»Dan je takšen, kot si ga ustvarimo. Včasih se odločimo za zmago, drugič za veselje, tretjič za temeljit razmislek,« pravi postojnski župan Igor Marentič, ki je oktobra lani prevzel vajeti občine na jugozahodnem delu Slovenije, na stičišču primorskega in celinskega sveta. Po malo več kot enem letu županovanja, v katerem so se zvrstili tako dobri kot malo manj dobri dnevi, z zadovoljstvom ugotavlja, da je razvojni napredek občine pozitiven, na kar je upravičeno ponosen.

Letos ste v občini izvedli za osem milijonov evrov naložb v različne projekte. Lahko naštejete najpomembnejše?

Če upoštevamo, da v letošnjem letu nismo imeli na voljo sredstev iz skladov EU, je za osem milijonov evrov naložb pomemben dosežek. Dokončali smo prenovo in povečanje centralne čistilne naprave, začeli smo obsežen projekt obnove vodovodnega sistema, v katerem sodeluje šest občin. Med pomembnejšimi projekti moram omeniti še urejanje komunalne opreme, obnovo osnovne šole in vrtca v Planini, začetek obnove Zelene dvorane (medgeneracijski center), obnovo cest po žledu in odprtje javne kuhinje s subvencioniranimi obroki za socialno ogrožene. Nekateri projekti so bili začrtani že v mandatu prejšnjega župana, a to sploh ni pomembno. Menim namreč, da ni pomembno, kdo je začrtal projekt, pomembno je, da ga uresničimo.

V letošnjem izvajanju proračuna je vaša občina zabeležila dober milijon evrov proračunskega presežka. Kako vam je uspelo?

Rezultati so posledica izvedenih ukrepov za izboljšanje plačilne discipline iz naslova nadomestil za uporabo stavbnega zemljišča, izvajanja učinkovitejše politike upravljanja občinskih stanovanj in višje koncesije za gozdove. Bolj pomembno pa je vprašanje, kako umestiti presežek. Naš cilj je jasen – izboljšanje  kakovosti življenja naših občank in občanov.

Vaša največja želja je, da bi Postojna postala bolj odprta za podjetništvo. Kako nameravate to doseči?

Res je. V našo občino želim privabiti več podjetnikov in prepričan sem, da nam bo to tudi uspelo, le slediti moramo že začrtanim ciljem in uresničiti nekatere projekte. Imamo industrijsko cono, ki je bila zgrajena s pomočjo evropskih sredstev, a so cene parcel podjetnikom nedosegljive, zato iščemo načine, da bi jim pri tem priskočili na pomoč s subvencioniranjem nakupa. Poleg tega intenzivno iščemo dodatne možnosti za razvoj podjetništva. Ponosen sem, da bo predvidoma prihodnje leto v celoti zaživel mrežni podjetniški inkubator s sedežem v Postojni, ki bo pokrival celotno regijo. Sicer inkubator že deluje, saj je v prostoru, ki je še pred kratkim sameval, že nekaj mladih start-up podjetij. Prizadevamo si tudi, da bi v okviru srednje šole nadgradili učila in učni program za Medpodjetniški izobraževalni center, kjer smo zagotovili svojo pomoč.

Načrtov je veliko, energije za njihovo uresničitev pa vam, kot je videti, ne primanjkuje. Osvojili ste tudi štiri zaporedne naslove državnega prvaka v paramotornem letenju, dva svetovna rekorda v dvosmernem hitrostnem preletu. Kako si polnite baterije?

Že od nekdaj sem poln energije. Z jadralnim padalstvom sem bil povezan skoraj 25 let. Zdaj uživam v nekoliko manj adrenalinskih stvareh, denimo na jadranju z družino. Zadnjih osem let vsak teden, če mi le čas dopušča, igram bas kitaro v skupini Norton, v kateri igra in poje tudi moj sin (ta je ravnokar izdal svoj prvenec, op. a.). To je moj hobi, za dušo.

Vas ni nikoli prijelo, da bi se z glasbo ukvarjali profesionalno?

Glasbo je pomemben del mojega življenja že od otroštva, pravzaprav sem vse od osnovne šole igral v različnih skupinah. Kljub temu je bila vedno le hobi, prednost sem dajal najprej študiju, nato službi in družini, ki je zame še vedno na prvem mestu. Zdaj pa ima pomembno mesto tudi občina Postojna, seveda.

Intervju je pripravila in izvedla Barbara Primc.

Foto: arhiv Občine Postojna