Podjetje Viessmann Slovenija, ki velja za enega vodilnih na področju prodaje ogrevalnih sistemov je v letošnjem letu zabeležilo pomemben mejnik – 20 let delovanja v Sloveniji. Tradicija, znanje, strokovnost in kakovost produktov so tisti, ki jim omogočajo neprestan razvoj in rast. Iz majhnega podjetja so z leti in s trdim delom prerasli v uspešno podjetje, ki uživa velik ugled. Več o začetkih, njihovem videnju trenutnega stanja trga in o ciljih za prihodnost pa v nadaljevanju.

Kako izgleda tipičen dan direktorja podjetja Viessmann Slovenija?
»Moj delovni dan je zagotovo daljši od osmih ur dnevno, saj kot direktor podjetja nosim številne odgovornosti, ki jih ob 16. ali 17. uri ni mogoče kar odklopiti. Lahko pa rečem, da dan ni enak drugemu. Kako bo izgledal je zelo odvisno od nalog, ki me čakajo, saj so moje obveznosti zelo raznolike. Veliko časa preživim na terenu pri poslovnih partnerjih in končnih strankah. Najdete me tudi na ogledu izpeljave različnih projektov, tako, da je usklajevanj skozi dan kar nekaj. Vsak dan moram odgovoriti še na številna e-sporočila, na mene pa računajo tudi sodelavci, s katerimi izvajam redne sestanke in kolegije. Prav tako se dnevno vključujem v komunikacijo z matičnim podjetjem v Nemčiji ter predstavniki ostalih držav, v katerih posluje Viessmann.«

Kaj vam, kot direktorju, predstavlja največji izziv?
»Med večje izzive si štejem usklajevanje in skrb za zadovoljstvo zaposlenih, saj so oni jedro podjetja. Tudi pridobivanje novih poslov in kupcev je pomemben vidik, zagotovo pa nam izziv predstavlja stalna implementacija novih produktov, ki nastajajo kot odgovor na nenehne spremembe trga.«

Bili ste eden prvih zaposlenih v podjetju Viessmann Slovenija. Kako pomembno je, po vašem mnenju, za uspeh podjetja stabilno vodstvo?
»Zelo. Vendar je pomembno tudi dejstvo, da smo privatno podjetje in da ne delujemo kot delniška družba. To je nekaj, kar zaposlenim in vsem ostalim deležnikom, s katerimi sodelujemo, daje večji občutek varnosti, perspektive in zagotavlja način dolgoročnega razmišljanja.«

Kakšen je recept za uspešno rast, razvoj in dolgoletno vzdržnost podjetja?
»Za nas je izjemno pomemben pristen, kakovosten in transparenten odnos do naših strank saj kot pravijo, dober glas seže v deveto vas. Pa vendar vse to ne bi uspelo brez strokovno podkovanih in motiviranih sodelavcev ter kakovostnih produktov, ki jih ponujamo trgu.«

Kako je poslovati na slovenskem trgu in s kakšnimi izzivi se srečujete?
»Še vedno opažamo, da ljudje menijo, da Viessmann produkti spadajo v višji cenovni razred in da si jih težje privoščijo, čeprav temu ni tako. Potem, ko stopijo v stik z nami hitro ugotovijo, da dobijo pri nas največ v razmerju med tehniko in ceno. Se pa vsekakor trudimo tudi na tem področju in stvari se izboljšujejo. Sicer pa je eden izmed izzivov, ki nas prav tako spremlja že nekaj časa, digitalizacija in dejstvo, da je konkurenca vse večja, prav tako informiranost uporabnikov. Ti podatke vse pogosteje iščejo na spletu in različnih portalih, ki avtomatizirajo ponudbe, te pa pogosto niso primerljive.«

Kako je sicer delati v podjetju, ki je del velike, uspešne korporacije? Podjetje Viessmann je namreč letos praznovalo 100 let delovanja. Bi rekli, da je to prednost in vam je zato lažje, ali ravno obratno?
»To vsekakor smatramo kot prednost. Zagotovo gre za faktor sigurnosti in tradicije, ki pri strankah pogosto pretehta. Dolgoletno delovanje je namreč za uporabnika naših izdelkov zelo pomembno, saj zagotavlja, da sta servis in oskrba z nadomestnimi deli zgotovljena tudi po mnogih letih obratovanja. Ker pa smo del mednarodnega podjetja je prednost tudi ta, da smo ves čas vključeni v komunikacijo z ostalimi državami in si izmenjujemo ideje ter tako prihajamo do novih, naprednejših rešitev, katerih cilj je boljša uporabniška izkušnja za končne stranke.«

Kakšen je trenutni položaj podjetja Viessmann Slovenija na slovenskem trgu in zakaj ste boljši od konkurence oziroma kako se razlikujete od nje?
»Primerjava s konkurenco je zelo nehvaležna, lahko pa izpostavimo naš odnos do strank za katerega menimo, da je resnično prednost, prav tako je vredno omeniti dejstvo, da nas odlikujejo dolgoletne izkušnje in tradicija. V zadnjih letih beležimo močan porast prometa in na slovenskem tržišču spadamo med vodilne ponudnike ogrevalne tehnike. To je zagotovo pogojeno tudi s tem, da so naši izdelki kakovostni in da zagotavljajo funkcionalnost, za kar je potrebna strokovna obravnava, za katero poskrbijo usposobljeni inštalaterji. Prav zaradi tega skrbno izbiramo s kom sodelujemo in poskrbimo, da naše izdelke resnično prodamo izključno samo inštalaterjem.«

Kako vi vidite razvoj trga ogrevanja? Kako se je spremenil v zadnjih 20. letih?
»Področje ogrevanja se je v zadnjih 20. letih precej spremenilo, na boljše seveda. Ob koncu devetdesetih let, na začetku našega poslovanja, je bilo povpraševanje večje po oljnih in plinskih kotlih – ti so bili talni in ne stenski kot danes. Danes pa se ljudje bolj zanimajo za plinske kondenzacijske kotle in ogrevalne sisteme in uporabljajo alternativne vire ogrevanje – kot so toplotne črpalke in sončni kolektorji. Smo pa v letošnjem letu začeli tudi s prodajo fotovoltaičnih sistemov, ki zagotavljajo uporabo lastno proizvedene električne energije, ki se lahko koristi za obratovanje Viessmannovih toplotnih črpalk in prezračevalnih sistemov. Toplotne črpalke pridobljeno energijo koristijo za ogrevanje oziroma hlajenje objekta. Ljudje se namreč vse bolj zavedajo pomembnosti varovanja okolja, zato začenjajo pri osnovah. Prav tako imajo današnji ogrevalni sistemi veliko boljše izkoristke, kot so jih imeli tisti pred 15., 20. leti.«

Kaj predstavlja trenutno glavnino vašega poslovanja, po katerih produktih je največ povpraševanja in zakaj mislite, da je temu tako?
»Kot rečeno, je trenutno največ povpraševanja opaziti po toplotnih črpalkah in plinskih kondenzacijskih kotlih.

Kakšne trende napovedujete za prihodnost?
»Zagotovo bo poudarek na varovanju okolja in zmanjšanju emisij vedno večji. Zato pričakujemo tudi dodatno povpraševanje po modernizaciji obstoječih, starejših ogrevalnih sistemov – predvsem tistih, ki delujejo na fosilna goriva (olje, plin, …). Pri večjih, industrijskih sistemih v ospredje prihajajo toplotne črpalke, ki za svoje delovanje uporabljajo odpadno toploto.«

Intervju je pripravila in izvedla Laura Rozman.