»Podjetništvo se hitro spreminja, tako kot razmere na trgu, in podjetnik se mora znati prilagajati,« z zanosom pripoveduje Katja Kraškovic, direktorica uprave GEA College, v okviru katere že 20 let deluje tudi Fakulteta za podjetništvo GEA College. V vseh teh letih so več kot dva tisoč diplomantov naučili veliko več kot pa samo ekonomije. Iz njih so ustvarili perspektivne in nadpovprečno zaposljive poslovneže in podjetnike. »Pri podajanju znanja sledimo sodobnim metodam osebnega pristopa, timskega dela in praktičnega učenja na primerih,« še doda dinamična sogovornica, ki tudi v svojem prostem času vedno išče nove izzive.

Gospa Katja Kraškovic, vedno poudarjate, da se v študijskem procesu ne smemo osredotočati zgolj na pravila, teorije in pristope o tem, kako se mora voditi podjetje. Kaj je bistveno bolj pomembno?

Za poslovno šolo je ključno, da je vsak dan v stiku tako z realnim gospodarstvom kot tudi, da je tesno vpeta v podjetniško okolje. Mladi danes iščejo praktično naravnan študij. Želijo si biti postavljeni v dinamično poslovno okolje, kjer se je treba neprestano prilagajati. Prav zato v naš izobraževalni proces vpeljujemo ogromno praktičnih znanj. Ponosni smo tudi na naše podjetniške zgodbe, v okviru katerih študentje sodelujejo s podjetji. Z razmišljanjem zunaj okvirov zanje iščejo rešitve in pomagajo pri kreiranju novih idej.

Vsi vaši predavatelji imajo bogate podjetniške in poslovne izkušnje, na podlagi katerih mlade postavijo v realne situacije. Študentom ponujate dodiplomsko in podiplomsko izobraževanje. Na čem temelji študij pri vas?

V naših desetih študijskih programih na fakulteti in centru višjih šol, ki jih prenavljamo v skladu s trendi v globalnem poslovnem svetu, se trenutno izobražuje več kot 400 študentov. Z njimi želimo ustvariti pristen, oseben odnos. Pri nas študentje niso samo številke. Na vsakem koraku jim svetujemo in jih usmerjamo. Ves čas stremimo tudi k še večji internacionalizaciji študija, ki lahko poteka tako v slovenščini kot tudi v angleščini.

Vaša fakulteta se razvija v mednarodno poslovno-izobraževalno središče. S kar 30 tujimi institucijami po celotni Evropi ste zgradili močne mednarodne povezave, kar študentom omogoča tudi prakso v tujini. Katere študijske programe bi izpostavili?

Že v prvem letniku imajo študentje na urniku predmet Ustvarjalnost in inovativnost. Naš cilj je študente naučiti kreativnega razmišljanja, ki v poslovnem svetu vse pogosteje odigra pomembno vlogo. Ustvarjamo tudi študijske programe, ki predstavljajo poklice prihodnosti. Mednje spadata dva danes dobro obiskana magistrska programa Podjetniški management in Management korporativne varnosti. Zadnjega, ki je edinstven tovrstni program v Sloveniji, pri nas v tem študijskem letu izvajamo že tretjič. Njegovega pomena pa se, kljub trenutnim razmeram hitrih obratov, sprememb in negotovosti, podjetja premalo zavedajo.

Pri vseh programih ste osredotočeni na podajanje praktičnih znanj in življenjskih izkušenj. Teh verjetno ne manjka niti pri Managementu korporativne varnosti. Zakaj se je pokazala potreba po tem študiju in kaj vse ta izobraževalni program vključuje?

Podjetja se danes srečujejo z najrazličnejšimi tveganji na področju poslovanja, financ, zaščite intelektualne lastnine, do zagotavljanja informacijske in kadrovske varnosti. To povečuje potrebo po ustrezno izobraženem kadru, ki bo kos raznovrstnim varnostnim grožnjam. Prav te veščine – prepoznavanja, obvladovanja in preprečevanja tveganj ter pravilnega postopanja v primeru morebitnih nevarnosti – bo posameznik pridobil oziroma okrepil pri tem študiju.

Študij na vaši ustanovi je primeren za vse, ki si želijo biti bolj konkurenčni, bolj pogumni, bolj inovativni in podjetno naravnani. Kaj vse še ponujate študentom?

Vsem študentom, ki stremijo k visoki stopnji konkurenčnosti, je na voljo naš karierni center. Tam lahko osvojijo dodatna znanja in kompetence z različnih področij. Vedno jim ob strani stoji tudi ekipa strokovnjakov, ki jim lahko z nasveti pomaga pri razvoju ali realizaciji njihove lastne podjetniške ideje. Izpostavim lahko tudi naš podjetniški poletni tabor Bootcamp 4 Future Entrepreneurs. Na tej 14-dnevni mednarodni poletni šoli so udeleženci najprej intenzivno sodelovali na delavnicah, po osvojenih osnovnih teoretskih znanjih pa so bili v podjetjih Cosylab, Akrapovič, Mik Celje, Steklarna Hrastnik in Lotrič soočeni z reševanjem praktičnega izziva. V minulem študijskem letu smo pripravili še Študentski izziv s podjetjem Skaza in GEA Challenge s Postojnsko jamo. Vse te uspešne projekte bomo ponovili tudi letos in k sodelovanju povabili še druga uspešna slovenska podjetja, ki imajo posluh za sodelovanje s študenti.

S tovrstnim načinom izobraževanja soustvarjate pogoje za razvoj globalnega podjetniškega okolja in uspešnih zgodb. V poslovnem svetu vam idej in možnosti za napredek ne zmanjka. Kako pa delujete v zasebnem življenju?

Lahko bi rekla, da se nikoli ne ustavim. Po duši in srcu sem zapisana športu. Vetroven dan najraje izkoristim za kajtanje. Uživam tudi v premagovanju zahtevnih plezalnih sten.  Kot avanturistična popotnica sem si ogledala že dobršen del sveta. Raje kot z avtomobilom pa se na izlet odpravim z motorjem. Če povzamem – vedno novi izzivi me napolnijo z energijo, iščem pa jih tako v poslovnem svetu kot tudi med preživljanjem prostega časa. 

Intervju je pripravila in izvedla Barbara Primc.