Microsoft je ta teden na dogodku Conversations on AI v San Franciscu napovedal, da je v svoje javno dostopne prevajalske tehnologije vključil nove sisteme za prevajanje med kitajščino, nemščino in angleščino, ki temeljijo na prelomnih raziskavah v Microsoftovih raziskovalnih laboratorijih.

Novi sistemi za prevajanje slonijo na raziskavah strojnega prevajanja in uporabljajo globoke nevronske mreže za doseganje prevoda iz kitajščine v angleščino, ki je enakovreden človeškemu (human parity). Microsoftova razvojna ekipa namerava tehnologijo v prihodnjih mesecih uporabiti za dodatne jezike, ki jih podpira aplikacija Microsoft Translator.

Microsoft je prav tako razvil in kot predogled v storitvi Azure Cognitive Services omogočil nevronski sintezni sistem besedilo-v-govor, ki iz besedila ustvarja digitalne glasove, ki se skoraj ne razlikujejo od posnetkov človeka. Tehnologijo je mogoče uporabiti za, denimo, bolj naravne interakcije s pogovornimi boti in z virtualnimi pomočniki, za pretvorbo digitalnih besedil, kot so e-knjige, v zvočne knjige ter za izboljšanje navigacije v avtomobilu.

Microsoftova skupina za govor in jezik je nedavno predstavila tudi prototip nove avdio-vizualne naprave, ki omogoča natančen prepis govora tudi, ko ljudje ne govorijo neposredno v mikrofon (vision-enhanced far-field speech recognition). Nova tehnologija je razvijalcem na voljo prek razvojnega paketa Speech Devices SDK. Čeprav je projekt še v fazi razvoja, bi lahko Microsoftova prototipna naprava, ki izkorišča to tehnologijo, omogočila večjo digitalizacijo sestankov. Prevajanje v realnem času omogoča ljudem, ki ne govorijo istega jezika, da naravno komunicirajo v realnem času brez potrebe po govoru v napravo. Sistem prav tako ustvarja prepise pogovorov v realnem času, pri čemer samodejno prepozna vsakega govornika, in omogoča iskanje po teh prepisih.

Smernice za odgovoren razvoj pogovorne umetne inteligence
Microsoft je prav tako predstavil smernice za razvoj odgovorne pogovorne umetne inteligence. Številni partnerji in stranke Microsoft pri razvoju pogovornih vmesnikov pogosto prosijo za nasvet, kako te tehnologije razviti na način, da bodo koristile uporabnikom, obenem pa ohranile njihovo zaupanje. Microsoft je zato predstavil smernice, ki temeljijo na njegovem dosedanjem delu – od razvoja storitve Comic Chat leta 1995 do nedavnih orodij, kot sta Cortana in Zo – ter obenem upoštevajo tudi mnenja strank in partnerjev. Tem smernicam Microsoft sledi v lastnih prizadevanjih za razvoj odgovornih in zaupanja vrednih botov.

Smernice poudarjajo razvoj umetne inteligence na področju pogovorov, ki je odgovorna in vredna zaupanja od samega začetka načrtovanja. Podjetja in organizacije spodbujajo k razmisleku, kako bo njihov bot uporabljen, in k sprejetju ukrepov, potrebnih za preprečevanje zlorab. V smernicah je velik poudarek predvsem na zaupanju. Če ljudje tehnologiji ne bodo zaupali, je tudi uporabljali ne bodo.

Smernice za razvoj odgovornih botov:
- Razložite namen svojega bota in se posebej posvetite nadaljnjim primerom uporabe.
- Bodite jasni glede tega, da uporabljate bote kot del svojega izdelka ali storitve.
- Zagotovite nemoteno predajo nalog z bota na človeka tam, kjer naloge presegajo sposobnosti botov.
- Oblikujte svoj bot tako, da upošteva pomembne kulturne norme in varuje pred zlorabo.
Zagotovite, da je vaš bot zanesljiv.
- Poskrbite, da vaš bot pošteno ravna z ljudmi.
- Zagotovite, da vaš bot upošteva zasebnost uporabnikov.
- Zagotovite, da vaš bot skrbi za varno obdelavo podatkov.
- Poskrbite, da bo vaš bot dostopen.
- Sprejmite odgovornost.