podjetjem pomagajo pri hitrejšem in učinkovitejšem energetskem prehodu.

Schneider Electric poudarja, da do današnje energetske krize v Evropi prihaja po desetletjih varne in zanesljive oskrbe z energijo ter razmeroma stabilnih cenah. Marsikdo se prvič v življenju sooča z negotovostjo pri oskrbi z energijo in visokimi cenami, ki jih težko plačujejo, kar kaže na to, da smo kot družba zatajili, tako pri zagotavljanju dolgoročne energetske stabilnosti kot tudi pri izvajanju načrtov za razogljičenje. To pravzaprav poudarja pomen ponovnega vrednotenja celotne energetske enačbe, tako na strani ponudbe (energetski prehod) kot na strani povpraševanja (učinkovita poraba energije).

»Namen in dobiček morata biti usklajena, da postaneta močni sili v boju proti podnebnim spremembam,« je dejal Tricoire. »Imamo tehnologijo za spopadanje z energetsko krizo in posledicami podnebnih sprememb ter za dostavo in distribucijo energije potrošnikom na varen in zanesljiv način. Naš kombinirani pristop, ki temelji na podatkih, ki zajemajo industrijsko avtomatizacijo, digitalizacijo in uporabo digitalnih dvojnih tehnologij v poslovnem metaverzumu, utira pot za bolj trajnostno in uspešno prihodnost. Nujnost ukrepanja še nikoli ni bila večja kot danes.«

Obiščite nas na www.se.com/si/sl/.