Mednarodno podjetje GoOpti je s tehnološko platformo za prevoze svojo rastočo pot začelo natančno pred petimi leti v Sloveniji. Danes deluje še v Italiji, Avstriji in na Hrvaškem. Kmalu se bo razširilo tudi na poljski in španski trg. Glavno poslanstvo podjetja je organizacija visokokakovostnih prevoznih storitev, ki so dosegljive vsakomur, in omogočanje mobilnosti na stroškovno učinkovit in okolju prijazen način. Podjetje zaposluje več kot 50 ljudi. Dejstva, na katera je direktor Marko Guček lahko upravičeno ponosen.

Gospod Marko Guček, celostno raziskavo trga ste s svojo dejavnostjo začeli leta 2011. Prvo platformo so vam naredili programerji iz Indije, sočasno ste iskali tudi prevoznike. Prav tako ste prve poslovne korake postavili v letu 2012 in jih leta 2013 nadgradili s sistemom satelitskega sledenja vseh vozil in registracije voznikov. Na ta način ste vzpostavili nov sistem interne regulacije podjetja. Za kakšno regulacijo natančno gre?

Res je, kar pravite. Vedeti morate, da je bil že ob ustanovitvi naš cilj priprava in upravljanje platforme za prevoze. Drugi del naše storitve, to je prevoz potnikov, pa naj bi opravljali drugi. Prav zato so bili profesionalci na tem področju v začetku zelo skeptični do našega poslovnega modela, zato smo bili primorani prvo vozilo za prevoz potnikov kupiti sami. Na koncu se je izkazalo, da smo edino na ta način lahko dodobra spoznali transportno panogo, posledično se nam je to obrestovalo kot izredno dober poslovni model. Pri izboru prevoznih podjetij, trenutno sodelujemo s šestnajstimi, smo zelo temeljiti, kar dokazujejo tudi procesi testnih voženj in razgovorov z vozniki. Naš ključni element sta skrb za varno in profesionalno storitev, zato smo letos začeli tudi z internimi inšpekcijskimi nadzori. Tako mora vsak voznik pred vožnjo potrditi, da je dovolj spočit in pripravljen na vožnjo. Ko z vožnjo začne, mu prav iz varnostnih razlogov tudi satelitsko sledimo. Voznike tudi redno izobražujemo, vsa leta stremimo k razvoju in inovacijam ter na ta način, vsaj tako upamo, dvigujemo standarde v prevozništvu. V zadnjem letu sodelujemo na evropski zakonodajni in regulativni ravni ter si tudi na ta način prizadevamo za vzpostavitev in sprejetje standardov, ki bi zagotovili čim kakovostnejše, zlasti pa varne prevoze potnikov.

Uspešni ste tudi pri pridobivanju evropskih sredstev. Ste prvo slovensko podjetje nove generacije, ki mu je lani jeseni uspelo pridobiti »grow« investicijo za širitev v regiji, letos aprila ste pridobili še sredstva evropske komisije za inovativna mala in srednje velika podjetja. Od kod motivacija in jasno, strateško zastavljeni cilji?

Pri dobri ideji motivacije nikoli ne zmanjka (smeh). Lani smo se v podjetju zavedali, da smo razvili uspešno platformo, ki bi lahko delovala globalno in reševala številne težave javnega transporta marsikje po svetu. Prav zato smo se odločili, da je čas, da postanemo razvojno podjetje, ki razvija in upravlja platformo za prevoze nove generacije. Sebi in drugim smo dokazali, da je naš model uspešen, dodatni kapital pa je bil nujen za širitev v tujino in nadaljnji razvoj. Kar zadeva uspešnost na evropskem razpisu, dobili smo ga zaradi dobro razdelane ideje spremembe poslovnega modela. Naše prednosti so zagotovo bile tudi dobra analitika, dobro preteklo poslovanje, zaupanje potnikov in zelo optimističen poslovni načrt.

Z odprtjem podjetja v Veroni so se vam zagotovo odprle nove poslovne poti. Prav tako ponujate prevoz do večjih sejemskih mest. Katera so bila do sedaj najbolj obiskana?

Lani smo odprli podjetje v Veroni in začeli organizirane prevoze na letališča iz več italijanskih mest. Tako redno ponujamo prevoze iz Trsta, Benetk, Padove in Verone, pa tudi v Vicenzo, Videm, Modeno in Ferraro. Najbolj obiskana sejemska mesta pa so München, Zagreb in Milano. Prav sejemska potovanja so med potniki v zadnjem času zelo priljubljena. Zelo veliko jih je bilo v času sejma Expo 2015 v Milanu. Slovenski prevozniki, s katerimi sodelujemo, so svoje prevoze podaljšali tudi do Prekmurja, Budimpešte in Pulja. Največ prevozov tržimo prek spletnega rezervacijskega sistema.

V petih letih ste prepeljali skoraj pol milijona potnikov, posledično je bilo zaradi vas na cestah 90.000 manj vozil, kot bi jih bilo sicer, kar pomeni, da je bilo ozračju prihranjenega kar 6000 ton ogljikovega dioksida. Ste pričakovali, da bo imel vaš poslovni model takšen pozitiven vpliv na okolje?

Seveda smo imeli pri snovanju poslovnega modela v mislih tudi skrb za okolje, nismo pa pričakovali, da bo naš doprinos tolikšen. V petih letih smo zabeležili 29 milijonov prevoženih kilometrov, emisije na relacijah, kjer delujejo naši prevozniki, so se zmanjšale za 350 odstotkov. Poleg tega je bilo ustvarjenih več kot 200 novih delovnih mest, število zamujenih letov pa se je glede na povprečno statistiko zamud zmanjšalo za kar 2500 odstotkov. Ti podatki me resnično veselijo.

Po novem ponujate tudi storitev Popolna brezskrbnost, ki potnikom omogoča brezskrbno potovanje z in na letališča, vključujoč vremenske neprilike, preložene lete, nevšečnosti z letalskimi zamudami in druge primere višjih sil. Kaj natančno storitev ponuja in omogoča?

Gre za to, da če potnik zaradi izrednih vremenskih pojavov, cestnih zastojev ali drugih primerov višje sile zamudi svoj let, zanj poiščemo in kupimo novo letalsko vozovnico istega razreda na prvem možnem letu oziroma organiziramo brezplačni nadomestni prevoz in poskrbimo za prenočišče. Če nas potnik o preloženem letu obvesti najmanj 48 ur pred že plačanim prevozom, mu omogočimo tudi brezplačno menjavo termina njihovega prevoza.

Intervju izvedla in pripravila Mojca Planšak