10. 1. 2025 - Vstop v novo področje dela je lahko vznemirljiv, a hkrati zahteven, ponuja pa priložnosti za rast, karierni razvoj in pridobivanje novih znanj. O delu v zavarovalniškem sektorju smo se pogovarjali z Nežo Stanič, samostojno svetovalko v sektorju za prodajo zavarovanj.

“Za delo v zavarovalništvu sem se odločila zaradi želje po novem znanju, izkušnjah in kariernem napredovanju,” opisuje Neža Stanič, ki je po desetih letih dela v bančništvu sprejela odločitev za spremembo karierne poti. “Deset let sem bila zaposlena v bančništvu, tako da sem že tam pridobila kar nekaj izkušenj iz področja zavarovalništva. Tržili smo produkte iz naslova premoženjskih in osebnih zavarovanj, prav tako pa je bilo na banki možno skleniti tudi avtomobilsko zavarovanje,” še dodaja. Na Modri zavarovalnici je zdaj zaposlena dve leti.

Mladi + zavarovalništvo = ?
Poklic v zavarovalništvu morda ni prva stvar, ki pride na misel mladim, vendar pa gre za sektor, ki odpira številne priložnosti tudi tistim, ki vstopajo na trg dela in iščejo svojo prvo zaposlitev. Sicer je med mladimi zaznati vrzel v razumevanju zavarovalništva in osebnih financ. Rezultati raziskave finančne pismenosti odraslih v Sloveniji, ki jo je Slovensko zavarovalno združenje (SZZ) leta 2019 izvedlo v sodelovanju z Valiconom, namreč niso bili spodbudni. Čeprav mladi same sebe označijo kot finančno pismene, dejanski rezultati odražajo nizek indeks njihovega finančnega znanja.

Splošna informiranost o zavarovanjih pri nas
Neža Stanič opisuje, da je v Sloveniji opaziti razumevanje zakonsko obveznih zavarovanj, drugače pa je pri kompleksnejših zavarovanjih: “Zavarovanja, ki so po zakonu obvezna, na primer zavarovanje avtomobilske odgovornosti potrebuje vsak, ki je lastnik avtomobila oziroma zavarovanec. Zavarovanci načeloma vedo, kaj takšno zavarovanje krije. Malo drugače pa je po mojem mnenju pri bolj kompleksnih vrstah zavarovanj, kot je na primer dodatno pokojninsko zavarovanje ali pa življenjsko zavarovanje z naložbenim tveganjem.” Pomembno je torej razumevanje zavarovanj, poznavanje sklenjenih pogodb in pogojev kritja. To je pomembno zlasti za mlade, ki se z zavarovanji šele spoznavajo.

Za izboljšanje znanja na področju zavarovalništva in osebnih financ so na kanalih projekta Lajf je igra tveganja (LIT) na voljo brezplačne izobraževalne vsebine. Te so dostopne na Instagramu @lajfjeigratveganja, Facebook strani, TikToku in spletni strani. Aktualne priložnosti za delo, izobraževalne dogodke, zabavne in poučne vsebine pa so vsak mesec zbrane v LIT novičniku za mlade (prijava na LIT novičnik: https://mailchi.mp/lajfjeigratveganja/lit_novicnik ).