Kranj, 18. januar 2023 - V Prešernovem gledališču Kranj se že pripravljajo na 53. Teden slovenske drame, ki se bo letos tradicionalno začel 27. marca 2023, na svetovni dan gledališča. Na današnji novinarski konferenci sta direktor Prešernovega gledališča Jure Novak in selektor Rok Bozovičar predstavila program 53. Tedna slovenske drame, osrednjega festivala uprizoritev, nastalih po slovenskih dramskih besedilih, ki ga Prešernovo gledališče Kranj organizira s podporo Ministrstva za kulturo RS in Mestne občine Kranj.
Letošnji festival bo zaživel v celostnem obsegu, kot je napovedal direktor Jure Novak: »V okviru 53. Tedna slovenske drame se bomo znova posvetili najprodornejšim in najobetavnejšim dramskim pisavam, s ponosom gostili najboljše in najbolj zanimive predstave preteklega leta, razprli ključna strokovna vprašanja in se družili ob bogatem dodatnem programu.«
Selektor Rok Bozovičar je preteklo leto označil kot turbulentno in hlastno gledališko leto, ki je poskušalo nadoknaditi predhodna koronska. Ogledal si je 66 uprizoritev, nastalih na podlagi slovenskih dramskih predlog, ki so bile premierno uprizorjene leta 2022 v produkciji tako institucionalnih kot tudi drugih gledaliških hiš in ustanov.
»V tekmovalni program sem tako uvrstil uprizoritve, ki so najintenzivneje pretresle kriterije dovršenosti, prepričljivosti, vsebinske in estetske razplastenosti ter celovitosti izvedbe, kar med drugim pomeni tudi, da so name delovale afektivno in emocionalno najmočneje in subjektivno doživeto. Sedem uprizoritev prinaša svežin duhovit gledališki jezik, naj si gre za uprizarjanje slovenskih ljudskih pesmi ali gradnjo tunela do morja, bodisi gre za uprizoritve dramskih besedil Grumove nagrajenke, ki s tekočim, vsakdanjim jezikom pod površino natančno, minuciozno izpisuje ter razbira psihološki in socialni kontekst sodobnosti, ali pa presunljiv glasbeno-gledališki dogodek. Poleg izvrstnih igralskih kreacij je posebna vrednost celotnega programa tudi razpoznaven užitek v igri, ki ga spremljevalni program razširja z uprizoritveno raznolikostjo in žanrsko pestrostjo, regionalno razpršenostjo ter tematsko relevantnimi poudarki,« je med drugim zapisal selektor 53. TSD (celotno poročilo v priponki).
V tekmovalnem delu programa se bo za festivalske nagrade potegovalo sedem uprizoritev, v spremljevalni program pa je uvrščenih pet (vrstni red ne pomeni hierarhične lestvice).
Tekmovalni program
• Katarina Morano: Usedline (Mestno gledališče ljubljansko), režiser: Žiga Divjak
• Avtorski projekt: Pravljice našega otroštva (Prešernovo gledališče Kranj in SNG Nova Gorica), režiser: Jernej Lorenci
• Nataša Matjašec Rošker in Petja Labović: Ne ti meni Alice (Once Again) (Drama SNG Maribor)
• Karolína Kotrbová, Gašper Lovrec, Filip Mramor, Jernej Potočan, Domen Novak: 410 kilometrov (Lutkovno gledališče Ljubljana) • Lea Mihevc: Od kod, dekle, si ti doma (Cankarjev dom in AGRFT)
• Avtorski projekt po motivih slovenskih ljudskih pesmi: Žene v testu (SNG Drama Ljubljana), režiserka: Živa Bizovičar
• Katarina Morano: Kako je padlo drevo (SNG Drama Ljubljana), režiser: Žiga Divjak
Spremljevalni program
• Jure Karas: Realisti (Teatar EXIT), režiser: Matko Raguž
• Avtorski projekt: Godzilla Tribute Band (Moment in SNG Nova Gorica), režiser: Zoran Petrović
• Maruša Krese: Da me je strah? (Prešernovo gledališče Kranj), režiserka: Anđelka Nikolić
• Klemen Kovačič, Nik Žnidaršič: Razmetana soba (Lutkovno gledališče Ljubljana)
• Tjaša Črnigoj, Nika Rozman, Tea Vidmar, Tijana Todorović, Barbara Kapelj: Spolna vzgoja II: Diagnoza + Consentire (Nova pošta /Slovensko mladinsko gledališče in Maska Ljubljana/ in Mesto žensk), režiserka: Tjaša Črnigo
Poleg tekmovalnega in spremljevalnega programa tudi letos pripravljajo bogat dodatni program s širokim naborom različnih dogodkov.
»Tradicionalni Dan nominirancev bomo v sodelovanju s SLOGI in AGRFT kot lansko leto še dodatno podprli z dramaturškimi analizami besedil. V sklopu članstva PGK v mednarodni mreži ETC bo potekalo strokovno srečanje na temo dramatike malih jezikov in spodbujanja prevodov. Dodatni program bodo sooblikovala tudi stanovska društva s področja uprizoritvenih umetnosti. Aktualni problematiki se bomo posvetili v pogovorih v konceptualni zasnovi DGKTS in enote dramskih pisateljic in pisateljev ZDUS. Mednarodno razsežnost bo dodala tudi okrogla miza v organizaciji slovenskega centra ITI. Del programa bodo tudi bralne uprizoritve dram študentov AGRFT in intervencije avtorice Lee Kukovičič v okviru trilogije Ko moški jočejo. Program 53. TSD bomo še dodatno popestrili s koncerti in vsebinami za otroke in mladino,« je napovedal direktor Jure Novak.
Svoje delo je že začela tudi strokovna žirija za podelitev nagrade Slavka Gruma 2023 ter nagrade za mladega dramatika 2023, ki jo sestavljajo Vesna Jevnikar, Tomaž Toporišič in Jakob Ribič. Na natečaj za najboljše novo slovensko dramsko besedilo je prispelo 35 besedil za Grumovo nagrado ter 11 besedil, ki se potegujejo za nagrado za mladega dramatika. Letošnja novost je, da bodo – tako kot za Grumovo nagrado – v začetku marca razglasili tudi nominirance za mladega dramatika. Nagradi pa bosta znani na zaključni prireditvi 53. TSD.
Strokovno žirijo za podelitev Šeligove nagrade 2023 za najboljšo predstavo, igralskih nagrad in nagrade za poseben dosežek 53. TSD bodo tokrat sestavljale Diana Koloini, Anđelka Nikolić in Tery Žeželj. Direktor Prešernovega gledališča Jure Novak se je ob koncu novinarske konference zahvalil Roku Bozovičarju za uspešno selektorsko delo in dodal, da bo selektorsko mesto za 54. TSD zasedla Alja Predan.
Foto: Boštjan Lah
Prenesi
- Poročilo selektorja 53. TSD (Rok Bozovičar) PDF 154 kb