»Za naš razvoj v zadnjih tridesetih letih smo žrtvovali veliko, tudi veliko neprespanih noči, ampak mislim, da je bilo vredno,« pravi Anton Piskar, ki skupaj s svojo ženo Romano že več kot tri desetletja vodi uspešno družinsko podjetje Piskar, vodilno med proizvajalci gospodinjskih vrečk in vrečk za odpadke pri nas. Že nekaj let pa so prisotni tudi na tujih trgih. To jim ne bi uspelo, če ne bi vseskozi stremeli k razvoju novih izdelkov. Vrečke s trakom, odišavljene vrečke in biorazgradljive vrečke so le nekatere izmed inovativnih izdelkov, ki so jih v preteklih letih predstavili slovenskim kupcem.

V podjetju Piskar letos beležite 30 let obstoja. V slovenskem prostoru in tudi širše ste znani predvsem po izdelavi gospodinjskih vrečk in vrečk za odpadke. Na leto jih proizvedete kar 1000 ton. Koliko izdelkov trenutno nastaja pod vašo blagovno znamko?

Anton Piskar: Na začetku smo na trgu ponujali samo 20 izdelkov. Postopoma smo z nenehnim upoštevanjem trendov, povpraševanja in potreb na trgu svojo proizvodnjo širili. Danes v okviru blagovne znamke nastaja več kot 1000 izdelkov, poleg vrečk za gospodinjstvo in vrečk za odpadke izdelujemo tudi vrečke za pasje iztrebke, nosilne vrečke, folije, papirje za gospodinjstvo ter različne izdelke po naročilu. Z uvajanjem najsodobnejših tehnologij smo dosegli prvovrstno kakovost naših izdelkov, ki jih dobavljamo vsem večjim slovenskim trgovcem, javnim podjetjem, industriji in individualnim kupcem.

Bili ste tudi prvi, ki ste ljudem predstavili vrečke za odpadke, navite v role, ki so bolj priročne in hkrati bolj ekonomične. Kako ste prišli do ideje za njihovo izdelavo?

Romana Piskar: Za to se je v vsakdanjiku naših kupcev preprosto pokazala potreba, ki smo jo na koncu le udejanili. Na podoben način smo želeli narediti tudi gospodinjske vrečke, vendar se je izkazalo, da pri gospodinjskih vrečkah to ni ravno praktično, še posebej, če imajo uporabniki umazane roke. Trenutno delamo na tem, da bi odkrili nove možnosti uporabe na tem področju. Stremimo namreč k temu, da je treba nenehno razvijati nekaj novega.

Za razliko od vaših vrečk za gospodinjstvo, ki so izdelane iz čistega, nerecikliranega materiala, pa so vaše vrečke za odpadke pravzaprav narejene iz odpadkov?

Anton Piskar: Naše vrečke za odpadke so narejene iz odpadne plastike. Kar v 90 odstotkih za njihovo izdelavo namreč uporabljamo predhodno reciklirano plastiko. Na ta način zmanjšujemo količino odpadkov in posledično skrbimo tudi za varovanje okolja.

Področju varovanja okolja tudi sicer dajete velik poudarek. Bili ste tudi prvi v slovenskem prostoru, ki ste na trg poslali biorazgradljive vrečke za gospodinjstvo.

Anton Piskar: Drži in še vedno smo edini, ki imamo v Sloveniji lastno proizvodnjo biorazgradljivih vrečk. S tem smo dejansko udejanili eno izmed naših vizij – to je skrb za okolje. To našo vizijo poskušamo upoštevati tudi v vseh fazah našega delovanja. S proizvodnjo vrečk za biološke odpadke smo obenem omogočili tudi vsakemu posamezniku, da s tem ko ločuje tovrstne odpadke, posledično skrbi za čisto okolje. Svojo odgovornost do okolja kažemo tudi z vestnim in natančnim ravnanjem z odpadki, saj z vsako predelano tono reciklirane plastike preprečimo nastanek dveh ton toplogrednih plinov, ki bi sicer nastali pri proizvodnji. O varovanju okolja pa nenehno izobražujemo tudi vse naše zaposlene.

Vaša proizvodnja se v celoti nahaja na slovenskih tleh. Skozi domiseln način svojim kupcem sporočate tudi to, da je pomembno kupovati slovenske proizvode.

Romana Piskar: Res je, odločili smo se, da na naše izdelke damo napis 'Hvala, ker z nakupom tega izdelka pomagate ohranjati slovenska delovna mesta!' S tem bi radi poudarili, da se ljudje premalo zavedajo, da s tem, ko kupujejo slovenske izdelke, pomagajo tudi razvoju slovenskih delovnih mest. Zato apeliram na vse Slovenke in Slovence: 'Ko ste v trgovini, kupujte slovenske izdelke. In ko se odpravite v restavracijo, naročite jedi lokalne pridelave.' Med seboj se moramo podpirati, saj bomo le tako močnejši.  

