Ljubljana, 3. junij 2015 – Pri podjetju Wrigley so se odločili, da priskočijo na pomoč pri nakupu opreme za Center za otroško in preventivno zobozdravstvo (COPZ) na Stomatološki kliniki UKC Ljubljana. Število napotitev na COPZ se namreč zelo povečuje. Med napotenimi je velik delež otrok in mladostnikov s kroničnimi boleznimi in zmanjšanimi zmožnostmi. Ti pogosto potrebujejo posebno zobozdravniško oskrbo, pri tem pa se COPZ sooča s pomanjkanjem sredstev. To se odraža v dolgih čakalnih vrstah in zastarelosti nekatere opreme. S posebno prodajno akcijo bo Wrigley v maju in juniju namenil 3 cente od vsakega prodanega izdelka ORBIT za nakup opreme, ki bo prispevala k boljši dostopnosti do kakovostnih specialističnih zobozdravstvenih storitev.

»Obetamo si, da bo donacija pripomogla pri prizadevanjih za posodobitev opreme na COPZ. Tako bomo lahko izboljšali pogoje za otroku ali mladostniku prijaznejšo obravnavo, še posebej pri zadovoljevanju posebnih strokovnih potreb otrok in mladostnikov s kroničnimi boleznimi in zmanjšanimi zmožnostmi,« je povedal vodja Centra za otroško in preventivno zobozdravstvo na Stomatološki kliniki UKC Ljubljana, dr. Rok Kosem, dr. dent. medicine.

V sklopu akcije podjetja Wrigley je podporo Stomatološki kliniki in malim bolnikom izkazal tudi naš smučarski skakalec Peter Prevc, ki je obiskal otroke, z njimi poklepetal in jim tako morda tudi vlil nekoliko več poguma za obisk zobozdravnika. »Iz osebnih izkušenj vem, da težave z zobmi niso ravno prijetne, ne za otroke, niti za odrasle. Če lahko moj obisk pripomore k večjemu uspehu akcije, k boljšim pogojem za delo in da bo kakšen otrok v prihodnje občutil manj bolečine ali strahu, bom zelo vesel,« je povedal Peter Prevc.

Številni otroci in mladostniki se žal v času odraščanja srečujejo s tegobami, kot so kronične sistemske bolezni in druge bolezni ter poškodbe ustne votline, in s številnimi tveganji, ki te bolezni in poškodbe spremljajo. Med njimi so tudi otroci in mladostniki s težavnim vedenjem, strahom pred zobozdravnikom ter drugi otroci in mladostniki z zmanjšanimi zmožnostmi. Zobozdravniška obravnava teh otrok je pogosto dolgotrajna in zahteva številne obiske pri zobozdravniku. Nekateri otroci obiščejo zobozdravnika tudi do 23-krat letno, na prvi specialistični zobozdravniški pregled na COPZ pa je bilo lani treba čakati tudi več kot tri mesece.

Izjemno povečanje števila napotitev na COPZ
COPZ je pri analizi napotitev ugotovil, da je bilo med letoma 2004 in 2010 število novih napotitev stabilno, v letu 2011 se je nepričakovano povečalo za 23 odstotkov, v letu 2012 pa kar za 89 odstotkov. Podrobnejša analiza prvih napotitev v letu 2012 je pokazala, da sta ključna vzroka za največji delež napotitev na COPZ potreba po zobozdravniški oskrbi otrok in mladostnikov s težavnim vedenjem in strahom pred zobozdravnikom (42 odstotkov) ter kronično bolnih otrok in mladostnikov (22 odstotkov).

Dostopnost posebnih zobozdravstvenih storitev je za te skupine zaradi pomanjkanja finančnih sredstev omejena, kljub temu da bi bila marsikdaj potrebna zgolj izboljšana preventivna nega. Zahteve po obiskih pri zobozdravniku so pogostejše, čakalne vrste pa so neprimerljivo daljše. Številni posegi so zaradi oteženega uravnavanja vedenja bolnikov opravljeni v splošni anesteziji, na kar je treba čakati tudi več kot dve leti.

»Razveseljivo je dejstvo, da se je medicinska oskrba otrok s sistemskimi boleznimi izboljšala, kar je privedlo do izboljšanja izidov zdravljenja in s tem večjega  preživetja in boljšega obvladovanja sicer številnih zdravstvenih težav. Tako so lahko prizadevanja za oskrbo bolezenskih sprememb v ustni votlini prišla v ospredje,« je poudaril dr. Rok Kosem, dr. dent. med.

Na COPZ si prizadevajo za strateški razvoj dejavnosti na področju preventivne in kurativne zobozdravstvene obravnave otrok, mladostnikov in odraslih z zmanjšanimi zmožnostmi in s potrebami po specialističnem zdravljenju zob. Predlagali so že razširitev programa zobozdravstvene oskrbe v splošni anestezij, s posodobitvijo zobozdravniške delovne enote na COPZ pa bi želeli tudi dopolniti možnosti oskrbe otrok in mladostnikov z zmanjšano zmožnostjo sodelovanja pri zobozdravniških posegih, tako da bi s pomočjo poglobljenega znanja in sodobne opreme uvedli tudi nove metode, ki se v Sloveniji še ne uporabljajo, za kar je eden najpomembnejših razlogov prav pomanjkanje sredstev.

Wrigley se je tako odzval na potrebe slovenskega specialističnega zobozdravstva in bo del zneska od prodaje izdelkov ORBIT namenil za nakup potrebne opreme. S tem želijo prispevati k temu, da bi bile specialistične zobozdravstvene storitve otrokom in mladostnikom z zmanjšanimi zmožnostmi dostopnejše.

Opis fotografij
Petra Prevca, podpornika akcije »Žveči in osreči«, so skupaj z otroci sprejeli strokovna direktorica Stomatološke klinike UKC Ljubljana, izr. prof. dr. Martina Drevenšek, dr. dent. med., vodja Centra za otroško in preventivno zobozdravstvo, dr. Rok Kosem, dr. dent. med., in glavna medicinska sestra Stomatološke klinike UKC Ljubljana Marija Al Nawas, dipl. m. s..

364 OTROK[1] SKRIVA SVOJ NASMEH – POMAGAJMO GA RAZKRITI
[1] Število otrok s kroničnimi obolenji in otrok z zmanjšanimi zmožnostmi ter drugih otrok, ki so čakali na prvi specialistični pregled ali poseg v splošni anesteziji na Stomatološki kliniki v Ljubljani, dne 1. 9. 2014.