Rdeči križ Republike San Marino od 25. do 28. maja 2015 gosti 12. Mediteransko konferenco Rdečega križa (RK) in Rdečega polmeseca (RP). Rdeči križ Slovenije na konferenci zastopata generalna sekretarka RKS Renata Brunskole in strokovna sodelavka RKS za mednarodne zadeve, mlade in prostovoljstvo Tina Nemanič.

Konferenca, katere moto je 'Naša načela, naša dejanja,' poteka z namenom opredeliti humanitarne izzive organizacije, s katerimi se bodo v naslednjih štirih letih soočala nacionalna društva RK in RP. Udeleženci konference, na kateri poteka več plenarnih zasedanj in delavnic, se letos še posebej posvečajo temam:
- Temeljna načela v povezavi z humanitarno diplomacijo
- Pripravljenost in odziv na krizne dogodke ter nesreče
- Mladi in prostovoljstvo
- Pomoč migrantom in njihova zaščita
- Socialna vključenost in promocija kulture nenasilja ter miru.

Rdeči križ Slovenije (RKS) bo danes, 26. maja 2015, na delavnici z naslovom 'Socialni vplivi gospodarske krize' predstavil svoj pomemben prispevek pri razreševanju posledic ekonomske krize v Sloveniji. Delavnico vodi Rdeči križ Grčije, poleg RKS pa bodo svoje prispevke predstavili tudi Rdeči križi Albanije, Črne Gore, Hrvaške in Španije.

Na sredozemski konferenci Rdečega križa in Rdečega polmeseca se vsaka tri ali štiri leta srečajo Nacionalna društva v Sredozemlju in nacionalna društva, ki so zgodovinsko ali geografsko povezana z regijo, s čimer se ustvarja povezavo med državami v Evropi, na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki. Cilj konference je krepitev sodelovanja in spodbujanje dialoga med nacionalnimi društvi iz regije z različnimi kulturnimi in zgodovinskimi značilnostmi, s čimer prispeva k izpolnitvi poslanstva Mednarodnega Rdečega križa in Rdečega polmeseca.

Po prvi sredozemski konferenci, ki  je potekala leta 1980 v Beogradu, se je zvrstilo skupno 11 sredozemskih konferenc. Zadnja je potekala leta 2010 v Cavtatu (Hrvaška), kjer je bila potrjena tako imenovana  Dubrovniška izjava, ki je kot glavne humanitarne izzive opredelila v prihajajočem obdobju navedla migracije, klimatske spremembe, socialne posledice ekonomske krize in vlogo mladih v sedanjosti in v prihodnosti Sredozemlja.

Pred konferenco je od 23. do 25 maja potekalo srečanje mladih prostovoljcev in predstavnikov Rdečega križa, ki sta se ga udeležili članici komisije GO RKS za mlade Mojco Harmandić (RKS OZ Novo mesto) in Živa Ozmec (RKS OZ Radovljica). Skoraj polovico prebivalstva sredozemske regije so mladi, ki predstavljajo ključno  gonilno silo pozitivnih sprememb v družbi in so tudi najboljši promotorji kulture nenasilja in miru v celotni regiji.

Več informacij o obeh dogodkih je dostopnih na uradni spletni strani 12. Mediteranske konference Rdečega križa.