Aleksander Zupančič je direktor Javnega podjetja Komunala Brežice, ki velja za eno najbolj inovativnih komunalnih podjetij pri nas. Inovativni so na različnih področjih, pa naj gre za obveščanje in ozaveščanje njihovih uporabnikov o pomenu ločevanja odpadkov ali za organizacijo različnih projektov in akcij, pomembnih za širše lokalno okolje, ki jih na leto izvedejo več kot 30. Kako komunalno podjetje narediti inovativno, zakaj piti vodo iz pipe in kaj pomeni ozaveščanje ljudi, je v spodnjem intervjuju povedal direktor Komunale Brežice.

V čem se podjetje, ki ga vodite že peto leto, razlikuje od drugih komunalnih podjetij?

Čeprav smo javno podjetje in delamo z miselnostjo zasebnega sektorja, ki je na trgu. Pri nas stremimo k temu, da smo čim bolj napredni in inovativni. Pravzaprav k temu, da našim strankam ponudimo nekaj več, kot jim je komunalno podjetje dolžno dati. Uporabniki naših komunalnih storitev si zaslužijo najboljšo možno komunalno oskrbo po ugodni ceni. To je mogoče, če se nenehno razvijaš. Za razvoj je nujen predpogoj inovativnost. Menim namreč, da je vsako podjetje lahko inovativno oziroma bi se moralo za to zavzemati, saj je konkurenca danes na vseh področjih tako velika, da brez novih, svežih, drugačnih in zanimivih idej hitro stagniraš, ne napreduješ in postopno propadeš. To velja tako za posameznika kot tudi za podjetja. Nam je uspelo z različnimi akcijami in projekti doseči zavidljive rezultate. V štirih letih smo, na primer, povečali količino ločeno zbranih odpadkov za kar 85 odstotkov in že v letu 2014 dosegli, da je skupna količina izločenih odpadkov večja od 50 odstotkov. To je seveda uspeh izjemne zavzetosti naših zaposlenih, ki so eden izmed nosilnih stebrov podjetja. Zaposleni so temu primerno tudi obravnavani, kar se vsekakor kaže v njihovem odnosu do dela.

Povečati količino ločeno zbranih odpadkov za 85 odstotkov ni majhen zalogaj. Še posebej, če vemo, da evropska direktiva določa, da mora biti do konca leta 2020 ločeno zbranih 50 odstotkov odpadkov. Kako vam je uspelo?

Naše uporabnike smo z inovativnimi pristopi ozaveščanja pripravili do tega, da se bolj zavedajo pomembnosti in prednosti ločevanja odpadkov. Ponudili smo jim tudi rumene vreče za smeti, s katerimi smo jim omogočili zbiranje in ločevanje embalaže na domu in ne le na ekoloških otokih. Tako smo dosegli, da je v smetnjake odloženih kar 1800 ton manj mešanih komunalnih odpadkov. Uporabnike zelo učinkovito ozaveščamo tudi o ločevanju in ponovni uporabi kuhinjskih in zelenih vrtnih odpadkov. Skratka, dosegamo cilje, ki smo si jih zastavili in upam si trditi, da bo tako tudi v prihodnje. Pri tem je zelo pomembno, da rezultate analitično preverjamo in uporabnike seznanjamo z rezultati našega skupnega dela. Aktivnosti podjetja na področju ozaveščanja o ločevanju odpadkov so samo lani našim uporabnikom neposredno na položnicah privarčevale 231.000 evrov, kar je 3,2 eura na mesec manj za plačilo položnic v primeru 4-članske družine.

Od kod ideje za več kot 30 izvedenih projektov na leto, s katerimi otrokom in odraslim predstavljate načine, kako ohranjati čisto okolje?

Osebno menim, da za dobre ideje potrebuješ motivirane in zavzete sodelavce, stimulativno in za komunikacijo odprto okolje in seveda ušesa, da jim prisluhneš. Naši zaposleni so srčni in se čutijo pripadni podjetju, ga poznajo do te mere, da vedo, kaj lahko in zmore narediti. Vanje, v njihovo motivacijo, zelo veliko vlagamo, ves čas jih izobražujemo in skrbimo, da z našim podjetjem rastejo in se razvijajo. Želimo si, da vsi naši sodelavci čutijo, da so del podjetja in da podjetje brez njih ne obstaja. Večina jih zna opravljati najrazličnejša dela, kar pride prav še zlasti v času dopustov in nikoli se ne zgodi, da bi bilo komu težko opraviti kakšno delo. Naši zaposleni so srce našega podjetja in na nek način tudi naše občine. Si predstavljate, da dva tedna ne bi odvažali smeti, da dan ali celo več dni ne bi bilo vode, da kanalizacija ne bi odvajala blata. Prišlo bi do kolapsa, ki pa si ga naše podjetje ne more niti ne želi privoščiti.

