Na Institutu »Jožef Stefan« se je včeraj končala tradicionalna, že 20. mednarodna multikonferenca Informacijska družba 2017, ki je v tedenskem dogajanju povezala 12 neodvisnih konferenc in več kot 300 referatov. Vrhunec dogajanja je bilo današnje vabljeno predavanje pionirja in največjega svetovnega strokovnjaka za umetno inteligenco in glasbo prof. Gerharda Widmerja, ki je v predavanju z naslovom »Update from the Artificial Intelligence and Music Front« predstavil, kaj glasbeno-inteligentni sistemi lahko naredijo z glasbo in za kaj je to dobro. Za zaključek konference pa so podelili tudi nagrade.

Nagrada za najslabši dosežek na področju informacijske družbe v letu 2016/17, Informacijska limona, je bila podeljena za financiranje slovenske akademske znanosti, ki je tretje najslabše v Evropi. Nagrada za najboljši dosežek na področju informacijske družbe v letu 2016/17, informacijska jagoda, pa je bila namenjena projektu »E-recept«; prevzela jo je ministrica za zdravje ga. Milojka Kolar Celarc.

Nagrado za tekoče dosežke je prejel prof. dr. Andrej Brodnik. V delu dr. Brodnika so uravnoteženo prisotna vsa tri področja delovanja: raziskovalno, pedagoško in strokovno. Večina strokovnega dela dr. Brodnika je posvečena razvoju poučevanja računalništva in informatike v osnovnih in srednjih šolah ter s skupino požrtvovalnih prostovoljcev v organiziranju tekmovanj v okviru društva ACM Slovenija. V zadnjem letu je bilo vključenih v različna tekmovanja ACM Slovenija skoraj 30.000 učencev, dijakov in študentov. Dr. Brodnik je tudi član Upravnega odbora mednarodnega tekmovanja v računalniškem mišljenju Bebras.

Nagrado za življenjsko delo v čast Donalda Michija in Alana Turinga je letos prejel prof. dr. Marjan Krisper za izjemen življenjski prispevek k razvoju in promociji informacijske družbe. Prof. dr. Marjan Krisper je bil  dolgoletni učitelj na Fakulteti za računalništvo in informatiko ter predstojnik katedre za informatiko. Močno je  prispeval k uveljavitvi informatike kot vede in  stroke v Sloveniji in je zaslužen za vključitev informatike kot področja študija v okviru računalništva ter za razvoj tega področja skladno s  svetovnimi trendi in smernicami. Raziskovalno in pedagoško je delal na področju informacijskih sistemov, razvojnih metodologij, strateškega planiranja informatike in elektronskega poslovanja. Je vodilni avtor Enotne metodologije razvoja informacijskih sistemov, ki je bila dolga leta temeljna metodološka usmeritev informacijskih projektov v javni upravi in učni pripomoček na Fakulteti.

Na koncu so v okviru 10. mednarodne konference o prenosu tehnologij podelili tudi nagrado za najboljšo inovacijo s tržnim potencialom iz javnih raziskovalnih organizacij; prejela sta jo Luka Suhadolnik in prof. dr. Miran Čeh z Odseka za nanostrukturne materiale Instituta »Jožef Stefan«.

Več informacij