Pri vodenju družinskega podjetja se z možem medsebojno podpirata že tri desetletja. Poslovno pot sta začela kot mlad par, danes sta mož in žena, ki še vedno delata skupaj. Sprva sta bila tudi edina dva zaposlena v podjetju, danes pa zaposlujeta že 26 ljudi. Kako gledata na razvoj podjetja vse od vaših začetkov do danes?

Romana Piskar: Vsak začetek je težak in tudi pri nama je bilo tako. Z dejavnostjo sva začela v kletnih prostorih majhne delavnice na Dunajski cesti v Ljubljani. Sprva je bil naš prodajni program zelo omejen. Začeli smo z vrečkami za zamrzovanje živil, kmalu pa ugotovili, da je treba proizvodnjo povečati, razširiti, saj smo samo v tem videli edino pot do uspeha. Skozi leta se je število izdelkov povečevalo skladno z večjimi življenjskimi potrebami ljudi.

Anton Piskar: Trenutno našim kupcem na področju proizvodnje vrečk za odpadke in gospodinjstvo nudimo pravzaprav vse, kar si nekdo zaželi – na podlagi individualnih naročil namreč izdelamo vrečke vseh mogočih barv in vzorcev. Danes je v delovanje podjetja vključena celotna družina, že od majhnih nog sta vanj vpeta tudi oba sinova, in skupaj se trudimo za skupen cilj, to je slediti razvoju in soustvarjati trende na slovenskem trgu in v tujini. Vse to pa pomeni za nas tudi zelo veliko odgovornost. Za naš razvoj v zadnjih tridesetih letih smo žrtvovali veliko, tudi veliko neprespanih noči, ampak mislim, da je bilo vredno.

Prvi v Sloveniji ste začeli izdelovati tudi dišeče vrečke, za proizvodnjo katerih ste razvili svojevrsten proces. Kako torej nastajajo omenjene vrečke, ki so postale pravi prodajni hit na slovenskem trgu?

Anton Piskar: Naših dišečih vrečk niso dobro sprejeli samo domači kupci, temveč smo z njimi prodrli tudi na tuje trge. V primerjavi s podobnimi vrečkami, ki že obstajajo na trgu, so naše posebne v tem, da dolgo časa ohranjajo dišeč vonj. To smo dosegli tako, da smo med procesom proizvodnje same folije začeli dodajati določen odstotek parfumiranih sredstev za preprečevanje neprijetnih vonjav. Za celotno zgodbo o odišavljenih vrečkah za odpadke se torej skriva naše lastno znanje in inovativnost.   

Čeprav na prvi pogled izgleda, da je vrečke preprosto izdelati, prav primer proizvodnje dišečih vrečk in seveda tudi vaša pestra izbira ostalih izdelkov potrjujejo, da morate biti ves čas usmerjeni v razvoj, inovacije?  

Anton Piskar: Če želimo ostati eden od vodilnih podjetij na področju proizvodnje vrečk za uporabo v gospodinjstvu in vsakdanjem življenju posameznika v Sloveniji ter utrjevati in širiti prepoznavnost blagovne znamke tudi na tuje trge, potem moramo delovati kot sodobno podjetje, ki razume, spremlja in uresničuje potrebe svojih strank ter sledi ciljem razvoja. Ob tem pa ne smemo pozabiti tudi na našo družbeno odgovornost, ki se odraža tudi skozi skrb za naše zaposlene.

Romana Piskar: Veliko pozornosti namenjamo tudi povezovanju z okoljem, v katerem delujemo. Svoje poslovne uspehe na različne načine delimo s svojo okolico. Že več let so vrata našega podjetja odprta vsem otrokom vrtcev in osnovnih šol, ki jih zanima proces izdelave vrečk. Sodelujemo tudi z društvi in posamezniki, ki potrebujejo našo pomoč. Aktivno podpiramo tudi projekte s področja varovanja okolja – že več let tako aktivno sodelujemo v akciji Očistimo Slovenijo, v okviru katere občinam, krajevnim skupnostim in drugim deležnikom doniramo vrečke za odpadke. Takšnih in podobnih projektov je bilo v vseh letih našega delovanja res veliko.

Od vaših zaposlenih lahko slišimo, da kamorkoli potujeta, vedno povsod najprej opazita vrečke. Se temu sploh lahko kdaj izogneta?

Romana Piskar: Težko, saj gre za poklicno deformacijo. Na vse stvari namreč gledava skozi koš, kot se rada pošaliva. Tako se nama porodijo tudi številne nove ideje, saj se ob tem sprašujeva, kaj bi lahko naredili še bolje od videnega, kje so torej možnosti za razvoj ali preoblikovanje določenega proizvoda. Po nasvete glede novosti se velikokrat zatečeva tudi do naših zaposlenih. Nekateri so z nama že vse od začetka, vseh 30 let. Uspeh našega podjetja je namreč rezultat našega skupnega dela, ki temelji na znanju naših zaposlenih, izmenjavi informacij ter dobrem medsebojnem sodelovanju.

Torej vam po tridesetih letih še ni zmanjkalo kreativnega zagona in novih idej?

Anton Piskar: Ne, idej in načrtov imava še veliko. Nekaj novosti si lahko naši kupci obetajo že v kratkem.

Intervju je pripravila in izvedla Laura Štraser.