Ples ima rada, odkar pomni. Življenja brez njega si nikoli ni znala predstavljati. Zato se danes, ko ples pravzaprav živi, počuti, kot bi živela sanje. Silvestra Perčič je že več kot 20 let na čelu najstarejše plesne šole pri nas Kazina. Ima licenco plesne učiteljice in ob organizacijskem delu občasno še vodi individualni pouk plesa ter kakšen tečaj družabnih plesov za odrasle za zaključene skupine. Srečna je, ker nekaj tako lepega, kot je ples, lahko deli med ljudi.

Gospa Silvestra Perčič, v četrt stoletja je plesna šola Kazina naučila plesati že več kot 50.000 posameznikov vseh starosti. Tudi tekmovalni uspehi vaše plesne šole so zavidljivi. Na kaj ste najbolj ponosni?

Prav gotovo lahko brez razmisleka rečem, da sem najbolj ponosna na naše učitelje. Prav vsi so svojemu poslanstvu predani s srcem in pri tem uživajo, kolikor se le da. Ponosna sem tudi na vse naše plesalce, naše državne in svetovne prvake, ki nas razveseljujejo s svojimi uspehi. Če bi bile zlate medalje, ki smo s jih do sedaj priplesali, res zlate, bi z njimi lahko napolnili državno zakladnico (smeh). Ni mačji kašelj tekmovati, se uvrščati v finala in celo zmagovati v konkurenci blizu 3500 tekmovalcev iz blizu 30–40 držav vsega sveta. In govorimo večinoma o mladih, ki poleg plesa hodijo v šolo in odraščajo. Prav res kapo dol pred njimi. In ponosna na vsakogar, ki se odloči narediti prvi korak v našo plesno šolo. In zapleše z nami.

Koreografije vaših koreografov so svetovno znane in prepoznavne. Imena kot so Željko Božič, Mitja Popovski in Mirjam Podobnik se uvrščajo na sam vrh svetovnih koreografov. Koliko koreografij je že bilo zaplesanih v Kazini?

Mislim, da je nemogoče našteti vse koreografije, ki so jih ustvarili vsi naši učitelji. Blizu 12 ur letno, blizu 120 koreografij letno?  Samo televizijskega programa razvedrilnih oddaj blizu 15 ur v minulih 25 letih, pa neskončno število samostojnih plesnih oddaj. Sami smo producirali nemalo število plesnih šovov in z njimi osvajali med drugim Slovenijo, Nemčijo, Avstrijo in Španijo. Prav pred kratkim smo napolnili Cankarjev dom s SloAfrika Showom.

Prav Kazina je bila prva v Sloveniji, ki je ples prestavila iz športnih dvoran na gledališki ali plesni oder. Zakaj ste se za to odločili?

Ples je umetnost, obenem pa je lahko tudi šport. Nedvomno si odlično izvedene koreografije, v katere je bilo vloženega ogromno truda, energije in časa, zaslužijo več kot le nastop v športni dvorani. Zato smo se že pred časom odločili, da našo letno produkcijo prestavimo na pravi oder. In se nanj vedno znova vračamo.

Lani je Kazina na svetovnem prvenstvu osvojila 14 prvih mest, letos imate skupno ­­­21 zlatih, srebrnih in bronastih medalj. Koliko truda je treba za takšne uspehe, kaj vse se skriva v zakulisju teh medalj?

V prvi vrsti predanost. Trenerjev in plesalcev. Poleg tega pa še nenehno izobraževanje, odprtost za vse ideje, kreativnost in znanje. Temu lahko prištejemo še neskončno število ur preplesanih koreografij in dela naših plesalcev. Energija tima, ki se spoštuje in podpira.

Na vsakem tekmovanju  je najtežje preseči ali premagati samega sebe in ponoviti osvojen rezultat. Po vseh naših 25 skupnih letih lahko rečem, da sem izredno ponosna na ekipo Kazine in na vse plesalce, ki bodo po videnem tudi v prihodnje zagotovo uspešno branili barve Slovenije na evropskih in svetovnih prvenstvih. Predvsem pa osvajali največje odre doma in po svetu.

Tudi vaša družina je povezana s plesom. Imate dve hčerki, ki imata ples verjetno v malem prstu. Pleše vsa družina?

(Smeh) Ja, vsi znamo plesati, vsak po svoje, na različne melodije. Sama plešem čedalje manj, zato pa obe hčerki čedalje več. Čeprav se je vsaka zase odločala za različne aktivnosti, sta si nekje po tretjem razredu osnovne šole za prvo izven šolsko aktivnost izbrali ples. In zdaj še v živo z druge strani – kot starš spremljam ves potencial, ki ga ples nudi razvoju otroka in najstnika. In strani starša, ki vozi, čaka, si želi mirnih družinskih vikendov brez obveznosti in na drugi strani podpira izbiro svojih otrok. Ampak veste, nikoli ne bi zamenjala. Ples je način življenja. Je šola za življenje.

Intervju je pripravila in izvedla Nina Rebolj