14. 5. 2025 - Teja Potočnik je slovenska raziskovalka, ki jo je Evropski patentni urad (EPO) uvrstil med 10 najboljših inovatorjev na svetu, ki bodo prejeli nagrado Young Inventors Prize 2025. Mlada Štajerka je namreč razvila avtomatizirano programsko platformo, ki povečuje natančnost pri izdelavi polprevodniških naprav na osnovi nanomaterialov.

Nagrada Young Inventors Prize slavi svetovne inovatorje mlajše od 30 let, ki tehnologijo uporabljajo za reševanje globalnih izzivov, ki jih postavljajo cilji trajnostnega razvoja Združenih narodov (SDG). Izum Potočnikove podpira cilj SDG 9, ki se nanaša na industrijo, inovacije in infrastrukturo, saj omogoča energetsko učinkovitejšo in razširljivo proizvodnjo polprevodniških naprav. 

Vaš izum, LithoTag, pomaga premagovati ovire pri proizvodnji polprevodnikov na osnovi nanomaterialov. Kaj vas je navdihnilo, da ste se lotili tega posebnega izziva na tako zapletenem področju?
Ta izum sem razvila med svojim doktoratom, ko sem raziskovala uporabo nanomaterialov v elektroniki. Integracija nanomaterialov pa je trenutno zelo ročno zahtevna in časovno potratna, saj pogosto zahteva veliko ponavljajočih se korakov. Postopek izdelave čipov z nanomateriali lahko traja več tednov ali celo mesecev, zato sem začela iskati načine, kako postopek pospešiti. Tako se je rodila ideja za LithoTag — sprva zato, da bi si olajšala doktorat, nato pa smo ugotovili, da ima veliko širšo uporabnost.

Uspešno ste premostili vrzel med akademskim raziskovanjem in industrijo. Katere so bile največje ovire pri prenosu vašega doktorskega dela v uspešno komercialno rešitev?
To je še vedno del, ki mi predstavlja največji izziv, saj zahteva popolnoma drugačen način razmišljanja. Poskušala sem se čim več naučiti o komercializaciji, tako da sem se udeleževala različnih izobraževanj in pospeševalniških programov ter se obdala z ljudmi, ki imajo ustrezne izkušnje.

Kako bi lahko vaša inovacija v naslednjem desetletju prispevala k bolj trajnostni tehnološki industriji?
Naša inovacija omogoča veliko učinkovitejšo integracijo naprednih nanomaterialov v čipe. Glavna prednost nanomaterialov je, da porabijo veliko manj energije. To pomeni, da lahko prispevajo k večji energetski učinkovitosti, kar postaja vedno bolj ključno z naraščajočim razvojem umetne inteligence in podatkovnih centrov. Poleg tega uporaba nanomaterialov zmanjšuje odvisnost od redkih zemeljskih kovin pri proizvodnji čipov, kar pripomore k zmanjšanju negativnih okoljskih vplivov, povezanih s temi kovinami.

Kateri je bil tisti trenutek, ko ste spoznali, da bi vaše delo oziroma izum dejansko lahko pomembno spremenil stvari v industriji?
To smo prvič spoznali, ko smo v laboratoriju dobili prve rezultate in uspeli v enem dnevu izdelati več komponent na osnovi nanomaterialov kot prej v nekaj mesecih skupaj. Dodatno samozavest smo dobili po pogovoru s Cambridge Enterprise, kjer so predlagali, da bi bilo to tehnologijo smiselno patentirati.

To, da vas je EPO uvrstil med 10 najboljših mladih izumiteljev na celem svetu, je veliko priznanje. Kakšen vpliv bo to imelo na vaše delo in priložnosti za podjetje Nanomation?
Nagrada je za nas izjemna čast in upamo, da nam bo pomagala pri nadaljnjih pogovorih z investitorji in strankami. Za prihodnja leta imamo ambiciozne načrte in vedno cenimo dodatno podporo in spodbudo, zato je ta nagrada prišla ob pravem času.

Kaj bi svetovali drugim mladim raziskovalcem in izumiteljem? Imate kakšen nasvet, za katerega bi si želeli, da bi ga tudi vi prejeli prej?
Predstavite svojo idejo čim več različnim ljudem, npr. strankam, investitorjem, sodelavcem ali prijateljem. Vedno prosite za povratne informacije in postopek ponovite vsakič, ko se naučite kaj novega.

Intervju je pripravil M. M. 

Foto: EPO