ISLAMABAD, 21. marec 2023 – 22. marca obeležujemo svetovni dan voda. Osnovna življenjsko pomembna dobrina, kot je čista pitna voda, se marsikomu zdi nekaj samoumevnega. Šest mesecev po katastrofalnih poplavah, ki so prizadele Pakistan, pa več kot 10 milijonov ljudi, vključno z otroki, ki živijo na prizadetih območjih, ostaja prikrajšanih za čisto pitno vodo. Družine nimajo druge možnosti, kot da pijejo in uporabljajo vodo, s katero bi se lahko prenašale bolezni.

Še pred poplavami je – kljub temu, da sistem za oskrbo s pitno vodo v Pakistanu pokriva 92 odstotkov prebivalstva – le 36 odstotkov vode v tej državi veljalo za varno za uživanje. Katastrofalne poplave so poškodovale večino vodnih sistemov na prizadetih območjih, zaradi česar se je še dodatnih 5,4 milijona ljudi, vključno z 2,5 milijona otrok, prisiljenih zanašati izključno na onesnaženo vodo iz ribnikov in vodnjakov.

»Čista pitna voda ni privilegij, je osnovna človekova pravica,« je povedal Abdullah Fadil, predstavnik UNICEF-a v Pakistanu. »Kljub temu vsak dan milijoni deklet in fantov v Pakistanu bijejo izgubljeno bitko proti boleznim, ki se prenašajo z vodo in jih je mogoče preprečiti, ter posledično podhranjenostjo. Potrebujemo kontinuirano podporo naših donatorjev, da lahko zagotovimo čisto pitno vodo, zgradimo ustrezna stranišča in zagotovimo druge ključne sanitarne storitve otrokom in družinam, ki jih najbolj potrebujejo.«

Zaradi pomanjkanja čiste pitne vode in ustreznih stranišč ter zatekanja k uporabi stoječih voda, se širijo bolezni, ki se prenašajo z onesnaženo vodo, kot so kolera, driska, denga in malarija. Na območjih, ki so jih prizadele poplave, se je opravljanje nujne potrebe na prostem povečalo za več kot 14 odstotkov. Pretekle izkušnje kažejo, da pomanjkanje ustreznih stranišč nesorazmerno bolj prizadene najranljivejše: otroke, mladostnice in ženske, ki so pri opravljanju potrebe na prostem izpostavljeni dodatnemu tveganju za lastno varnost ali izpostavljeni sramu.

Onesnažena voda in neustrezne sanitarne razmere so tudi glavni vzrok za podhranjenost. S tem povezane bolezni, kot je na primer driska, otrokom preprečujejo, da bi njihovo telo vsrkalo pomembna hranila, ki jih potrebujejo za zdrav razvoj. Poleg tega so podhranjeni otroci zaradi oslabljenega imunskega sistema še bolj dovzetni za bolezni, ki se prenašajo z vodo, kar ohranja začarani krog podhranjenosti in okužb. Tragično dejstvo je, da je tretjino vseh smrti otrok po svetu mogoče pripisati podhranjenosti, polovica vseh primerov podhranjenosti pa je povezana z okužbami, ki se širijo zaradi pomanjkanja dostopa do pitne vode, neustreznih sanitarnih razmer in nezadostne higiene. V Pakistanu je podhranjenost povezana s polovico vseh smrti otrok. Na območjih, ki so jih prizadele poplave, je že več kot 1,5 milijona dečkov in deklic hudo podhranjenih. To število pa se bo samo še povečalo, če ne bo zagotovljen dostop do čiste pitne vode in ustreznih sanitarnih storitev.

UNICEF je s partnerji na terenu v Pakistanu že vse od prvega dne te krize, ki so jo povzročile podnebne spremembe. Organizacija je takoj po poplavah namestila številne ročne črpalke za vodo in zbiralnike vode. V zadnjih šestih mesecih so UNICEF in partnerji zagotovili čisto pitno vodo za skoraj 1,2 milijona otrok in družin ter razdelili higienske komplete za več kot 1,3 milijona ljudi. UNICEF je podprl tudi obnovo objektov za oskrbo z vodo za več kot 450.000 ljudi.

Pred svetovnim dnevom voda UNICEF poziva vlado, donatorje in partnerje, naj nujno:
- zagotovijo sredstva za ponovno vzpostavitev dostopa do čiste pitne vode in ustreznih stranišč,
- vlagajo v objekte za oskrbo s pitno vodo, ki lahko kljubujejo podnebnim spremembam, in v uporabo tehnologij, ki temeljijo na obnovljivih virih, kot so solarni črpalni sistemi.

»Nujno je, da imajo otroci, njihov glas in njihove potrebe v Pakistanu prednost, ne glede na ceno, in da so prav otroci v središču vseh načrtov za obnovo po poplavah,« je povedal Fadil. Šest mesecev po uničujočih poplavah več kot 9,6 milijona otrok še vedno potrebuje dostop do osnovnih storitev. UNICEF potrebuje 173,5 milijona ameriških dolarjev za pomoč otrokom in ženskam, ki so jih prizadele poplave, do danes pa so prejeli manj kot 50-odstokov sredstev.

Opis fotografije
Deklica med umivanjem rok na eni od postaj s čisto vodo in milom, v vasi Mehar Veesar, na območju, ki so ga prizadele poplave. © UNICEF/UN0804225