Nameščene rešitve, v okviru projekta NEDO, presegajo sedanje stanje tehnike in postavljajo osnovo za nadaljnjo implementacijo naprednih rešitev v slovenski elektroenergetski sistem. Pridobljeno znanje bo uporabno tudi v širšem, mednarodnem okolju.

Slovenski in japonski partnerji projekta, družba ELES, japonska agencija NEDO in družba Hitachi, so včeraj skupaj z drugimi visokimi gosti iz obeh držav na Ljubljanskem gradu slavnostno obeležili zaključek projekta. Dogodka so se udeležili minister za infrastrukturo mag. Bojan Kumer, minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Igor Papič, veleposlanik Japonske v Sloveniji njegova ekscelenca Hiromichi Matsushima, predsednik japonske agencije NEDO g. Hiroaki Ishizuka, podpredsednik družbe Hitachi g. Katsuya Nagano in g. Akito Fukasawa iz družbe Hitachi.   

V šestih letih je partnerjem kljub številnim oviram, ki jih je povzročila predvsem epidemija koronavirusa, uspelo uresničiti vse zastavljene cilje projekta ovrednotenega na približno 35 milijonov. Vzpostavljeni so napredni sistemi vodenja in obratovanja omrežja, ki omogočajo izrabo razpoložljivih virov iz vseh napetostnih nivojev za učinkovito delovanje celotnega elektroenergetskega sistema. V sistem prilagajanja odjema je bilo vključenih več kot 800 gospodinjskih odjemalcev, ki so v času aktivacije svojo porabo v povprečju zmanjšali za približno 20 odstotkov. V Idriji in Ljubljani so vgrajeni baterijski hranilniki električne energije in nameščena področna sistema upravljanja z energijo, ki omogočata centralizirano upravljanje in spremljanje rabe energije v zgradbah na lokalnem območju ter ponujanje tovrstne prožnosti na trgu. 

Direktor družbe ELES mag. Aleksander Mervar je v nagovoru poudaril, da je za partnerji zelo dinamičen in zahteven projekt. »In prav danes, ko se Evropa sooča z nezavidljivo energetsko situacijo, nam te naprave pomagajo zagotavljati zanesljivost in učinkovitost upravljanja sistema,« je dejal mag. Mervar. Izpostavil je, da tega projekta ne bi bilo brez vrhunske ekipe strokovnjakov iz družb ELES, Hitachi, agencije NEDO, distribucijskih podjetij ter dobaviteljev rešitev. »Opravili so pionirsko delo. Upam in želim si, da najdemo skupne izzive in nadaljujemo odlično sodelovanje na novih projektih«, je zaključil mag. Mervar.   

Goste je nagovoril podpredsednik in izvršni direktor podjetja Hitachi g. Katsuya Nagano. Uvodoma je navedel, da je bil projekt NEDO priložnost za uresničitev ključnih vrednot družbe Hitachi, in sicer harmonija, iskrenost in pionirski duh. "Imeli smo odprto razpravo s številnimi slovenskimi deležniki, vključno z ELES in delali v smeri skupnega cilja uspešnosti projekta, kar je vodilo do uspeha tega zahtevnega projekta," je dejal g. Nagano. Zaključil je, da bodo, čeprav je projekt uradno zaključen, še naprej spodbujali gradnjo nadaljnjih partnerstev in prispevali h krepitvi mednarodne družbene infrastrukture.

»Projekt NEDO je model naprednega elektroenergetskega sistema,« je komentirala ga. Maxine Ghavi, vodja Grid Edge Solutions, iz družbe Hitachi Energy. »Kombinirane rešitve, izbrane za projekt, skupaj odgovarjajo na potrebo po večji elektrifikaciji in hkrati ostajajo trajnostne. Uporaba naprednih tehnologij Hitachi Energy, kot je Network Manager, pa bo omogočila boljšo orkestracijo in upravljanje obstoječega omrežja, medtem ko naš sistem za baterijsko shranjevanje energije (BESS) izboljšuje stabilnost in odpornost omrežja. Kot rezultat uporabe teh in drugih inovativnih omrežnih rešitev imajo potrošniki NEDO večjo splošno zanesljivost, hkrati pa vključujejo več obnovljive energije.«

Potrditev, da je projekt NEDO eden izmed najnaprednejših projektov v svetovnem merilu, so partnerji prejeli v letu 2020, ko jim je združenje ISGAN (»International Smart Grids Action Network«) podelilo nagrado za najboljši projekt pametnih omrežij na svetu.

Opis naslovne fotografije: G. Masanori Kobayashi (NEDO), Generalni direktor oddelka za pametne  skupnosti in energetske sisteme, mag. Uroš Salobir, direktor področja za strateške inovacije v družbi ELES, g. Yuichi Yagawa podpredsednik  oddelka za kontrolno nadzorne sisteme in infrastrukturno sistemsko informatiko v družbi Hitachi. 

Foto: ELES