Ta funkcija zmanjšuje resnost pojava nizke vsebnosti glukoze v krvi (hipoglikemije) v situacijah, ko bolnik hipoglikemije ne upošteva oz. nima možnosti ukrepati. Hipoglikemija je nevaren in pogost pojav pri sladkornih bolnikih in lahko predstavlja enega najbolj zastrašujočih vidikov življenja s sladkorno boleznijo tipa 1. Če se ob njenem pojavu ne ukrepa, lahko povzroči izgubo zavesti, krče, komo ali celo smrt.1

Raziskave kažejo, da se pri sladkornem bolniku hipoglikemija v povprečju pojavi več kot enkrat v dveh tednih. Poleg tega rezultati pričajo o tem, da se pri enem od 14 sladkornih bolnikov, ki se zdravijo z insulinom, vsaj enkrat letno pojavi resna hipoglikemija, ki zahteva nujno zdravniško pomoč.2 Pri tretjini sladkornih bolnikov se hipoglikemija pojavi med spanjem, kar lahko ogrozi njihovo sposobnost prepoznavanja ter preprečevanja morebitnega pojava resnega stanja.3 Ocene kažejo, da je približno 33 % s sladkorno boleznijo povezanih smrti posledica akutnih zapletov, kot je hipoglikemija.4 Nekateri bolniki pred hipoglikemično epizodo sicer občutijo “opozorilne znake” (drgetanje, potenje, ščemenje v ustnicah, zmedenost in razdražljivost), medtem ko se pri ostalih takšni znaki ne pojavijo.

“Paradigm Veo predstavlja doslej največji korak v naših prizadevanjih do »zaprte zanke« pri vodenju sladkorne bolezni,” pravi Chris O’Connell, predsednik Poslovne enote Diabetes ter višji podpredsednik podjetja Medtronic. “Čeprav to ni zdravilo za sladkorno bolezen, v podjetju verjamemo, da ta samodejna funkcija zagotavlja dodatno zaščito in večjo samozavest pri vodenju sladkorne bolezni, ter zmanjšuje tveganje za nastanek poškodb, ki jih lahko povzročijo hipoglikemične epizode. Pomembno dejstvo  je tudi, da bodo bolniki in njihovi družinski člani lahko veliko bolj mirni.” 

Sistem Paradigm Veo združuje insulinsko črpalko s sistemom za neprekinjeno merjenje glukoze (CGM). Bolnik spremlja trenutno vrednost glukoze na monitorju sistema, ki ga občasno kalibrira z meritvami glukoze v krvi s prsta. Na podlagi rezultatov bolnik ustrezno nastavi količino dovajanega insulina na insulinski črpalki. Insulin preprečuje pojav visoke vsebnosti glukoze v krvi, ki je glavni vzrok za obolenja srca in dolgoročne zaplete pri sladkorni bolezni tipa 1.1 V kolikor podatki, posredovani s senzorjem, kažejo vrednost glukoze, ki je nižja od spodnje nastavljene mejne vrednosti, se sproži opozorilni alarm. Če bolnik opozorila ne upošteva, bo črpalka samodejno prekinila dovajanje insulina za največ 2 uri, s čimer zagotavlja zaščito pred morebitnimi nevarnimi hipoglikemičnimi epizodami.

“Ta najnovejša tehnologija je pomemben napredek, ki bo ljudem s sladkorno boleznijo  pomagal obvladovati bolezen. Da bi dolgoročno zmanjšali tveganje za nastanek zapletov, ki so posledica sladkorne bolezni in lahko povzročijo slepoto, odpoved ledvic in srčni napad, morajo bolniki vzdrževati čim bolj normalno stopnjo glukoze v krvi. Žal pa lahko pretirani nadzor nad glukozo poveča možnosti pojava hude hipoglikemije, posledica katere je lahko izguba zavesti. Večkratne tovrstne epizode imajo lahko za bolnika zelo resne posledice,” je povedal prof. dr. Tadej Battelino, dr. med, predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana. “Prvič v zgodovini lahko mehanska naprava opozori bolnika na nevarnost hipoglikemije. Sistem Paradigm Veo z alarmom opozori na prenizko vrednost glukoze in prekine dovajanje insulina, če se bolnik na opozorilo ne odzove. Ta varnostna funkcija omogoča bolniku, da se zavaruje pred morebitnimi hudimi hipoglikemijami. ” 

Sistem Paradigm Veo bo lansiran v več kot 50 državah v Evropi, Aziji, Afriki, Kanadi in Latinski Ameriki. Podjetje Medtronic tesno sodeluje z ameriško zvezno upravo za hrano in zdravila (FDA) na področju načrtov za komercializacijo tega proizvoda v ZDA. Več informacij o izdelku najdete na spletni strani: www.medtronic-diabetes.co.uk  ali www.zaloker-zaloker.si  

Vse izjave o predvidenem regulatornem pregledu oz. odobritvi so usmerjene v prihodnost in so lahko tvegane oz. negotove (npr. izjave iz letnega poročila podjetja Medtronic na obrazcu 10-K za obdobje do 24. aprila 2009). Dejanski rezultati so lahko drugačni od pričakovanih. 
Viri

1. Diabetes UK: http://www.diabetes.org.uk/en/Guide-to-diabetes/Complications/Short_term_complications/Hypoglycaemia/ (Accessed 23rd April 2009)
2. Leese GP, Wang J et al. Frequency of severe hypoglycemia requiring emergency treatment in type 1 and type 2 diabetes. Diabetes Care 26:1176-1180, 2003.
3. Pramming S, Thorsteinsson B et al. Nocturnal hypoglycemia in patients receiving conventional treatment with insulin. British Medical Journal 291(1985):376-379
4. Orchard TJ. International evaluation of cause-specific mortality and IDDM. Diabetes Care 14:55-60, 1991

foto: Medtronic, Inc.