27. 3. 2025 - Na konferenci v Opatiji, eni največjih evropskih konferenc o investiranju, je Peter Slapšak, direktor podjetja Elementum, predstavil pomembnost pripravljenosti podjetnikov na najhujše možne scenarije. Spregovoril je tudi o tem, zakaj podjetja prerazporejajo likvidna sredstva v plemenite kovine in kako se s tem zaščitijo pred določenimi tveganji. V intervjuju z nami je razkril, kako so podjetniki pripravljeni na težke scenarije, o prednostih varčevanja v plemenitih kovinah kot stabilni finančni zaščiti in pred katerimi tveganji bi se radi zaščitili podjetniki.
Večina podjetnikov ni dovolj pripravljena na nepredvidene gospodarske krize. Koliko podjetnikov in podjetij je resnično pripravljenih na najhujši scenarij?
Večina podjetnikov se zaveda pomena pripravljenosti na negotove čase, vendar jih le manjšina sprejema konkretne ukrepe za zavarovanje svojega premoženja. Pogosto se izkaže, da podjetja podcenjujejo vpliv makroekonomskih dejavnikov in se ne zavedajo, kako hitro se lahko finančni pogoji spremenijo. Pri Elementumu poudarjamo pomen diverzifikacije premoženja, saj so podjetja, ki imajo vzpostavljene varnostne mehanizme, bolj odporna na finančne krize in nepredvidene tržne spremembe.
Podjetniki vse pogosteje prepoznavajo plemenite kovine kot stabilno finančno zaščito. Zakaj podjetniki del likvidnih sredstev prerazporejajo v plemenite kovine?
Plemenite kovine, predvsem zlato in srebro, so preizkušena oblika zaščite premoženja. Podjetniki jih vidijo kot varno zatočišče v obdobjih negotovosti, saj zlato in srebro dolgoročno ohranjata vrednost. Poleg tega v primerjavi z gotovino ali delniškimi trgi nista podvržena nenadnim devalvacijam ali stečajem finančnih institucij. V zadnjem času opažamo vse več podjetij, ki likvidna sredstva pretvarjajo v plemenite kovine kot del trajnostne finančne strategije.
Inflacija in finančna nihanja podjetnike vodijo k iskanju varnih naložb. Kateri so glavni motivi podjetnikov pri vlaganju v plemenite kovine?
Podjetniki se za plemenite kovine odločajo zaradi več razlogov: zaščita pred inflacijo, diverzifikacija premoženja in dolgoročna stabilnost. V današnjih razmerah, ko so obrestne mere nizke in finančni trgi volatilni, omogoča zlato edinstveno prednost – ohranja kupno moč ne glede na gospodarske cikle.
Podjetja želijo zmanjšati tveganja, ki jih prinašajo ekonomske in politične spremembe. Pred katerimi tveganji bi se podjetniki radi zaščitili z vlaganjem v plemenite kovine?
Glavna tveganja, ki jih podjetniki poskušajo obvladati, so inflacija, valutna nestabilnost, geopolitična tveganja in finančne krize. Zlato je skozi zgodovino dokazalo, da je ena redkih oblik premoženja, ki ohranja vrednost tudi v največjih gospodarskih pretresih. Prav tako podjetja s takšnimi investicijami pridobijo večjo neodvisnost od bančnega sistema, saj imajo fizične plemenite kovine vedno intrinzično vrednost, ne glede na stanje finančnih trgov.
Plemenite kovine omogočajo tudi dolgoročno finančno načrtovanje podjetij. Kako vlaganje v plemenite kovine vpliva na dolgoročno finančno stabilnost podjetij?
Podjetja, ki strateško vključijo plemenite kovine v svoje finančno načrtovanje, so manj izpostavljena tržnim nihanjem in valutnim tveganjem. Zlato in srebro predstavljata stabilno rezervo, ki lahko služi kot varnostni kapital v kriznih časih. Poleg tega podjetjem omogočata večjo fleksibilnost pri upravljanju premoženja ter dolgoročno zagotavljata ohranjanje kupne moči in finančne neodvisnosti.
Intervju je pripravila A. J.
Foto: Angard Agency