Slovenci smo v evropskem vrhu, ko je govora o življenju v samostojnih hišah proti življenju v stanovanju. Kljub temu jih v večstanovanjski stavbi po podatkih statističnega urada živi nekaj manj kot 40 odstotkov. Velik del od njih ima opravka z upravniki stavb. »Zavedamo se, kako pomembne so dobro in po primernih cenah oskrbovane ter vzdrževane stavbe namenjene bivanju in opravljanju dejavnosti,« pravi naš sogovornik Franc Props, generalni direktor SPL Ljubljana, podjetja, ki letos beleži že 50-letnico delovanja.

Gospod Franc Props, pol stoletja ni majhen zalogaj. Še posebej v panogi, ki morda ni najbolj priljubljena, pa vendar se zdi, da jo vsak hoče znati opravljati. Kljub temu SPL Ljubljana kot vodilna družba za upravljanje z nepremičninami pri nas izstopa predvsem s svojimi pozivi k poštenemu poslovanju.

Drži. Pri nas je na prvem mestu stranka. Zato bi vas dopolnil, da izstopamo predvsem s kakovostno in celovito ponudbo. Pri nas imamo namreč za vse ključne dejavnosti zaposlen lasten kader, od gradbenih inženirjev, elektro inženirjev in strojnih inženirjev do pravnikov. Za uporabnike naših storitev to pomeni, da so vsa strokovna dela z navedenih področij zajeta v ceni upravljanja.

Res se zavzemamo tudi za transparentno in pošteno poslovanje. Zakon v naši državi namreč dopušča, da je upravnik vsak, ki ima mobilni telefon in nekaj minut časa na dan. Koliko primerov ogoljufanih lastnikov stanovanj je zato že bilo? V SPL se prav zato zavzemamo za več reda pri delu upravnikov. Zbornici za poslovanje z nepremičninami smo dali pobudo, naj se razmisli oziroma uveljavi standarde, po katerih deluje »Zaupanja vreden upravnik«. S tem bi se začelo razlikovati med resnim in »ljubiteljskim« upravljanjem. Zadnje lastnikom prevečkrat prinaša škodo namesto koristi.

Omenili ste goljufije. Največkrat do teh prihaja prav pri sredstvih rezervnega sklada, ki niso vodena transparentno oz. niso na računu, kamor naj bi jih upravnik nakazoval. Vi ste za to našli rešitev…

Zakon določa, da morajo biti sredstva rezervnega sklada ločena, na posebnem računu, v primeru, da gre upravnik v stečaj, so ta sredstva zato izključena iz stečajne mase. Vendar se pogosto dogaja, da upravniki sredstva porabljajo nenadzorovano, nepregledno ali pa denar preprosto izgine. Upravnik sicer vsak mesec stanovalcem in lastnikom predloži dokument, kjer je razvidno, koliko denarja je na računu rezervnega sklada, vendar velikokrat denarja v resnici ni na tem računu. Mi smo to rešili tako, da sredstva rezervnega sklada, ki so nam jih lastniki zaupali v upravljanje, revidira pooblaščeni zunanji revizor, ki izda poročilo na vsako tromesečje o skladnosti poslovanja z zahtevami zakonodaje, ki ureja to področje. S tem želimo predvsem dati jasno in verodostojno zagotovilo, da je denar, ki ga lastniki vplačujejo v rezervni sklad varen ter, da je zbran denar o katerem mesečno poročamo v poročilih lastnikom, tudi na računih pri bankah. K podobni praksi pozivamo še druge upravnike. Le tako bo vzpostavljeno zaupanje med upravniki in lastniki stanovanj. Brez zaupanja pa ni uspešnega poslovanja.

V SPL Ljubljana lastnike stanovanj spodbujate tudi k energetski obnovi stavb. Več kot 50 ste jih obnovili ali jih še obnavljajte v letošnjem letu. Ker gre za velik finančni zalogaj, strankam pomagate tudi pri pridobivanju  manjkajočih sredstev. Drži?

Gre za storitev, na katero sem zelo ponosen. Za vse stavbe smo pridobili nepovratna sredstva Eko sklada in zagotovili tudi sredstva bank. Družba SPL kot redna plačnica in velika ter pomembna poslovna partnerka bank lahko sredstva za lastnike stavb pridobi pod najboljšimi pogoji. Poleg tega SPL pri energetskih prenovah pripravi in izvede vse, kar je treba, da je projekt energetske prenove realiziran v zadovoljstvo lastnikov. V to je všteto vse od tehničnega svetovanja za izbiro optimalnih rešitev, izdelavo tehnične dokumentacije s potrebnimi predizmerami za zbiranje ponudb, organiziranja zbiranja ponudb, sodelovanje z lastniki pri sprejemanju njihove odločitve glede najugodnejšega ponudnika in zagotovitvi potrebnih manjkajočih denarnih sredstev do nazora nad izvedbo del in prevzema del ter spremljanje napak v času garancijske dobe.

Gospod Props za konec mi prosim povejte še, kakšni so plani podjetja SPL Ljubljana za naslednjih 50 let. Zdi se, da imate jasno vizijo, kar je vsekakor pohvalno.

Dobro sodelovanje s poslovnimi partnerji, odgovorno lastništvo, vključenost v okolje, v katerem delujemo, prepoznavanje potreb naših naročnikov ter odgovorni in strokovni zaposleni ima in bo imelo najpomembnejše mesto pri ohranjanju vloge najboljšega in vodilnega podjetja za upravljanje z nepremičninami v Sloveniji. Zavedamo se namreč, da za mnoge nakup stanovanja ali poslovnega prostora še vedno pomeni največja naložba v življenju, ki omogoča varnost in preživetje. Zato naš cilj in vizija ostajata upravljane na način, da imajo lastniki zagotovljeno ohranjanje vrednosti nepremičnin.

Intervju je pripravila in izvedla Nina Rebolj.

Foto: Saša Radej