V bronasti gazeli Marmor Hotavlje, ki se ponaša s 300-letno tradicijo obdelave kamna, uporabljajo nov in iz naravnih mineralov pridobljen material - Lapitec. Gre za popolnoma drugačen material, ki je nastal na osnovi človeškega dela. Uporabi se lahko vsepovsod, saj je izjemno trpežen in je odporen na različne zunanje vplive. Predvsem je uporaben za zunanje površine, bazene, fasade, kuhinjske pulte, kopalnice in stopnice, tudi ob morju. Več o tem pa nam bo razkril vodja razvoja novih izdelkov in trgov pri podjetju Marmor Hotavlje Sandi Čeferin.

Za kakšen material gre?
Gre za kamnino, ki jo je dejansko izdelal človek in je narejena iz popolnoma naravnih mineralov, brez umetnih veziv, lepil ali smol. Je trajnosten in okolju prijazen, saj gre za material, ki je naraven in se ga lahko popolnoma reciklira. Njegova trdnost, odpornost in kvaliteta se odraža tudi v obdelavi, ki je zahtevna in terja posebna orodja ter pristope. Njegova prednost je tudi ta, da je tekstura celotnega materiala enotna po vsej debelini, kar pomeni, da barva ni le površinska, kot je to pri keramiki in večini ostalih rešitev. Lahko je v polirani, brušeni, krtačeni in ostalih grobih obdelavah, ki na površino niso nanesene z barvanjem, lakiranjem ali glaziranjem, ampak se jih doseže z obdelavo na tradicionalen kamnoseški način.

Pravite, da so vaši kamnoseki umetniki, ki ustvarjajo unikatne izdelke?
Naše vrednote izhajajo iz dediščine, ki jo na Hotavljah gradimo že 300 let, na trdnem temelju vrednot preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Pri nas velja prepričanje, da je kamen mnogo več kot le gradbeni element, ampak je material umetnikov. Vedno stremimo k unikatnosti izdelkov, iz tega pa izhaja tudi iskanje vedno novih rešitev in trajnostnih materialov. Rezultat tega je, da trgu vedno ponudimo najboljše in najmodernejše rešitve, ena izmed njih je tudi Lapitec. Tako kot so naši izdelki unikatni, je unikaten tudi Lapitec, ki ni ponaredek in ne kopira nobene druge kamnine. Njegov videz je specifičen, originalen ter kot tak ne predstavlja cenenega nadomestka za naravne kamne.

Kako nastane Lapitec?
Proizvodnja kamna je podobna procesu nastajanja magmatskih kamnin, vendar je narava za razliko človeka to ustvarjala milijone let. Material sestavljajo naravni minerali, ki so po posebnih postopkih segreti na zelo visoke temperature in stisnjeni v plošče. Proizvajalec ga je skozi procese razvijal, mi smo ga pa po majhnih korakih začeli testirati, obdelovati, uporabljati in tudi soustvarjati. Proizvajajo ga samo v eni tovarni na svetu – Lapitec v Italiji, ki deluje pod okriljem podjetja Breton.

Kakšne možnosti se vam odpirajo z novim materialom?
Nov material je alternativna rešitev na trgu, s svojimi lastnostmi in videzom pa odpira tudi popolnoma nove ter drugačne možnosti uporabe pri arhitekturi stanovanjskih hiš, hotelov, pohištva, jaht in ladijskega programa. Ker je izjemno trpežen in ne tako zelo občutljiv, mu je uspel preboj na trgih po celotnem svetu, na različnih področjih in segmentih.

Kje je Lapitec najbolj primeren?
Lapitec je zelo odporen na vremenske, tehnične in ostale vplive, kot je npr. morska sol in agresivne kemijske spojine. Material je odporen, uporaben in inovativen. Po njem lahko polijete marsikaj, primeren pa je tudi za priobalno okolje, bazene, vetrovna območja in zahtevne zimske razmere. Iz Lapiteca se lahko izdeluje tako pulte, mize, stopnice kot tudi obloge bazenov in fasade. Pri tem ni bojazni, da bi ga lahko enostavno poškodovali. Je material, ki ga lahko imate povsod, tudi na strehi.

Ga lahko uporabimo tudi kot nadomestek drugemu materialu?
Nova vrsta kamna odpira drugačne možnosti pri gradnji in oblikovanju, saj je po videzu in tehničnih lastnostih drugačna od ostalih. Seveda, Lapitec je odlična alternativa različnim umetnim materialom. Poseben je tudi zato, ker v enem združuje lastnosti vseh ostalih rešitev na trgu.

Sodelujete s svojimi izkušnjami tudi pri njegovem nadaljnjem razvoju?
Tako je, pri podjetju Marmor Hotavlje nismo samo med prvimi, ki smo ga pričeli uporabljati, ampak pri razvoju njegove uporabe tudi sodelujemo. To pomeni, da za različne nestandardne rešitve razvijemo nov način uporabe materiala oz. tudi različne obdelave, ki širijo meje mogočega.

Intervju je pripravila Sara Rančigaj