Motivacija, izobraževanje, komuniciranje in razvoj – to so njena vodila. Barbara Kitek, vodja skupnih služb v podjetju Skaza, skrbi za njegovo celotno kadrovsko službo in ureditev. Velenjsko podjetje že več kot tri desetletja združuje izkušnje, znanje in najsodobnejšo tehnologijo na področju razvoja in brizganja plastike ter predelave plastičnih mas. Najbolj so poznani po blagovni znamki C! Cuisine, liniji kuhinjskih dizajnerskih izdelkov, in mini kompostniku Organko.

Leta 2014 so popolnoma prestrukturirali podjetje, ga razdelili na tako imenovane mini družbe, dodali več vodij, dali poudarek na mlade kadre in v ospredje postavili izobraževanje zaposlenih. Kitkova prav vsakega izmed 300 sodelavcev pozna po imenu, pri večini si je zapomnila celo imena njihovih otrok. Z zaposlenimi diha in neprestano išče nove načine za ohranjanje dobre klime med njimi.

Gospa Barbara Kitek, voditi kadrovsko službo v uspešnem, inovativnem in večkrat nagrajenem podjetju s 300 zaposlenimi zagotovo ni mačji kašelj. Veliko vlogo pri vzdrževanju pozitivnega vzdušja in motivacije v podjetju igrajo številni projekti, s katerimi vključujete prav vse, od zaposlenih v vodstvu pa do tistih v proizvodnji. Letos boste izvedli izobraževanje v sklopu Skaza Academy oziroma Skaza Akademije. Za kaj, točno, gre?

V naš Skaza Academy so vključena eksterna in interna izobraževanja, team buildingi in druge skupinske aktivnosti. Za celotno leto smo razpisali različna usposabljanja, na katera se lahko prijavijo zaposleni sami ali pa jih prijavi vodja. Pilijo svoje veščine na področju vodenja, prodaje, pogajanja, komuniciranja, maja smo začeli tudi s tečajem angleškega jezika. Po vsakem izobraževanju izmerimo, kolikšen nivo znanja je zaposleni pridobil, ocenimo pa tudi predavatelja in predavanje. Cilj tega projekta je vzpostavitev sistema, ki bo določal, katerih izobraževanj se mora zaposleni na določenem delovnem mestu še udeležiti. Eno od poslanstev naše akademije je tudi iskanje ljudi z določenimi znanji znotraj podjetja, ki jih lahko posredujejo sodelavcem in tako prispevajo k večji učinkovitosti vseh nas.

Veliko pomena dajete tudi mentorstvu med sodelavci. Zaposlenim boste kmalu omogočili, da si ogledajo celo druga delovna mesta znotraj podjetja.

Vsak zaposleni bo lahko izbral eno delovno mesto, ki si ga želi pobližje spoznati. Na vsaki oglasni tabli, intranetu in v mesečnem internem časopisu smo objavili organigram s prostimi mentorskimi mesti. Vsak vodja je razpisal 'prosta mesta', na katerih lahko zaposleni iz celega podjetja spoznajo željeno delovno mesto. Mentor in mentoriranec se bosta dogovorila tudi za mesečno kvoto ur, ki jih bosta preživela skupaj. V šolskem letu, od oktobra do junija, bosta pripravila tako imenovani 'case' oziroma projekt in ga v juliju predstavila vodstvu. Mentor in mentoriranec najboljšega projekta bosta tudi nagrajena. Mentor bo dobil križarjenje za dve osebi, mentoriranec pa pogodbo za nedoločen čas na tistem delovnem mestu. V septembru bomo imeli še informativne dneve, kjer se bo vsaka mini družba tudi predstavila.

Zelo pomembno, pravite, je dejstvo, da pri vas prav vsi vedo o vsem, kar se dogaja znotraj podjetja. Tako vodstveni kadri kot tudi delavci za stroji. Vsi poznajo vizijo, vse projekte in vsi so povezani. Kako ste to dosegli?

K temu je veliko pripomoglo naše mesečno interno glasilo Skazalnik, ki sporoča, da prav vsak delec šteje. V njem predstavljamo nove zaposlene, objavljamo utrinke z izletov, team buildingov, intervjuje z zaposlenimi in napovedujemo prihajajoče dogodke v podjetju. Tako smo vsi povezani ter del komunikacije in dogajanja v podjetju. V avgustu se bomo digitalizirali in uvedli tudi intranet, kjer bo vsak zaposleni našel redne novice, kazalnik podjetja, e-učilnico …

Zaradi hitre rasti podjetja Skaza se veliko ukvarjate tudi s sprejemanjem in uvajanjem novih zaposlenih. Večinoma gre za mlajše ljudi.

Vsak teden prejmemo ogromno prošenj za službo. Pišejo nam resnično vrhunski mladi kadri, tako da imamo res dober izbor. Iščemo najrazličnejše kadre: tehnologe kakovosti, prodajalce, projektne vodje, nabavnike, oblikovalce in proizvodne delavce. Povprečna starost v podjetju je trenutno 32 let. Lahko bi rekli, da si mladi prenašajo znanje med seboj. Skupaj ustvarjajo zelo energičen in zavzet kolektiv.

A zagotovo ima kdo kdaj slab dan. Kaj naredite takrat?

(smeh) Takrat na široko odprem vrata svoje pisarne in jih vprašam, kako jim lahko pomagam. Dvakrat na teden imamo namreč uradne ure, kjer mi lahko prav vsak zaposleni zaupa, kaj mu ni všeč na njegovem delovnem mestu, nato pa skupaj pridemo do rešitve. Po celem podjetju smo postavili tudi škatlice – kudo box, v katere lahko zaposleni oddajo pohvale ali komentarje na delo svojih sodelavcev in vodje.

Intervju je pripravila in izvedla Ana Grošelj.