Sreda, 16. april 2025 - Streha je ključni element vsake stavbe, saj zagotavlja zaščito pred vremenskimi vplivi, kot so dež, sneg, sonce in veter. Poleg tega prispeva k toplotni in zvočni izolaciji ter je ključni dejavnik pri estetskem videzu objekta. »Kakovostna streha podaljšuje življenjsko dobo stavbe in izboljšujejo kakovost bivanja,« poudarjajo v projektnem podjetju Brilosa.
Ostrešje kot nosilna konstrukcija strehe
Ostrešje je nosilna konstrukcija strehe, ki prenaša obremenitve na nosilne stene objekta. Glede na uporabljeni material ločimo lesena, kovinska in betonska ostrešja. Lesena ostrešja so pogosta izbira pri gradnji enodružinskih hiš, saj so elastična, lahka in enostavna za obdelavo. Les omogoča dihanje konstrukcije in uravnava vlago v prostoru, vendar je nujno, da je kakovosten in zaščiten pred škodljivci in vlago. Kovinska ostrešja se pogosto uporabljajo pri industrijskih objektih in tam, kjer
so potrebni večji razponi. So trpežna in odporna na požar, vendar zahtevajo zaščito pred korozijo. Betonska ostrešja so značilna za večstanovanjske in poslovne objekte ter enodružinske hiše z ravnimi strehami. Odlikujejo jih dobra izolativnost in požarna varnost, vendar so težja in zahtevnejša za izvedbo.
Kakšen naklon izbrati?
Naklon strehe močno vpliva na izbiro kritine in odvodnjavanje. Ravne strehe z naklonom do 5° so pogoste pri sodobni arhitekturi, omogočajo ureditev teras ali zelenih streh, vendar zahtevajo kakovostno hidroizolacijo. Položne strehe z naklonom med 5° in 30° so primerne za območja z manj padavinami, medtem ko strme strehe z naklonom nad 30° omogočajo hitro odtekanje vode in snega ter so značilne za hribovite predele.
Pri izbiri strešne kritine je tako ključno upoštevati naklon strehe. Opečna kritina je primerna za naklone med 20° in 60° ter zagotavlja dolgo življenjsko dobo in dobro izolacijo. Betonska kritina se uporablja pri naklonih od 15° do 60°, saj je trpežna in odporna na vremenske vplive. Kovinska kritina je lahka in primerna za naklone od 5° naprej, vendar zahteva dobro zvočno izolacijo. Bitumenska kritina, ki je fleksibilna in primerna za kompleksne oblike streh, se uporablja tako za ravne kot tudi strme strehe, vlaknocementna kritina pa je primerna za naklone od 15° naprej, saj je odporna na vlago in ogenj ter ima dolgo življenjsko dobo.
»Pravilna izbira materialov, ustrezna konstrukcija ostrešja in kakovostna izvedba strehe so ključni za dolgotrajno zaščito stavbe in udobje bivanja. Pri načrtovanju strehe je zato pomembno upoštevati podnebne razmere, arhitekturni slog in finančne možnosti, da bo streha izpolnjevala vse funkcionalne in estetske zahteve,« svetujejo v Brilosi.
Brilosa, d. o. o., je projektno podjetje, ki se ukvarja z gradnjo nepremičnin na domačem trgu. Njihovi cilji so usmerjeni k zasledovanju kakovostnega bivanjskega udobja. To dosegajo s projektiranjem in strokovno izvedbo kakovostnih objektov, ki so in bodo v zadovoljstvo uporabnikom. Stremijo k razvoju in izdelavi inovativnih, zdravju in okolju prijaznih elementov. Ustvarjalnost in estetika sta njihovo vodilo pri snovanju objektov za uporabnike. Skupaj z njimi želijo doseči standard spoštovanja in upoštevanja stroke pri načrtovanju in posegih v prostor.
Foto: Brilosa, d. o. o.