Maribor, 16. maj 2022: Mikro+Polo d.o.o., eden največjih dobaviteljev laboratorijske opreme v Sloveniji, je danes predstavil prvo pametno laboratorijsko pohištvo LAB INTERIOR z integriranim sistemom PREGL DIGITAL, ki so ga razvili skupaj z mariborskim startup podjetjem Agitron. V razvoj pametnega laboratorijskega pohištva je Mikro+Polo vložil več kot pol milijona evrov. Gre za prvo tovrstno pohištvo na svetu, ki omogoča zelo natančno spremljanje lokacije, zaloge ter porabe laboratorijskega pribora in kemikalij. Laboratorijskemu osebju omogoča bistveno hitrejši dostop do vseh potrebnih informacij ter s tem večjo učinkovitost, optimizirano spremljanje zalog in prihranek časa.

Podjetje Mikro+Polo je pred približno letom in pol začelo razvijati prvo pametno laboratorijsko pohištvo, ki bo v veliki meri pomagalo laboratorijem, inštitutom in ustanovam odpraviti izzive, s katerimi se soočajo pri nabavi, uporabi in vodenju evidenc kemikalij in laboratorijske opreme ter jih tako hitreje popeljati v digitalizacijo njihovih procesov. Ključen izziv je bil, kako v laboratoriju opremiti predalnike, pod pultne omarice, shranjevalne omare, digestorije ipd. s podatki o vsebini in kako laboratorijskemu osebju omogočiti hitro in enostavno iskanje potrebnega materiala. S podjetjem Agitron iz Maribora so razvili aplikacijo, ki osebju laboratorijev omogoča povezljivost procesov vse od vodenja zalog, lokacij, varnostnih listov do avtomatizacije naročanja. Hkrati rešuje večino težav v laboratorijih, kot so: kje natančno se nahaja določen laboratorijski inventar, koliko ga je, kdaj poteče rok uporabe itd.. Sistem bo omogočal rezervacijo aparatur, ki jih uporablja več zaposlenih, obvešča o terminih rednih servisnih posegov in ̌ omogoča vodenje prejetih vzorcev ter shranjevanje metod.

Marko Podgornik Verdev, generalni direktor Mikro+Polo d.o.o., pri tem poudarja: »Prepričani smo, da bomo s pametnim laboratorijskim pohištvom olajšali marsikateri izziv, s katerim se danes soočajo laboratoriji tako v Sloveniji, kot drugje v Evropi. Verjamemo, da smo uspeli zapolniti veliko tržno nišo in laboratorijem zagotoviti učinkovit prehod v hitrejšo digitalizacijo njihovih procesov. Premierno bo pohištvo prikazano konec junija na vodilnem svetovnem sejmu za laboratorijsko tehnologijo, analize in biotehnologijo Analytica v Münchnu. Naš cilj je, da prvotno zagotovimo potrebe po tovrstnem pohištvu v Sloveniji in v Evropi ter se nato širimo še na ostale svetovne trge. Celotna proizvodnja pametnega pohištva bo potekala v Mariboru. Prva naročila pričakujemo že v drugi polovici tega leta. Menimo, da bo v naslednjih dveh letih več kot 80 odstotkov odločitev kupcev pri nakupu opreme v korist pametnega laboratorijskega pohištva.«

Marco Liccardo, direktor podjetja Agitron, ki je razvilo sistem spremljanja kemikalij in opreme, dodaja: »Pametno pohištvo in spremljevalna aplikacija so nastali z željo po digitalizaciji analognih procesov v trenutnih laboratorijih in transformaciji le-teh v internet stvari (v nadaljevanju IoT). Sam razvoj in optimizacija uporabniške izkušnje sta trajala več kot leto dni. Osredotočali smo se predvsem na preprostost uporabe in opcijo nadgradnje obstoječih laboratorijev in pohištva v »pametne«. Aplikacija je dodatek, ki osebju laboratorijev doprinaša enostavnejšo uporabniško izkušnjo in povezljivost procesov. Sam razvoj je potekal v smeri centraliziranega upravljanja podatkov v oblaku in upravljanja flote nizko energetskih IoT naprav. Naprave omogočajo realni časovni prikaz informacij na samem pohištvu ter zajem telemetrije. S pomočjo uporabe tehnologije e-papirja nudijo večletno avtonomijo in s strani uporabnika ne potrebujejo vzdrževanja.«

Kot je pojasnila Tanja Gvardjančič, vodja tega projekta pri Mikro+Polo, so pri izdelavi programa pametnega laboratorijskega pohištva vseskozi imeli pred očmi uporabnike in pri tem dosledno upoštevali stroga pravila Zakona o kemikalijah, ki natančno določa načine uporabe in vodenje evidenc za nevarne kemikalije (jedke, vnetljive, eksplozivne, strupene itd.). Aplikacija skupaj s prikazovalniki, vgrajenimi v pohištvo ali nameščenimi na hladilnikih in zamrzovalnikih omogoča enostavno vodenje zalog po posameznih mikrolokacijah (omarah). Tako lahko uporabniki v vsakem trenutku preverijo zalogo in lokacijo določene kemikalije ali opreme. Sistem opozarja na varnostno zalogo, pri kemikalijah pa tudi na roke uporabe - tako v aplikaciji, kot z opozorili na samem pohištvu. Laboratorijskemu osebju prinaša bistveno hitrejši dostop do vseh potrebnih informacij. Pri kemikalijah so to varnostni listi in analizni certifikati, pri aparatih pa navodila za uporabo in servisna navodila.

Sistem je že v osnovi opremljen s podatki za več kot 800.000 laboratorijskih materialov (kemikalij in pribora) ter omogoča pregled in spremljanje uporabe tako v enem laboratoriju, kot tudi centralno v vseh laboratorijih posamezne organizacije. Pri razvoju so upoštevali tudi trajnostni vidik - sistem namreč z opozarjanjem o izteku roka uporabe omogoča uporabnikom manj nevarnih odpadkov ter s tem manjšo obremenitev okolja in posledično nižje stroške njihovega sežiga. Iz sistema bo moč pridobiti podatke o zasedenosti posameznih aparatur, kar vodi v boljši izkoristek le teh in lažje odpravljanje ozkih grl. Pri vodenju zalog na papirju oz. ročnih vnosih podatkov zelo težko ocenimo trenutno stanje in zberemo letne količine porabe posamezne kemikalije ali pribora, pametno pohištvo pa te podatke sproti beleži. To uporabnikom omogoča boljše načrtovanje in optimizacijo zalog ter z avtomatskim naročanjem skrbi za pravočasnost. S pametnim laboratorijskim pohištvom je olajšana tudi priprava letnih povpraševanj (javnih naročil) z natančnimi letnimi količinami in posledično nižjimi cenami. Tako laboratorijskemu osebju ostane več časa za opravljanje osnovnih nalog, celotna organizacija pa bistveno prihrani.

O Mikro+Polo d.o.o.: Zgodba družinskega podjetja Mikro+Polo d.o.o. se je začela pred 40. leti. Danes je vodilno podjetje na področju dobave laboratorijske opreme in pohištva v Sloveniji. S prodorom na evropski trg je ustanovilo hčerinsko podjetje v Nemčiji, svojo podružnico pa ima tudi v Bosni in Hercegovini. Vsa proizvodnja laboratorijskega pohištva poteka v Sloveniji. V podjetju dela 141 zaposlenih. V letu 2021 so ustvarili preko 27 milijonov evrov prihodka.