Bernhard Maier, predsednik uprave družbe Škoda Auto, o aktualnih izzivih in posledicah pandemije koronavirusne bolezni ter izgledih za prihodnost.

Gospod Maier, imela bova virtualni intervju. Kako za vas poteka delo od doma?
Presenetljivo dobro. Imamo virtualne sestanke upravnega odbora, tudi skoraj vsi drugi sestanki potekajo prek spleta, uporabljamo pa seveda tudi elektronsko pošto in telefon. Seveda pa kljub temu že težko čakam, da se bomo z ljudmi spet videli osebno, kar je nenadomestljivo. Mnogi to že zelo pogrešajo in bodo zagotovo še toliko bolj veseli, ko se bomo vrnili na delovna mesta.

Prva Električna Škoda - kmalu pričakujemo popolnoma novi model Škoda Enyaq iV!

Kako ste se pri Škodi v prvih dneh odzvali na koronakrizo?
V tako izrednih razmerah smo morali ravnati hitro in sistematično. Takoj smo sestavili akcijsko skupino in krizno vodstveno ekipo, da smo zbrali vse pomembne informacije ter določili učinkovite postopke in strukture. Naša prva prioriteta je bilo in še vedno je zdravje naših zaposlenih in zdravje družbe kot celote. Zato smo 18. marca zaustavili proizvodnjo v vseh treh čeških tovarnah in prilagodili oskrbovalne verige. Zdaj je naša glavna naloga, da disciplinirano izkoristimo čas med prekinitvijo proizvodnje in da organiziramo metodičen, postopen ponovni zagon. Nekatere od naših dejavnosti morajo potekati neprekinjeno, na primer obratovanje naše elektrarne ali dobava nadomestnih delov. Hkrati se nadaljuje delo na mnogih projektih, med drugih v razvoju. Lahko smo veseli, ker je veliko nalog mogoče opravljati od doma.

Prvotno je bil ponovni zagon proizvodnje predviden za 6. april. Zdaj ste prekinitev proizvodnje podaljšali do 20. aprila. Zakaj ste se tako odločili?
Ker ukrepi za zajezitev pandemije veljajo tudi izven meja in ker so naše partnerske avtohiše v Češki republiki in številnih drugih državah EU še vedno zaprte. Še vedno nista zagotovljena delovanje naših oskrbovalnih verig in dobava delov. Tudi če bi se zdaj odločili za ponoven zagon proizvodnje, ne bi imeli nekaterih pomembnih delov, ki nam jih na primer zagotavljajo dobavitelji iz južne Evrope. Glede na tesne povezave med proizvajalci in dobavitelji je treba ponoven zagon proizvodnje načrtovati na vseevropski ravni.

Denimo, da bo proizvodnja spet stekla 20. aprila: kako nameravate zaščiti zdravje svojih zaposlenih? Koronavirus do takrat verjetno še ne bo izginil.
Trenutno pripravljamo koncept 'varne proizvodnje' in 'varne pisarne', ki naj bi vsem našim zaposlenim zagotovil najboljšo možno zaščito, še zlasti tistim, ki delajo blizu drug drugega, na primer v proizvodnji. Koncept vključuje obsežne zaščitne ukrepe, kot so zaščitne maske in razkužila. To dvoje že uporabljajo vsi tisti, ki sedaj v času prekinitve proizvodnje opravljajo nujna in potrebna dela.

Kako močno je koronakriza prizadela Škodo?
Naši svetovni prodajni trgi so močno prizadeti. To pomeni, da imamo trenutno zelo malo prihodkov, medtem ko fiksni stroški ostajajo nespremenjeni. To je ogromna obremenitev. Zato zelo pozdravljam dejstvo, da bo češka vlada v tej težki situaciji zagotovila hitro in nebirokratsko pomoč gospodarstvu, na primer v obliki paketa pomoči, ki bo podoben nemškim kratkoročnim nadomestilom. Vendar pa takšna pomoč ne more biti neomejena. V naslednjih dneh in tednih bo izjemno pomembno, kako bo družba kot celota našla pravo ravnovesje med zagotavljanjem najboljše možne zaščite prebivalstva pred virusom ter zaščito gospodarstva in delovnih mest.

Ali že lahko ocenite finančne posledice pandemije koronavirusne bolezni?
Ne, za to je še prezgodaj. Je pa pozitivno to, da je bilo naše poslovanje do zdaj dobičkonosno in da imamo trenutno zadostno likvidnost. Škoda je v zadnjih letih beležila rekordne rezultate in, da, vsak avto, ki v tem trenutku ne zapelje s proizvodne linije, nas boli. Že več let je bila naša proizvodnja na skrajni meji zmogljivosti. Zato žal verjetno tudi ne bomo sposobni v celoti nadomestiti izpada letošnje proizvodnje. To je še dodaten razlog za to, da upamo, da bo mogoče pandemijo koronavirusne bolezni zajeziti čim hitreje, tako da bomo lahko izvedli dobave kupcem, ki že čakajo na svoja vozila. Z našo napredno in pestro modelsko paleto bomo v zelo dobrem položaju, takoj ko se bodo spet odprli prodajni saloni, ko se bo javno življenje normaliziralo in bo gospodarstvo okrevalo. Kljub sedanji težki situaciji sem prepričan, da bo naše podjetje iz krize izšlo še močnejše, nenazadnje tudi zato, ker nas je kriza zbližala in smo v teh časih postali velika Škodina družina. Zdaj kažemo, kaj so naše vrednote: solidarnost, zaupanje in preudarnost. Rad bi izkoristil to priložnost in izrekel iskreno zahvalo celotnemu Škodinemu kolektivu, ki se tako dobro spoprijema z nastalo situacijo. Posebna zahvala gre tudi našemu socialnemu partnerju, sindikatu KOVO.