Trenutno najbolj odmeven in obenem hvale vreden projekt Komunale Brežice je Zdravo – bolj zdravo – voda iz pipe. Z njim ljudi spodbujate naj pijejo vodo iz pipe. Zakaj je to tako pomembno?

Naša voda je ena najboljših v Sloveniji in v celem svetu. Pridobivamo jo iz globin tudi do 200 metrov. Kar je neverjetno, je to, da 1000 litrov tega bisera doma, ko si ga natočimo iz pipe, stane toliko kot ena plastenka ustekleniče vode. In to ob dejstvu, da je tista voda manj kakovostna, kemično obdelana in je v plastični embalaži, ki dodaja svoje vplive. Torej, če pijemo vodo iz pipe, ustvarjamo manj plastične embalaže, privarčujemo na nafti in na pitni vodi, saj se po podatkih za izdelavo ene plastenko ustekleničene vode porabi četrt litra nafte in tri litre pitne vode. Glede na navedeno lahko 4-članska družina samo s tem, da pije vodo iz pipe, namesto, da kupuje ustekleničeno vodo, živi bolj zdravo, varuje okolje in privarčuje tudi do 2000 evrov letno. Zato je to tako pomembno in zato k projektu pozivamo tudi vsa podjetja in organizacije v naši občini.

Lani ste začeli tudi z zelo odmevno brezplačno tržnico rabljenih stvari Prinesi – odnesi. Kaj vas je vodilo?

Predvsem želimo spodbuditi medsebojno pomoč med ljudmi in jih ozavestiti, da ne bi metali v smeti stvari, ki jih nekdo lahko še uporabi. Do zdaj smo v ponovno uporabo predali že več kot 3500 uporabnih stvari. Projekt je velik korak k ozaveščanju uporabnikov o pomenu ponovne uporabe stvari in k zmanjšanju količine kosovnih odpadkov v naši občini. Poleg tega imamo še projekt Hrana sodi na krožnik, ne v smeti!, kjer izvajamo aktivnosti za manjšo količino zavržene hrane. S tem poskušamo doseči še manj odloženih bioloških odpadkov. Pri vsem tem je pomemben tudi ekonomski vidik, saj povprečna družina letno vrže v smeti hrano v vrednosti od 200 do 500 evrov.

Ozaveščenost pa aktivno širite tudi med otroki, za katere pravite, da so največji varuhi narave.

Res je, izobraževanju in ozaveščanju otrok namenjamo posebno pozornost, saj so otroci naši največji zavezniki in varuhi okolja. Pridobljeno znanje širijo med starše, prijatelje in vse okoli sebe. Hodimo po šolah in vrtcih, predavamo in otrokom s praktičnimi prikazi razložimo, kako varčevati z vodo, ločevati odpadke, kompostirati, skratka biti skrben do okolja. Lani smo v okviru ekološkega projekta Ohranimo čisto okolje obiskali skupaj več kot tisoč otrok in mladine iz brežiške občine, projekt pa zaključili z eko kvizom, v katerem so sodelovali učenci šestih in sedmih razredov. Otroci so lani izdelali tudi okraske za novoletno smreko iz recikliranih materialov v središču Brežic.

Energije za nove izzive vam očitno ne primanjkuje. Od kod jo črpate?

Največja motivacija zame so ljudje, s katerimi delam, in iskrena želja, da s poštenim in dobrim delom ustvarjamo boljši danes za vse udeležene. Sem tudi športnik, mojster tajskega boksa, ki mi je dal predvsem zavedanje, da dokler stojiš in ni odzvonil zvonec, boja ni konec. Podobno je z vodenjem podjetja, ki ga vodim s prepričanjem, da kjer je volja, je tudi moč, in seveda pot. Tako v športu, v osebnem življenju, kot tudi v poslu moraš vedno upoštevati vse dejavnike, ohranjati spoštljiv odnos, vztrajati, se prilagajati okoliščinam, boriti pokončno za to, v kar verjameš, in se vedno znova učiti.

Intervju je pripravila in izvedla Nina Rogelj.