Podjetje Sens je blagovna znamka, ki letos praznuje že častitljivih 21 let delovanja. Ukvarjajo se izključno z moško modo. Ustvarjajo klasične moške obleke s pridihom unikatnosti, drugačnosti in modnosti v zelo različnih krojih, tako za dnevne kot tudi za večerne priložnosti. Zlata Zavašnik je direktorica in lastnica Sensa. Povedala nam je o svojih začetkih, idejah in delu. Za vse, ki ste radi modni, nam je zaupala tudi najnovejše trende moških suknjičev.

Gospa Zlata Zavašnik, kdaj ste vedeli, da bo moda vaš način življenja?

Lahko bi rekla, da sem to vedela že vse življenje. Ko sem se vpisovala na srednjo šolo, so starši vztrajali pri gimnaziji, jaz pa sem si želela obiskovati srednjo oblikovno šolo, kamor sem se pozneje tudi prepisala. Od takrat naprej rišem in ustvarjam.

Nekje sem prebrala, da ste v 21-ih letih skicirali in realizirali že več kot 2000 modelov moških oblačil, mnogo več jih je verjetno ostalo na papirju. Kako vam je uspelo?

Tkanine me navdihujejo. Ko vidim nov vzorec blaga, se mi ideje in skice kar pojavijo. Kombinacija teksture, barv in vzorcev je tisto, kar je odločilno in kar naredi obleko Sens. Včasih se vprašam, kaj lahko proizvajalci tkanin sploh še naredijo novega in kaj lahko jaz še naredim pri moški obleki inovativnega? Vedno znova me dobavitelji presenetijo. Poleg tega se tudi modne smernice nikoli ne ustavijo in ko vse povežeš, iščeš tržne niše, so nove ideje tu.

Kako se je začela zgodba Sensa?

Naša zgodba se je pravzaprav začela na Hrvaškem. Tam sem šivala več kot desetletje. Zgodba z maloprodajo se je začela pisati leta 2003, v času, ko so na slovenski trg začele zahajati velike nizkocenovne korporacije tipa H&M. Mala trgovinica v Črnučah je bila uspešna, tri leta pozneje pa sem v povezavi s takrat znano žensko znamko Kroj, ki je žal  ni več, odprla trgovino Sens v poslovni stavbi Diamant v BTC-ju. Prijatelji so me opozarjali, da gre za drzno potezo na takrat skoraj propadlem slovenskem tekstilnem trgu. Pa vendar, danes smo tukaj, s prenovljeno trgovino in novimi, modnimi, unikatnimi kroji.

Z odprtjem nove oziroma povsem prenovljene trgovine v BTC-ju ste se povezali tudi z nemškim proizvajalcem oblek Baumler. Zakaj taka poteza?

Če sem pred leti razmišljala, da vse lahko naredim sama, se sedaj nagibam k mnenju, da so povezave lahko zmagovalne kombinacije. Pri tem vztrajam pri kakovosti, ki jo pri Baumlerju dobim. Njihove obleke so izdelane iz tkanin znanih italijanskih proizvajalcev, kot sta Reda in Cerutti, iz vrhunske volne do 150s, v ponudbi imajo tudi ročno izdelane obleke, kar je po mojem mnenju velika prednost. Poleg tega je mogoče pri vseh oblekah kombinirati različne velikosti suknjiča in hlač, kar tudi sicer ponujamo pri naši kolekciji. Danes je treba slediti potrebam kupcem – ko pride, želi nekaj imeti takoj, zato je dobava želene obleke v enem tednu velika prednost.

Gospa Zavašnik, lahko za konec našim moškim bralcem, pa tudi damam, ki imajo rade urejene moške, svetujete, kakšni so zadnji modni trendi moškega suknjiča?

Pri Sensu ne moremo mimo še vedno aktualnega ruskega ovratnika. Ta je za moj okus vedno moden. Prav tako igra vzorcev in tkanin. Suknjič je sicer kos za vse moške, ki si ne želijo klasike, pa so vseeno radi urejeni. Pri tem naj upoštevajo pridih hipsterske scene. Še to, zakaj ne bi nosili suknjič s kapuco ali kapuco pod suknjičem? Športno eleganten stil, ki vedno prepriča.

Intervju je pripravila in izvedla Nina Rebolj.