Ali to pomeni, da verjamete, da boste krizo lahko prestali brez odpuščanj?
V naši Strategiji 2025 smo opredelili jasen načrt rasti za 2015, ki se izkazuje kot učinkovit. S tem načrtom nameravamo nadaljevati, ko bomo izšli iz sedanje težke situacije. Prišel bo čas po koronavirusu. Naša prva prioriteta je, da do takrat obdržimo vse zaposlene.

Kakšne učinke bo po vaših pričakovanjih imela pandemija koronavirusne bolezni na svetovno gospodarstvo?
Svetovno gospodarstvo z globalno povezanimi trgovskimi tokovi je močno prizadeto. Nihče še ne more natančno oceniti učinkov, ki pa bodo zagotovo večji kot v krizah preteklih desetletij. Dlje ko bosta mirovala javno življenje in gospodarstvo, večje bo tveganje razpada splošne blaginje, ki smo jo dosegli v preteklih letih. Zato je edini način, da skupaj premagamo ta izziv, koordinirano mednarodno sodelovanje. Še bolj kot zdaj bomo morali biti solidarni, če želimo nadoknaditi nastalo škodo.

Kaj točno imate v mislih?
Zdaj je še bolj pomembno vseevropsko povezovanje, če se želimo po krizi postaviti nazaj na noge. Mislim, da je prav, da razmislimo o evroobveznicah ali alternativnih ukrepih, s katerimi bi dolgoročno okrepili Evropsko unijo. Škoda je del globalnega koncerna, ki ima korenine v Nemčiji in Evropi. Prepričan sem, da bo močna, združena Evropa nepogrešljiva pri reševanju našega gospodarstva, na primer prost pretok blaga in tudi naša demokratična družba.

Trenutna situacija je zelo kompleksna, če že ne nepredvidljiva. Kako lahko karkoli načrtujete?
Delamo različne scenarije, tako da bomo pripravljeni na vse možne izhode. Na podlagi razvoja preteklih zdravstvenih kriz so strokovnjaki enega od možnih scenarijev opisali kot 'V-scenarij'. To bi bil razvoj, ki bi ga bilo še mogoče upravljati. Po tem scenariju bi se soočili z velikim kratkoročnim padcem, vendar bi si opomogli hitro in bi iz njega izšli še močnejši. Prav zdaj prve znake takšnega scenarija opažamo na Kitajskem. Prepričan sem, da lahko tudi v Evropi situacijo obvladamo na tak način – s pravimi zaščitnimi ukrepi za ljudi, predvsem pa s pravim odnosom. Vlade posameznih držav bodo morale poskrbeti za velike spodbude za čas po krizi, denimo v obliki programov pomoči ali posojil. Veseli me, ker se v mnogih državah EU že dogovarjajo o takšnih ukrepih. To je edini način, da bi bil 'V-scenarij' sploh možen. Marsikaj je na kocki. To, da bi posamezne države ravnale samo v svojem lastnem interesu, ni pravi način za doseganje potrebnega ravnovesja med človečnostjo, moralnostjo in gospodarstvom kot temelji življenja. 

Tudi podjetja na različne načine pomagajo družbi. Kaj delate pri Škodi?
Pomagamo na več načinov. Na primer, naš oddelek za tehnični razvoj v sodelovanju z Raziskovalnim in inovacijskim centrom za napredno industrijsko proizvodnjo (RICAIP) in Češkim inštitutom za informatiko, robotiko in kibernetiko (CIIRC) izdeluje 3D-tiskane respiratorje FFP3 za večkratno uporabo, ki jih nujno potrebujejo v čeških bolnišnicah. Poleg tega smo prek platforme HoppyGo dali na razpolago več kot 200 Škodinih avtomobilov in 150 skuterjev BeRide za zdravstvene delavce in vse tiste, ki morajo biti mobilni. Tudi v Indiji, kjer smo odgovorni za koncern, naši kolegi v tovarni Pune izdelujejo zaščitne maske, ki jih donirajo zdravnikom.

Kako koronakriza vpliva na vašo strategijo e-mobilnosti?
Zaenkrat se še držimo svojih načrtov: do konca leta 2022 bomo v naši ponudbi imeli deset delno ali popolnoma elektrificiranih modelov. Pred koncem letošnjega leta  bomo predstavili model ENYAQ iV, naš prvi popolnoma električni avto, ki je bil že v osnovi zasnovan kot takšen.

Kaj ste se vi osebno naučili iz te krize?
Kar nekaj stvari mi pride na misel: na primer to, da nikoli ničesar ne smemo jemati za samoumevno, še posebej ne najbolj preprostih in osnovnih stvari v našem vsakodnevnem življenju. V tem času smo se jih naučili ceniti na nek nov način. Če govorimo o komunikaciji in digitalizaciji, sem ugotovil, da smo že bistveno dlje, kot se je zdelo pred koronakrizo. Zelo hitro se lahko prilagodimo novim oblikam dela. Ko bo to mimo, bomo še naprej v polni meri izkoriščali to učinkovitost digitalne komunikacije. In končno, po krizi bomo paradoksalno ugotovili, da nas je virus – čeprav zdaj med nami ustvarja večjo razdaljo – še bolj zbližal. In zato lahko, kljub sedanji negotovosti, z gotovostjo rečem, da vsaka kriza – tudi ta – za vse nas predstavlja novo priložnost.