Je ženska akcije in številk. V podjetju Plastika Skaza ima naziv izvršne direktorice. Pravi, da so rezultati in zaposleni istočasno na prvem mestu, saj verjame, da prav vsak delec šteje. Ob načrtovani širitvi proizvodnje, osvajanju novih trgov in neprestanem snovanju inovativnih izdelkov iz okolju prijazne plastike smo z Ano Lauro Rednak spregovorili o viziji, ki bo Plastiko Skaza do leta 2020 popeljala do 100 milijonov evrov prihodkov.

Gospa Ana Laura Rednak, zdi se, da je Plastika Skaza imuna na gospodarsko krizo, tako slovensko kot tudi svetovno. Za letošnje leto načrtujete kar 25-odstotno rast v primerjavi z lanskim, do leta 2020 pa kar 100 milijonov evrov prihodkov. Ena beseda – kako?

Odgovor je seveda večplasten, izhaja pa iz dobrega poznavanja potreb trga. Svoje kupce moramo poznati do te mere, da vemo, kaj potrebujejo, še preden se tega sami zavedajo. Na podlagi analize trga zasnujemo inovativne in ekološke izdelke, ki zadostijo njihovim potrebam, hkrati pa z njimi soustvarjamo svetovne trende. Še naprej bomo z izdelki iz plastike in reciklatov delali predvsem za pohištveno industrijo ter podjetja iz elektro in avtomobilske industrije, izvažali bomo v še več držav, širili bomo proizvodne prostore, letos bomo zaposlili vsaj še 11 novih sodelavcev, predvsem pa bomo delali na ustvarjanju novih naravi prijaznih izdelkov.

Lani ste proizvedli dobrih 28 milijonov izdelkov, od tega 10,45 milijona iz reciklirane plastike. Poznamo vas po pametnem košu za biološke odpadke Organko in liniji dizajnerskih kuhinjskih izdelkov C!Cuisine. Kaj boste kupcem ponudili letos?

Do sedaj smo izdelali že več kot 10 milijonov okolju prijaznih kuhinjskih pripomočkov in izdelkov za dom C!Cuisine, od tega jih je polovica narejenih iz recikliranih materialov. V njihovo proizvodnjo bomo kmalu vključevali tudi druge inovativne materiale, na primer biorazgradljive. Oblikovali bomo tudi linijo izdelkov »on the go«, s katero želimo ljudi spodbuditi k varčnejši uporabi plastike, predvsem pa k zmanjšanju količine odpadkov. Ob Organku načrtujemo širitev ponudbe izdelkov za ekološko pridelavo hrane, saj želimo spodbuditi življenjski stil samooskrbnega domačega vrtnarjenja.

Z vašimi kupci ste resnično povezani. Intenzivno se trudite odnose okrepiti tudi s partnerji, saj želite postati njihov razvojni dobavitelj in ne (zgolj) vir proizvodnje.

Res je. Osnova za to je zaupanje. Da ga dosežemo, lahko traja tudi več let. Z njimi moramo trdo delati in z interdisciplinarnim pristopom poskrbeti, da jim ugodimo v čim krajšem času. Podjetje smo zato razdelili na več manjših družb, katerih vodje lažje zagotavljajo hitro urgiranje in poslovanje.

Novosti je veliko, posodobili ste tudi proizvodne procese. Ste eno redkih slovenskih podjetij, ki intenzivno vlaga v proizvodnjo. Takšna podjetja pri nas večinoma izginjajo.

V Sloveniji se še ne zavedamo, da ima pri nas proizvodnja odličen potencial. Imamo nemško disciplino in nekaj malega balkanskega pridiha v prodaji. Zaradi krepitve evropskega gospodarstva se proizvodnja vrača iz Kitajske nazaj v Evropo. Utrip trga je jasen in želimo biti del tega. Širimo kapacitete v Velenju in strategijo peljemo v smeri razvoja produktov iz pametne plastike.

Zdi se, da ste neprestano v pogonu. Imate veliko sanj, ambicij in načrtov. Kako se vsakič znova lotite uresničitve zahtevnih projektov v podjetju?

(smeh) Vedno imejte v mislih cilj. Za resničen uspeh si zastavite štiri vprašanja: Zakaj? Zakaj ne? Zakaj ne jaz? Zakaj ne zdaj? Mi smo si jih zastavili – in zgodilo se je. Najbolj pomembno je, da vseskozi verjamemo v našo vizijo, s katero bomo med ljudmi še naprej širili zavest o sožitju med naravo in plastiko.

Intervju je pripravila in izvedla Ana Grošelj.

Foto: Barbara Reya