Ob robu olimpijskih iger v Parizu je 7. avgusta 2024 v Slovenski hiši potekal poslovni forum z naslovom Slovenski poslovni prvaki na olimpijskih igrah, ki je izpostavil številne priložnosti za poglobitev poslovanja med obema državama. Na dogodku se je delegacija predstavnikov 23 slovenskih podjetij in institucij, ki se pod okriljem SPIRIT Slovenija in partnerjev te dni mudi v francoski prestolnici, seznanila s poslovnimi priložnostmi in učinkovitimi strategijami za sklepanje novih poslovnih partnerstev v Franciji.

Francija je med pomembnimi zunanjetrgovinskimi partnericami Slovenije in je v vladnem načrtu za internacionalizacijo slovenskega gospodarstva uvrščena med prednostne tuje trge za slovenska podjetja. Z blagovno menjavo v višini 3,36 milijarde EUR je bila lani osma najpomembnejša partnerica Slovenije. Po podatkih Mednarodnega denarnega sklada je bilo francosko gospodarstvo leta 2023 drugo največje v EU, takoj za Nemčijo in sedmo največje na svetu. Je visoko razvito in storitveno usmerjeno, država pa ima tudi precejšnje kmetijske vire in močan proizvodni sektor. Po zadnjih podatkih v Francijo izvaža skoraj tisoč slovenskih podjetij, v Sloveniji pa je tudi več kot 120 podjetij s francoskim kapitalom.

V Slovenski hiši je na dogodku udeležence uvodoma pozdravil namestnik veleposlanice v Parizu David Weindorfer, ki je izpostavil tradicionalno dobre odnose med obema državama. Jernej Salecl, generalni direktor direktorata za industrijo, podjetništvo in internacionalizacijo na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, je v nadaljevanju poudaril, da se prvaki tako v športu kot tudi v poslu naredijo s trdim delom. Slovenija ima številna odlična podjetja ter vrhunske športnike, kar je lahko odlična iztočnica za vzpostavljanje poslovnih odnosov s francoskimi podjetji in gospodarsko promocijo Slovenije na francoskem trgu. Dodal je, da imata šport in gospodarstvo številne pozitivne sinergije in olimpijske igre izpostavil kot odlično priložnost za utrjevanje poslovnih odnosov med podjetji obeh držav.

Mag. Katja Koren Miklavec, nekdanja smučarka in podpredsednica Olimpijskega komiteja Slovenije – združenja športnih zvez, je dejala, da Slovenija doslej še ni imela tako velike olimpijske hiše s tako pestro vsebino – od turističnih dogodkov do poslovnih konferenc. »Šport in gospodarstvo imata številne skupne točke. Lahko bi rekli, da enega brez drugega ni, medsebojno se plemenitita. Olimpijske igre so vedno več kot šport, olimpijske vrednote pa v tem obdobju pomembnejše kot kadar koli.« Marjana Majerič, izvršna direktorica za strateški razvoj in internacionalizacijo na GZS, pa je izpostavila, da so prednost Slovenije v mednarodnem poslovnem okolju inovacije in predstavila način delovanja njihove institucije.

V nadaljevanju je Bernard Quinet iz Gospodarske zbornice Paris Ile-de-France, slovenskim udeležencem predstavil francosko poslovno in investicijsko okolje, vključno s poslovnimi priložnostmi in strategijami, kako se učinkovito lotiti vstopa na ta 68-milijonski trg. »Francija že peto leto ohranja naslov najprivlačnejše evropske destinacije za tuje naložbe. S 1.194 prijavljenimi naložbenimi projekti v letu 2023, ki naj bi ustvarili ali ohranili približno 40.000 delovnih mest, je ponovno prehitela Veliko Britanijo in Nemčijo. Država pa ohranja tudi naziv prvaka inovacij v Evropi,« je dejal. Med strategijami za uspešen začetek poslovanja na francoskem trgu je izpostavil nastope na sejmih, javne razpise in spletne platforme. »V Franciji se vsako leto odvije skoraj 750 različnih sejmov, na katerih se srečajo vsi pomembni igralci posameznega sektorja, ki predstavijo novosti in trende. Pomembno je identificirati vodilni sejem v panogi, v kateri deluje podjetje in se na njem pojaviti najmanj trikrat zapored, šele potem lahko podjetje pričakuje rezultate.«

Francija je dežela številnih priložnosti za slovenska podjetja, ker pa je velik in zahteven trg, se je vstopa na trg treba lotiti premišljeno, načrtno in dolgoročno, pri čemer je dobrodošla pomoč zanesljivega partnerja. To je na koncu izpostavila tudi Inès Baudienville, vodja projekta trajnostnega mesta pri MEDEF International. MEDEF (Le Mouvement des entreprises de France) predstavlja največje združenje podjetij v Franciji, ki skrbi za promocijo francoskega poslovnega okolja v tujini, trudi pa se tudi združevati evropska podjetja v pobudo Team Europe, da lahko s svojim znanjem in izdelki lažje skupaj konkurirajo na velikih mednarodnih razpisih na vseh celinah.

V nadaljevanju so člani delegacije obiskali največji znanstveni muzej v Evropi »Cité des sciences et de l'industrie« in Srbsko hišo, zvečer pa bodo imeli tudi priložnost spremljati atletsko prireditev v olimpijski preizkušnji v metu diska. Člani slovenske delegacije pozdravljajo poslovna srečanja ob robu športnih dogodkov in tudi tokratno poslovno pot v Pariz ocenjujejo kot uspešno, saj so se seznanili s francoskim trgom in priložnostmi, ki jih ponuja ter imeli številne možnosti za vzpostavljanje novih poslovnih povezav.

Gospodarsko delegacijo so skupaj organizirali SPIRIT Slovenija in Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v sodelovanju z GZS - Centrom za mednarodno poslovanje, Olimpijskim komitejem Slovenije, Veleposlaništvom RS v Parizu (MZEZ) in lokalnimi partnerji. Gre za drugo od treh gospodarskih delegacij, ki jih SPIRIT Slovenija pripravlja skupaj s partnerji v času Olimpijskih iger v Parizu. Te so odlična priložnost, da Slovenija svetovni javnosti predstavi svoje dosežke na športnem področju ter jih poveže s poslovno odličnostjo in inovativnostjo slovenskega gospodarstva.

Foto: OKS - ZŠZ Anže Furlan