Slovenska teniška reprezentanca je vendarle uspela izpolniti osnoven cilj pred odhodom v Bath, kjer je potekal Pokal Federacij v 1. evro-afriški skupini. Z nedavno zmago proti Gruziji so se dekleta rešila zadnjega mesta in bodo tudi prihodnjo sezono nastopale v sicer tretjem kakovostnem nivoju svetovnega ekipnega tenisa.

V prvem dvoboju je Kaja Juvan proti Mariam Bolkvadze začela izjemno. Hitro se je videlo, da Gruzijka, sicer 312. igralka na lestvici WTA ne bo kos mladi Slovenki. Prvi niz je trajal manj kot 40 minut, Kaja pa je nasprotnici oddala le eno igro. Ko je Juvanova v drugem nizu povedla s 3:0 je skoraj tri leta starejša Bolkvadze zaradi slabega počutja dvoboj predala.

Kaja Juvan: »Danes je bila zelo pomembna tekma in se mi zdi, da sem se dobro držala. Vzdušje je bilo zelo dobro. Držali smo skušaj in zato smo uspeli zmagati. Malce mi žal, da v prejšnjih dneh nisem uspela zmagati še kakšen dvoboj, vseeno je bilo vzdušje super in dobro se razumemo. Jaz bom trenirala in stremela k cilju, da se prihodnje leto pomaknemo v višjo skupino Pokala Federacij.«

Sledil je dvoboj, ki bi Sloveniji že lahko prinesel obstanek v 1. evro-afriški skupini Pokala Federacij. Dalila Jakupovič se je pomerila z Ekaterino Gorgodze, ki jo je Dalila v preteklosti že dvakrat premagala (2017 Marseille in 2013 Aschaffenburg). V obračunu z neugodno levičarko je Jakupovičeva zelo slabo začela. Gruzijka je povedla s 4:0, potem pa je najboljša Slovenka v Bathu osvojila šest zaporednih iger, pri čemer je Gorgodzejevi prepustila le devet točk. Drugi niz je bil v znamenju številnih brejkov, Gruzijka pa je povedla s 4:2. In kot, da ni bil dovolj že prvi niz, se je zgodba ponovila še v drugem. Dalila je osvojila naslednje štiri igre, Ekaterini pa pustila le tri točke. Z zmago s 6:4 in 6:4 je Jakupovičeva zagotovila Sloveniji obstanek v 1. evro-afriški skupini Pokala Federacij.

Dalila Jakupovič: »Vesela sem, da sem zmagala. Začela sem slabo, a sem se, tudi s pomočjo ekipe zbrala in tekmo obrnila v svojo korist. Želim si, da bi naslednje leto nanizali čim več zmag in da bi se uvrstili v višjo skupino. Za vzdušje upam, da bo še naprej takšno kot je bilo dosedaj. S popolno postavo bi celo lahko rekla, da zagotavljamo preboj v višjo skupino.«

Andrej Kraševec, selektor reprezentance: »Pričakovali smo težko tekmo, vendarle je šlo za obstanek v tej skupini. Dekleta so odigrale dobro in dale svoj maksimum. V Bath smo prišli, da v tej skupini obstanemo in to nam je tudi uspelo. Za naslednje leto bom skušal pridobiti najboljše slovenske igralke in menim, da v kolikor bodo igrale vse najboljše slovenske igralke, lahko posežemo v svetovno skupino ali vsaj v njene kvalifikacije.«

Daniel Šantl, pomočnik selektorja: »Konec dober, vse dobro. Za današnjo zmago puncam kapo dol. Glede na prve tri poraze, so se punce danes zbrale in uspešno zaključile dvoboj. V naslednji sezoni si želimo najboljše slovenske teniške igralke in boj za najvišja mesta v 1. evro-afriški skupini.«

Marko Umberger, častni predsednik Tenis Slovenije: »Jaz sem presrečen, da smo ostali v 1. evro-afriški skupini. Za dekleti je naporen teden. Tekmece so bile zelo kakovostne. Slovenija je v okrnjeni zasedbi dosegla dober rezultat. Celotna ekspedicija je delovala odlično, igralke pa so se trudile po najboljših močeh. Zaznati je bilo odlično kolektivno vzdušje. Prihodnje leto pa smo z močnejšo zasedbo lahko še bolj uspešni.«

V. Grammatikopoulou, M. Sakkari (GRČ) – N. Potočnik, N. Radišič (SLO) 0:6, 0:6

Tekma za obstanek v 1. evro-afriški skupini Pokala Federacij: SLOVENIJA – GRUZIJA 2:0
K. Juvan (SLO) – M. Bolkvadze (GRU) 6:1, 3:0 … predaja
D. Jakupovič (SLO) – E. Gorgodze (GRU) 6:4, 6:4

Fotografija je posneta s strani članov reprezentance. V priponki lahko najdete podrobnosti z dvoboja ter izjave vseh članov reprezentance in častnega predsednika Tenis Slovenije.