Ljubljana, 19. februar 2025 – Globalna proizvodna industrija je na prelomni točki, saj agenti umetne inteligence postajajo ključni dejavnik pri preoblikovanju industrijskih procesov. Nova bela knjiga Frontier Technologies in Industrial Operations: The Rise of Artificial Intelligence Agents, ki jo je objavil Svetovni gospodarski forum v sodelovanju z družbo Boston Consulting Group (BCG), ponuja dragocene vpoglede v prihodnost industrijskih operacij ter hitro rastočo vlogo avtomatizacije, ki jo poganja umetna inteligenca.
Poročilo raziskuje, kako virtualni in utelešeni agenti umetne inteligence revolucionirajo industrijske procese, omogočajo skoraj avtonomne sisteme in spreminjajo vlogo ljudi. Te napredne tehnologije obetajo večjo učinkovitost, prilagodljivost in trajnost pri upravljanju proizvodnje ter optimizaciji dobavnih verig.
"Agenti umetne inteligence bodo proizvodnim podjetjem omogočili prehod na novo raven operativne preobrazbe. Z združevanjem virtualnih in utelešenih agentov umetne inteligence bodo podjetja lahko sprejemala odločitve v realnem času ter uvajala prilagodljivo avtomatizacijo, kar bo odprlo vrata sodobnejšim in učinkovitejšim industrijskim operacijam," pravi Melanie Seier Larsen, izvršna direktorica in partnerica pri BCG. "S tem se spreminja tudi vloga zaposlenih – namesto da bi neposredno upravljali procese, bodo bolj osredotočeni na njihovo usklajevanje in optimizacijo. To jim bo omogočilo, da se posvetijo strateškim nalogam in sprejemanju etičnih odločitev, hkrati pa bodo še vedno ključno vpeti povsod, kjer sta potrebna človeška presoja in ustvarjalnost. Podjetja, ki v svojih operacijah in dobavnih verigah ne bodo v celoti izkoristila preobrazbenega potenciala naprednih tehnologij, bodo zagotovo zaostala za tehnološko naprednejšimi konkurenti," je še dodala Seier Larsen.
Agenti umetne inteligence: Virtualni in utelešeni
Agenti umetne inteligence delujejo v neprekinjenih ciklih opazovanja, načrtovanja in ukrepanja, pri čemer uporabljajo podatke v realnem času, napredno analitiko in avtomatizacijo za optimizacijo industrijskih procesov. Kot del več-agentnih sistemov usklajujejo svoja dejanja, da povečajo učinkovitost, zmanjšajo izpade in izboljšajo prilagodljivost delovanja. Pri tej preobrazbi imata ključno vlogo dve glavni vrsti agentov umetne inteligence:
Virtualni agenti umetne inteligence: programsko zasnovani agenti, ki delujejo kot inteligentni pomočniki, svetovalci in avtomatizacijska orodja. Analizirajo podatke, priporočajo ukrepe in lahko samostojno prilagajajo proizvodne parametre, s čimer optimizirajo procese odločanja ter povečujejo operativno učinkovitost v realnem času.
Utelešeni agenti umetne inteligence: integrirani v fizične robotske sisteme omogočajo strojem, da zaznavajo in se odzivajo na okolico. S tem premagujejo tradicionalne omejitve avtomatizacije ter odpirajo nove možnosti za delovanje v dinamičnih in nestrukturiranih okoljih. Napredni modeli umetne inteligence omogočajo tem robotom, da se učijo iz človeških dejanj ter se v realnem času prilagajajo novim situacijam.
Študija primera: UI v praksi
Podjetja iz različnih panog že uvajajo agente umetne inteligence v svoje poslovanje ter dosegajo oprijemljive izboljšave na področju učinkovitosti, zniževanja stroškov in sprejemanja odločitev. Ti primeri potrjujejo njihov preobrazbeni potencial:
Globalni proizvajalec koles je uvedel rešitev, ki temelji na umetni inteligenci, s čimer je vloga tehnikov prešla iz upravljanja procesov v strateško reševanje težav. Nadzorniki zdaj uporabljajo vpoglede, ki jih zagotavlja umetna inteligenca, za nenehno izboljševanje operativnih zmogljivosti.
Tehnološki velikan s seznama Fortune 500 je uspešno vključil odločanje, podprto z umetno inteligenco, v svojo dobavno verigo, kar je avtomatiziralo rutinske naloge in optimiziralo razporejanje virov. To je privedlo do 77-odstotne stopnje sprejetja priporočil, ki jih je ustvarila umetna inteligenca.
Južnokorejski proizvajalec jekla je uvedel sistem za nadzor peči, ki ga poganja umetna inteligenca, kar je zmanjšalo porabo energije za 2 % ter izboljšalo doslednost kakovosti izdelkov. BMW-jev proizvodni obrat v Spartanburgu preizkuša humanoidne robote, ki uporabljajo utelešeno umetno inteligenco za pripravo na montažne procese, s čimer povečujejo učinkovitost delovne sile in izboljšujejo prilagodljivost delovanja.
Ker agenti umetne inteligence postajajo nepogrešljiv del industrijskih procesov, morajo podjetja uvesti strukturiran pristop, da v celoti izkoristijo njihov potencial. Za ohranjanje konkurenčne prednosti bodo proizvajalci morali vlagati v inovacije, razvijati strategije, usmerjene v ustvarjanje vrednosti, in krepiti organizacijske ter tehnološke temelje. Uspešna uvedba agentov umetne inteligence v večjem obsegu bo zahtevala zavezanost tehnološki odličnosti in prilagodljivim operativnim modelom, ki bodo omogočali učinkovito integracijo novih tehnologij v proizvodne procese.
Celotno poročilo najdete v priponki.