Dela z najmlajšimi. Trenira in sestavlja plesne koreografije za selekcijske skupine pionirjev in mladincev. Njeni učenci posegajo le po najvišjih mestih na državnih, evropskih in svetovnih prvenstvih, vseeno pa pravi, da ni vse le v tekmovanju. Mirjam Podobnik, dolgoletna koreografinja Plesne šole Kazina, ples vidi kot orodje za vzgojo otrok, izražanje njihovih čustev in krepitev njihove samopodobe. Ples jemlje kot orodje za življenje.

Gospa Mirjam Podobnik, velik del vaših tečajnikov so otroci, nekateri stari samo tri ali štiri leta. Kako je delati z njimi? So cicibani dobri učenci?

Z njimi pravzaprav najraje delam, ker se zelo hitro naučijo podane koreografije. Predvsem je pri njih izjemno opazen napredek, običajno že v pol leta. Ples jim skušam predstaviti bolj kot igro z vrstniki, saj si želim, da je v naši plesni dvorani na prvem mestu zabava. Pogosto potem na nastopih opazujem obraze njihovih staršev, ki so vsakokrat povsem navdušeni, nemalokrat pa tudi presenečeni, ko vidijo, kako hitro se njihov otrok izboljšuje ter osvaja novo znanje in koreografije.

Ples, kot obšolska dejavnost, lahko močno vpliva tudi na otrokovo samozavest, poleg, seveda, na njegovo telesno pripravljenost.

Opažam, da ples otrokom izboljšuje samopodobo, daje jim tudi kondicijo, pospešuje razvoj motoričnih sposobnosti, veliko pozitivnih posledic pa ima tudi na njihov duševni, mentalni in osebnostni razvoj. Gre za orodje za življenje. Otroci se prek plesa naučijo mnogih življenjskih naukov. Naučimo jih, na primer, da morajo biti vztrajni, se razumeti z ostalimi v skupini, sodelovati, trdo delati in stremeti k rezultatom.

Je to, torej, zmagovalna kombinacija za osvojitev kar petih prvih mest na državnih in svetovnih prvenstvih, kolikor ste jih z vašimi koreografijami dosegli lani?

(smeh) Vse to, ne smemo pozabiti pa tudi na zvrhano mero kreativnosti. Otrok nikoli ne omejujemo s tem, da se morajo točno držati naših koreografij. Najbolj uživajo ravno takrat, ko sami korakom dodajo svoj pečat.

Sami ste se s plesom začeli ukvarjati šele pri 19 letih. Menite, da se je lažje naučiti plesati kot otrok, ali se lahko v Kazino optimistično vpišemo tudi pozneje?

Za ples ni nikoli prepozno. (smeh) Seveda vas najprej vključimo v skupino, ki ustreza vaši plesni nadarjenosti. Če imate smisel za ritem in se hitro učite, starost ni nobena ovira. Včasih se pri kakšnem otroku vidi, da bi, če bi že prej začel plesati, določene korake ali plesno znanje osvojil hitreje. To pa nikakor ni ovira za nas, saj plesati lahko naučimo čisto vsakega. (smeh)

To vsakoletno dokazujete tudi z vašim projektom Diham ples, kjer na Kongresnem trgu v Ljubljani nove koreografije vsakič naučite več tisoč otrok.

Tako je. Do sedaj je z nami zaplesalo že skoraj 15.000 otrok in dijakov, letos bomo skupaj zaplesali že šestič. Videti morje več tisoč otrok, ki z nasmehom na obrazu sledijo naši koreografiji, je neverjetno. Projekt bomo tokrat izvedli septembra in z njim poskrbeli, da bodo otroci v novo šolsko leto vstopili še toliko bolj veselo.

Intervju je pripravila in izvedla Ana Grošelj.

Foto: Plesna šola Kazina