Slovenske trgovske police ponujajo najrazličnejše izdelke za nego kože. Pa vendar, ali veste, kateri so za vas najbolj primerni? Pri blagovni znamk CD so preverili, na kaj so Slovenke najbolj pozorne, ko izbirajo izdelke za nego kože. Ugotovitve so pokazale visoko raven ozaveščenosti, zlasti ko gre za oporečne sestavine ter njihov vpliv na kožo ter okolje.

9 od 10 Slovenk se strinja, da je pomembno kupovati izdelke za nego kože, ki ne vsebujejo oporečnih sestavin. Enak delež jih pred nakupom tudi prebere seznam sestavin na embalaži. To jim je pri izbiri izdelka celo bolj pomembno kot cena, kažejo rezultati. Slovenke se torej zavedajo, da lahko z nakupom izdelkov za nego kože, ki ne vsebujejo oporečnih sestavin, veliko storijo za lastno zdravje in naravo.

Z raziskavo so preverili tudi, koliko jih dejansko pozna oporečne sestavine. 7 od 10 anketirank ocenjuje, da med njih sodijo zlasti barvila, dišave, dobra polovica jih mednje uvršča alkohol, aluminijeve soli, silikone in parabene. Stopnja prepoznavanja potencialno nevarnih sestavin v izdelkih za nego kože je tako na razmeroma visoki ravni. Še več, spodbudno je, da bi si 8 od 10 Slovenk želelo bolj razumljive informacije o sestavinah na njihovi embalaži.

Pri izbiri dezodorantov jim je najbolj pomembno, da ti učinkovito obvladujejo telesne vonjave, da ne vsebujejo oporečnih sestavin, kot so aluminijeve soli, da ne puščajo sledi na oblačilih, negujejo kožo po britju, so okolju prijazni, lepo dišijo in niso testiranih na živalih, v tem vrstnem redu. Ko kupujejo gele za tuširanje, so pozorne na zelo podobne lastnosti, pri čemer kot njihovo najbolj pomembno lastnost izpostavljajo, da izdelek ne vsebuje oporečnih sestavin, kot so silikoni in mineralna olja.

Ob tem je potrebno poudariti, da so vse te lastnosti dezodorantov in gelov za tuširanje vprašane ocenile visoko na lestvici pomembnosti. Stopnja ozaveščenosti glede ključnih lastnosti izdelkov za nego kože je torej zelo visoka.

Najbolj pogoste oporečne sestavine v izdelkih za nego kože:
- Silikoni: Čeprav silikoni dajo koži občutek mehkobe in svilenosti, imajo tudi negativne lastnosti. Na koži ustvarijo vodoodbojen sloj in ne vsebujejo hranilnih sestavin. Silikoni niso okolju prijazni, saj je njihova razgradnja zelo počasna.
- Mineralna olja: Tako kot silikoni, mineralna olja ustvarijo plast na koži, ki maši pore, zato koža težko diha. Pogosto se uporabljajo v medicinskih kremah za zaščito kože in njeno regeneracijo.
- Umetna barvila: Umetna barvila se uporabljajo za barvanje izdelkov, tako da jih je mogoče zlahka razlikovati in poudariti njihov koncept. A barvila lahko povzročajo alergije.
- Parabeni: Skupno ime »parabeni« se nanaša na veliko kemičnih snovi, ki imajo protimikrobni, fungicidni učinek. Pogosto se uporabljajo kot konzervansi za kozmetiko, ki preprečujejo razvoj uničujočih bakterij v izdelkih. Nekateri parabeni so predmet polemik, saj lahko sprožijo alergije ali imajo proestrogenski učinek, ki moti hormonsko ravnovesje v telesu. Kljub temu pa predpisi EU dovoljujejo uporabo parabenov v kozmetičnih izdelkih, vendar je njihov delež ne sme presegati 0,4 odstotka.

Danes, ko so želje po uporabi neoporečnih izdelkov večje kot kdajkoli prej, CD s svojo t. i. zavezo čistosti (v izvirniku CD Reinheitsgebot®) zagotavlja kakovost, neoporečnost in svež, sonaraven, v prihodnost usmerjen pogled na izdelke za nego kože. Geli za tuširanje in dezodoranti blagovne znamke CD ne vsebujejo mineralnih olj, silikonov, parabenov, barvil in sestavin živalskega izvora. Prav tako se blagovna znamka zavezuje k alternativnim metodam testiranja, ki izključujejo testiranja na živalih. Blagovna znamka je s prenovljeno ponudbo že prisotna tudi v Sloveniji, sedaj v celoti s prevedeno embalažo.

Opombe: Raziskavo je po naročilu blagovne znamke CD opravilo podjetje Interstat d.o.o., in sicer med 140 Slovenkami, starimi med 20 in 55 let. Vzorec je po starosti in izobrazbi reprezentativen za izbrano ciljno skupino, so pa rezultati zaradi relativno majhnega vzorca manj natančni, kar zahteva večjo previdnost pri posploševanju na celotno populacijo (standardna napaka vzorca namreč znaša dobrih 8 odstotnih točk, običajno pa maksimalna še dopustna napaka vzorca za zanesljivo posploševanje na populacijo ne sme presegati 5 odsotnih točk). Rezultati torej v grobem orisujejo osnovna stališča anketirank do izpostavljenih tem.

Več informacij o blagovni znamki CD je na voljo tudi na: www.cd-koerperpflege.de.