Pod okriljem javne agencije SPIRIT Slovenija se te dni v naši državi mudi delegacija predstavnikov ruskih podjetij in institucij s področja inovativnih digitalnih tehnologij. Včeraj so se člani delegacije na ljubljanski fakulteti za računalništvo in informatiko udeležili okrogle mize na temo Ustvarjamo digitalno prihodnost, danes pa bodo prisotni tudi na slovensko ruskem poslovnem forumu z individualnimi poslovnimi srečanji, ki bo potekal ob robu sejma Feel The Future v Celju.

Gre za nadaljevanje zgodbe, ki jo je agencija zastavila z delegacijo slovenskih podjetij in institucij, ki se je pred kratkim mudila v Ruski federaciji ter tam obiskala Inovacijski center Skolkovo ter Sklad za razvoj spletnih pobud. SPIRIT Slovenija si namreč prizadeva okrepiti povezovanje znanstveno – raziskovalnih institucij iz obeh držav, omogočiti prenos inovativnih digitalnih rešitev v slovensko in rusko gospodarstvo ter spodbuditi skupno delovanje in sodelovanje na tretjih trgih.

V Slovenijo je prišlo osem predstavnikov naslednjih ruskih podjetij in institucij: Kvantorform d. o. o., Rakurs engineering d. o. o., Altarix d. o. o., RexLex Nova d. o. o., Innopolis d. d. (Posebna gospodarska cona), Odbor za informatiziranje in zveze Vlade Sankt Petersburg in Rusko-slovenski poslovni klub iz Tolyatija.

Kot smo že omenili, je včeraj na ljubljanski fakulteti za računalništvo in informatiko (FRI) potekala okrogla miza na temo Ustvarjamo digitalno prihodnost. Na njej je bil prisoten tudi Kiril Bobrov z Veleposlaništva Ruske federacije v Sloveniji, ki je dejal, da tudi Ruska federacija sledi trendom digitalizacije in inovativnih tehnologij, zato podpira idejo o skupnem sodelovanju med obema državama na tem področju, kjer je še obilo neizkoriščenih možnosti. Prof. dr. Bojan Orel, dekan omenjene fakultete je skupaj s sodelavci ruski strani predstavil organiziranost in delovanje fakultete, ki velja za vodilno visokošolsko in raziskovalno institucijo na področju računalniške in informacijske znanosti v Sloveniji.

»Naša institucija se ponaša s skoraj štiridesetletno tradicijo na področju raziskav umetne inteligence in strojnega učenja. Najbolj pa smo znani po raziskavah s področja umetne inteligence, podatkovnem rudarjenju in računalniškem vidu, s tem sem namreč ukvarja več kot polovica naših raziskovalcev. Ti so med drugim razvili svetovno znano orodje za podatkovno rudarjenje Orange Data Mining,« so izpostavili.

V nadaljevanju so predstavnikom ruskih podjetij in institucij predstavili še tri njihove raziskovalne laboratorije. Kasneje so ruski gospodarstveniki obiskali slovenska podjetja, ki so predstavila svoje izdelke in storitve v Moskvi in so bila prisotna tudi na okrogli mizi: Arctur d. o. o., VPD d. o. o., FMC d. o. o. in XLAB d. o. o.

Danes, v petek 20. oktobra 2017, se bodo člani delegacije udeležili slovensko ruskega poslovnega foruma z individualnimi poslovnimi srečanji, ki bo med 10. in 12. uro potekal ob robu sejma Feel The Future v Celju (dvorana Celjanka).

Foto: Arhiv SPIRIT Slovenija