»Iskanje zaposlitve je služba za polni delovni čas,« pravi Saša Boštjančič, ustanoviteljica in direktorica podjetja Moja zaposlitev, ki upravlja enega izmed vodilnih zaposlitvenih portalov pri nas – mojazaposlitev.si. Znajti se v poplavi zaposlitvenih oglasov, ki se vsak dan pojavljajo na spletu, namreč ni tako preprosto, kot se zdi na prvi pogled. »Pri nas vsem, ki nas pokličejo, svetujemo in pomagamo, kako napisati dober CV, katerih napak ne smejo delati, ko iščejo (novo) zaposlitev, in na kaj naj bodo pozorni,« poudarja energična in zgovorna sogovornica, ki že vse življenje dela z ljudmi.

Gospa Saša Boštjančič, vaš zaposlitveni portal je stičišče, namenjeno tistim, ki iščejo (boljšo) zaposlitev, in delodajalcem, ki iščejo odlične sodelavce. V šestih letih in pol, odkar portal deluje, ste objavili že več kot 57.000 oglasov, na mesec pa beležite več kot 400.000 obiskov. So pogostejši obiskovalci iskalci zaposlitve ali delodajalci?

Več je prvih, seveda, kar ob še vedno visoki stopnji brezposelnosti ne preseneča – konec avgusta je bilo namreč v Sloveniji registriranih kar 97.895 brezposelnih oseb. A tudi delodajalci niso pasivni, če lahko temu tako rečem. V povprečju na dan objavimo 50 ali več aktivnih oglasov, ki jih moja ekipa sodelavcev pripravlja po željah delodajalcev, kar pomeni, da jih ne povzemamo z drugih spletnih strani ali portalov. Delodajalec tako ve, da ima oglas na našem portalu, zato ga tudi obišče oziroma pregleda prijave kandidatov. 

Sodelujete z več kot 12.000 podjetji, majhnimi, srednje velikimi in velikimi, med njimi je tudi več kot 80 tujih podjetij iz 32 držav. Je med slovenskimi in tujimi podjetji kakšna skupna točka?

Prav vsem podjetjem, ki zaposlujejo, pa naj bodo slovenska ali tuja, je skupno, da iščejo dober kader, primeren razpisanemu delovnemu mestu. Zaposlitvenih oglasov je resda veliko, a je ponudba kljub temu še vedno precej manjša od povpraševanja. Iskalci zaposlitve se morajo zavedati, da se za eno delovno mesto poteguje več kandidatov, zato naj dobro razmislijo, kako bodo pritegnili pozornost delodajalca. Dobro napisan življenjepis oziroma CV še zdaleč ni dovolj.

Vaša posebnost je, da ne samo povezujete delodajalce in iskalce zaposlitve, ampak tudi ozaveščate iskalce zaposlitve o aktualnih novicah na področju zaposlovanja in jim dajete nasvete na karierni poti. Ali pogosto iščejo nasvete in kakšne?

Pogosteje, kot bi si mislili. Res pa je, da imamo na našem portalu vse nasvete, ki jih vsak iskalec dobesedno resnično potrebuje. V vseh teh letih smo ugotovili, kje imajo iskalci zaposlitve največ težav, zato imamo na portalu v kategoriji Kariera A–Ž praktične in uporabne nasvete, primere in napotke. Na dan prejmemo več telefonskih klicev tako iskalcev zaposlitve kot tudi delodajalcev in prav vsakemu damo uporaben nasvet, nihče ne ostane praznih rok. Njihova vprašanja so zelo različna – medtem ko delodajalci pri nas večinoma iščejo nasvete, povezane z delovnopravno zakonodajo, ali kako pripraviti zaposlitveni oglas, iskalce zaposlitve zanimajo tudi tehnične stvari, denimo kako ustvariti uporabniški račun na portalu. Po mojih izkušnjah ima velik problem zlasti generacija nad 35 let, ki po nekaj letih spet išče novo zaposlitev – veliko jih še vedno uporablja izraz 'prošnja za zaposlitev', napišejo pa jo tako kot včasih: spodaj podpisani ta in ta … Tega zdaj ne uporabljamo več.

Predvidevam, da ne govorite o pravopisnih napakah?

Nisem imela tega v mislih, čeprav je zelo pomembno, da je življenjepis napisan slovnično pravilno, prostora za pravopisne napake v njem ni. Enako velja za pisanje spremnega pisma. Ta mora izražati spoštovanje do naslovnika, torej delodajalca.

Pomembno je, da je CV personaliziran – da vsebuje izpostavljena dejstva, ki so dotičnemu delodajalcu ključna. Zavedati se je treba, da delodajalec za branje CV običajno porabi manj kot minuto. Nikakor ni primerno pošiljati vsakemu delodajalcu enakega  življenjepisa. Zelo pomembno vlogo ima tudi motivacijsko pismo, to je vstopnica za branje kandidatovega življenjepisa. V njem lahko iskalec zaposlitve zapiše bistvene informacije, za katere v življenjepisu ni »prostora«, in poudari, kar resnično »privlači« delodajalca, na primer, zakaj ga je pritegnilo dotično podjetje, razpisano delovno mesto, kako lahko pripomore k še večjemu uspehu podjetja, kakšni so njegovi dosežki in podobno.

Čez vaše roke je šlo že nešteto življenjepisov. Kaj vas poleg že omenjenega najbolj zmoti, ko jih prebirate? In kaj je vam najbolj pomembno, ko izbirate nove sodelavce?

Vsekakor me zmoti prijava že po minuti ali dveh od objave oglasa. V tem primeru se skoraj vedno izkaže, da bosta spremno pismo in  življenjepis površno napisana. Ne samo v smislu pravopisnih napak in oblike, temveč tudi v smislu podanih informacij. Vedno poudarjam, da je treba pred prijavo na oglas pridobiti čim več podatkov o podjetju in delovnem mestu, za katerega boš kandidiral, saj se le tako lahko dobro  pripraviš in pošlješ »zmagovalno« prijavo na oglas.

Pri izbiri svojih sodelavcev  mi je vsekakor na prvem mestu, da v človeku že na začetku »vidim« neko energijo, ki mi je sorodna. Šele nato se osredotočim na kandidatovo strokovnost, znanje in izkušnje. Enak odnos imam do svojih poslovnih partnerjev, saj me ženeta spoštovanje do soljudi in želja graditi dolgotrajne poslovne odnose.

Intervju je pripravila in izvedla Barbara Primc.