Evropejci imajo več skupnega, kot bi lahko domnevali. Poleg kulturnih podobnosti in strasti do nogometa nas povezuje tudi priljubljenost klasičnih načinov plačila. To pomeni, da podjetja, ki še naprej omogočajo plačevanje na klasične načine, upoštevajo želje strank. V povprečju omogočajo vsaj štiri različne plačilne metode, od klasičnih do sodobnih.

Najpogostejše med njimi je z 82 odstotki bančno nakazilo. Nakup na račun je s 73 % vodilno v zahodni Evropi, v vzhodni pa dosega le 59 %. Izstopa na Poljskem, kjer je z 90 % to najbolj priljubljena oblika plačila, Nemčija je na drugem mestu z 88 %. V nasprotju z načelom »najprej dobiš blago in šele nato plačaš zanj«, je predplačilo mogoče po vsej Evropi pri malo več kot vsakem drugem podjetju (52 %), zaradi česar je tretja najbolj priljubljena možnost. S 76 % je predplačilo tudi najpogostejša plačilna metoda v Rusiji. V Sloveniji je najbolj razširjena plačilna metoda spletno prenakazilo s 65 %. To so nekatere ugotovitve raziskave skupine EOS z naslovom Evropske plačilne navade 2018. V raziskavi, ki jo je izvedel Kantar TNS, je sodelovalo skupaj 3.400 podjetij iz 17 držav.

Kriptovalute sprejema le en odstotek podjetij
Če pogledamo širšo sliko, trenutno prevladujejo klasični načini plačila. Pri 39 % podjetij v Evropi lahko stranke plačajo neposredno z gotovino. Tretjina podjetij omogoča plačilo po obrokih, 32 % plačilo s kreditno kartico in 26 % plačilo z debetno kartico. Trenutno le približno 29 % podjetij omogoča plačilo z digitalnimi sredstvi. Ob tem je zanimivo, da večina evropskih podjetij ne namerava v bližnji prihodnosti širiti možnosti plačilnih metod. Le pet odstotkov podjetij nudi strankam možnost uporabe mobilnih plačil ali e-denarnice. Čeprav se veliko govori o kripto valutah, jih kot plačilno sredstvo sprejema le en odstotek podjetij. Enak odstotek sprejemanja kriptovalut velja tudi za Slovenijo, kjer so sicer daleč najbolj priljubljena spletna nakazila (65 %). Poleg tega v Sloveniji 5 % podjetij strankam omogoča mobilna plačila, 4 % podjetij pa uporabo e-denarnice.

V Nemčiji s kreditnimi karticami plačuje le 17 odstotkov, v Sloveniji 28 odstotkov
Tudi v Nemčiji in Sloveniji so popularne klasične plačilne metode. Med slovenskimi podjetji je najpogostejše plačilo po povzetju (39 %), plačilo s kreditnimi karticami omogoča 28 %, skoraj četrtina (24 %) nudi obročna plačila, sledita pa še plačilo z debetnimi karticami (19 %) in direktna obremenitev (11 %). Večina nemških podjetij (88 %) nudi plačila z odloženim plačilom in bančno nakazilo (96%), kar jih postavlja močno nad evropsko povprečje za ti dve plačilni metodi (64 % in 82 %). Rajši imajo ustaljene plačilne metode, kot so plačilo vnaprej (76 %), direktna bremenitev (66 %) in plačilo z gotovino (52 %). Te možnosti so v Nemčiji pogostejše kot drugod. Za nasprotju s tem pa so nemška podjetja skoraj pri dnu evropske lestvice za plačila s kreditnimi karticami (17 %), nižjo stopnjo imajo le v Rusiji (15 %). Čeprav si je ta trenutek težko predstavljati Nemčijo brez teh klasičnih plačilnih metod, so mnogi odločevalci, ki so sodelovali v raziskavi, povedali, da strankam že omogočajo digitalne možnosti plačil (34 %). V tem oziru so s 23 % najbolj priljubljena možnost spletna nakazila prek zunanjih ponudnikov.

Raznolikost plačilnih metod je ključna za uspeh podjetja
Kar nekoga veseli, lahko drugega žalosti. Tako je tudi s priljubljeno možnostjo plačila z odloženim plačilom, ki je obenem povezana z največjo stopnjo tveganja podjetij za zamude pri plačilih ali celo neplačilom. To se pri podjetjih odraža iskanju ravnovesja med plačilnimi metodami, ki zadovoljijo želje strank, vendar po drugi strani povečajo tveganje za zamude pri plačilih ali neplačilo. »Raznolikost plačilnih metod je ključna za uspeh podjetja. Morebitna tveganja lahko obvladujejo s premišljenim upravljanjem terjatev. Če to deluje, lahko podjetja svojim strankam omogočajo tudi priljubljene oblike plačil, kot je plačilo z odloženim plačilom, in tako povečajo zvestobo strank, pa tudi prodajo,« ugotavlja direktorica podjetja EOS KSI Natalija Zupan (naslovna fotografija).

EOS KSI je eno izmed vodilnih podjetij za izterjavo dolgov v Sloveniji. Kot del skupine EOS že 18 let gradijo zaupanje, zanesljivost, odzivnost, strokovnost, uspešnost in transparentnost poslovanja. Z znanjem in izkušnjami vedno poiščejo dolgoročne rešitve za uspeh svojih strank doma in v tujini.

Skupina EOS sodi med vodilne mednarodne ponudnike finančnih storitev. Specializirani so za upravljanje in odkup zapadlih terjatev. Svojim 20.000 strankam v 26 državah s pametnimi storitvami zagotavlja finančno varnost. Razvejana mednarodna mreža s 7.500 zaposlenimi v 60 podružnicah ima partnersko mrežo v več kot 190 državah, kjer zagotavljajo najsodobnejše rešitve upravljanja terjatev. Pomembnejše panoge so bančništvo, komunalne storitve, nepremičnine in e-poslovanje. Za več informacij obiščite: www.eos-solutions.com.

O raziskavi EOS Evropske plačilne navade 2018
EOS je v sodelovanju z neodvisnim inštitutom za tržne raziskave Kantar TNS (prej TNS Infratest) letos izvedel telefonsko raziskavo o plačilnih navadah med 3.400 podjetji in 17 evropskimi državami. Po 200 podjetij z letnim prometom več kot pet milijonov evrov v Sloveniji, Nemčiji, Veliki Britaniji, Španiji, Franciji, Belgiji, Avstriji, Švici, Romuniji, Bolgariji, Rusiji, Grčiji, na Danskem, Češkem, Hrvaškem, Madžarskem in Poljskem je odgovarjalo na vprašanja o lastnih plačilnih izkušnjah, gospodarskem razvoju v svojih državah in upravljanjem terjatev. Raziskava je bila izvedena že 11. leto zapored.

Več informacij