Vlada je 12. januarja 2023 potrdila novelo zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki naj bi zajezila kršenje določb o delovnem času. Novela prinaša obvezno uvedbo elektronskih evidenc delovnega časa za podjetja, ki jim je bila izrečena globa zaradi kršitev delovne zakonodaje. Za ostala podjetja sprememb ne bo. Nekatera podjetja pa že uporabljajo različne rešitve za registracijo in evidenco delovnega časa.

Delavci, ki bodo menili, da so jim kršene pravice glede delovnega časa, bodo od delodajalca lahko zahtevali uvedbo elektronskega beleženja delovnega časa.

Če bo delodajalec to zavrnil, bo o tem moral obvestiti inšpektorat, ki bo nato preveril stanje v podjetju. Če bo ugotovil, da v podjetju dejansko prihaja do kršitev, bo delodajalcu predpisal obvezno elektronsko beleženje.

Zaposleni bodo s tem dobili sprotni vpogled v opravljeno število delovnih ur in nadur. Na ta način bodo tudi poskrbeli, da bodo te ure pošteno plačane.

Za podjetja, ki spoštujejo zakonodajo, sprememb ne bo.

Zakaj je dobro, da podjetja kljub temu vodijo evidenco delovnega časa?

Vsakemu zaposlenemu pripada pravica do omejitve števila delovnih ur ter pravica do dnevnega in tedenskega počitka, kar je zapisano tudi v Splošni deklaraciji človekovih pravic. Upoštevanje predpisov o delovnem času in zagotavljanje počitka je ključno tako za povrnitev telesne moči delavcev in zagotavljanje njihove delovne zmožnosti, dolgoročno ohranjanje delovnih sposobnosti ter varnosti in zdravja pri delu ter zagotavljanje ustreznega plačila delavcev za delo po posebne pogoje dela (npr. nočno in nadurno delo, delo ob nedeljah, praznikih in dela prostih dnevih po zakonu, izmensko delo..).

Če meja med službenim in zasebnim časom ni jasna, ustvarja delavcu posebno vrsto pritiska, občutek pričakovanja nenehne dosegljivosti, kar predstavlja tveganje za varnost in zdravje delavcev.

Med najpogostejše posledice nenehne dosegljivosti sodijo:

  • utrujenost,
  • izgorelost,
  • stres,
  • zaskrbljenost,
  • nezmožnost regeneracije,
  • nezadosten počitek,
  • motnje spanja,
  • glavoboli,
  • težave z vidom in kostno-mišična obolenja,
  • tvegana vedenja,
  • izgorelost,
  • vključno z zanemarjanjem pomembnih osebnih in poklicnih dolžnosti.

Rešitve, ki jih že uporabljajo delavcem prijazna podjetja

Vodenje evidence delovnega časa delodajalcu olajša marsikatero stvar, predvsem pa ima na enem mestu celotno evidenco opravljenih delovnih ur posameznega zaposlenega. 

Sama evidenca delovnega časa nam pove, koliko časa smo preživeli na delovnem mestu. Ne pove nam pa koliko časa smo porabili na posameznem projektu ali opravilu. Zato se pogosto skupaj uporabljata sistema evidentiranja delovnega časasistemom za projektno vodenje

Osnovni namen sistema za projektno vodenje je, da vam olajša načrtovanje in delegiranje delovnih nalog za posamezne projekte,  zaposlene ali delovne ekipe v vašem podjetju. Poleg tega pa lahko s sistemom za projektno vodenje merite čas, ki ga porabite na posameznem projektu ter opravilu. 

V koliko je cilj  podjetja povečati učinkovitost, se uporabljata oba sistema: Registracija in evidenca delovnega časa ter sistem za projektno vodenje.

Učinkovitost na delovnem mestu

Določanje opravil in nalog na ob uporabi sistema za projektno vodenje in evidenca delovnega časa omogoča, da so delodajalci in delavci bolj fleksibilni v samem delovnem procesu. Izboljša se produktivnost posameznika. Vsi procesi pa so transparentni. V podjetju ni pomembno, koliko ur je delavec prebil na delovnem mestu ampak, kakšna je bila njegova storilnost ta dan in ali je opravil vsa dela in naloge, ki so mu bile zaupane.