Zavod Exodos Ljubljana je predstavil začetek nove faze inovativne sodelovalne platforme Corners, ki povezuje umetnike in občinstva z robov Evrope. Po raziskovalno razvojni fazi, bodo partnerske organizacije v naslednjih treh letih izvedle različne umetniške projekte, ki se bodo dogajali v štirinajstih evropskih mestih. Zavod Exodos Ljubljana, slovenski partner projekta,  ki je odgovoren tudi za celotno logistično in tehnično koordinacijo platforme, bo dogodek gostil maja 2016. Zagon nove faze projekta je hkrati potekal v desetih evropskih mestih: Stockholmu, Donostiji/San Sebastiánu, Newcastlu na reki Tyne, Zagrebu, Ljubljani, Rijeki, Beogradu, Gdańsku in Bariju.

Platforma Corners je začela svoje delovanje leta 2010 kot dveletni raziskovalno-razvojni projekt, v katerem je skupina 60-ih evropskih umetnikov in raziskovalcev izvedla sedem raziskovalnih potovanj (Xpedicij) in pet delovnih srečanj (Basecampov), kot rezultat tega skupnega delovanja pa so zasnovali različne umetniške projekte, ki so jih poimenovali skupne kreacije (Co-creations). S pridobitvijo novih finančnih sredstev s strani Evropske Komisije (program Creative Europe / Kultura), bodo lahko sodelujoči umetniki in raziskovalci v letih 2015, 2016 in 2017 razvite ideje tudi uresničili. Sklop dogodkov se bo začel maja 2015 na Švedskem in končal junija 2017 v Veliki Britaniji.

Na dogodku, ki ga je povezovala publicistka Jedrt Jež Furlan, je Nataša Zavolovšek, logistična koordinatorka platforme Corners in direktorica Zavoda Exodos Ljubljana predstavila dosedanje aktivnosti v okviru platforme ter povedala: »Corners je živ projekt, poln zanimivih zgodb, ki nastajajo v sodelovanju z lokalnimi prebivalci. V Ljubljani se je udeleženka dogodka Kids on the Corners tako navdušila nad projektom, da se je začela učiti švedščine, saj je bila naslednja postaja projekta švedska Umea.« Izpostavila je tudi: »V času, ko se za kulturo namenja vse manj finančnih sredstev, je sodelovanje v mednarodnih projektih, kot je Corners, izjemna priložnost za umetnike, producente in kulturne organizacije z obrobij Evrope, saj jim omogoča, da razširijo svoja občinstva in odpirajo nove priložnosti za svoje delovanje.«

Igralec in plesalec Primož Bezjak je raziskovalno Xpedicijo Sever doživel kot pravi umetniški eksperiment, v katerem je na novo spoznaval sebe, okolje in načine za iskanje navdiha za svoje delo. »Kaj se zgodi, ko zapreš v en avtobus 20 umetnikov in prav toliko producentov? Odnosi se hitro spremenijo v manipulacije, nastanejo male vojne med različnimi interesnimi skupinami, Balkanci pa ustvarimo kar svojo diasporo. Obenem moraš s sopotniki ustvariti skupno kreacijo, ki bo predstavljala širše cilje platforme Corners, kar naenkrat postane zahtevna in zanimiva naloga,« je povedal Bezjak. Sodeloval je tudi v umetniško-socialnem projektu Kids on the Corners, kjer je trnovskim in romskim otrokom v Ljubljani razkrival skrivnosti igralskega poklica, pri tem pa ugotovil, da »produktivnost ni nujno problem romskih otrok«.

Miha Horvat, multimedijski umetnik, se je udeležil treh Xpedicij, na Sever, Vzhod in Balkan. Na eni od njih je prvič v življenju stal v kotu in klečal na koruzi ter ugotovil, da je stabilnost lahko izredno boleča, zato je kljub prostovoljni odločitvi za fizični performans v taki obliki, po dveh poskusih zaenkrat opustil misel na nadaljevanje in se raje znova posvetil povezovanju umetnosti in interaktivnih komunikacijskih tehnologij. Sedaj skupaj s še tremi evropskimi umetniki pripravlja nov projekt, ki bo povezoval sodobno umetnost, namizne igre, socialne interakcije in performans. »Namen projekta je skozi konceptualen proces nastajanja, socializiranja, kreiranja ter raziskovanja teorije in zgodovine iger ustvariti interaktivno igro, ki bo imela štiri igralce in kocko brez šestice,« je povedal Horvat.

O projektu Corners
Projekt CORNERS je platforma umetnikov in občinstev, ki so jo zasnovale in jo poganjajo kulturne organizacije na robovih Evrope. Ta platforma odpira možnosti za umetnike in raziskovalce, da mednarodno sodelujejo v multidisciplinarnih umetniških in kulturnih projektih. Projekt Corners povezuje zunanje regije Evrope. V središče postavlja območja, ki so izven političnih, kulturnih in ekonomskih osrednjih tokov. Povezave med temi območji vzpostavlja s pomočjo raziskovanja in umetniškega delovanja. Njegov cilj je srečevanje lokalnih občinstev, organizacij in aktivnih prebivalcev, povezovanje z njimi in skupno umeščanje teh krajev v središče kulturnega zemljevida Evrope.

Enajst partnerjev iz devetih evropskih držav je zasnovalo procese, ki omogočajo umetniško produkcijo, ki temelji na sodelovanju. Po dolgotrajnem raziskovanju in vrsti srečanj so umetniki in raziskovalci razvili umetniške projekte, ki jim pravimo  Co-creations (Skupne kreacije). Njihov namen je komuniciranje z različnimi občinstvi na robovih Evrope.

V okviru projekta CORNERS se je srečalo več kot 50 umetnikov in raziskovalcev (in število se še povečuje). Gre tako za mlade umetnike, ki se še uveljavljajo, kot za izkušene in že uveljavljene umetnike. Izbrani so bili glede na njihovo sposobnost sodelovanja, njihovo zmožnost oblikovanja protokolov za pritegovanje drugih ljudi v njihovo delo in njihovo sposobnost za medkulturno komuniciranje.

Ta inovativni pristop k proizvajanju umetnosti in njenemu povezovanju z občinstvi še nadalje krepi program Audience Links (Povezovanje občinstev). Razvijamo metodologijo, ki nam bo pomagala graditi in krepiti vsebinske odnose z občinstvi v različnih koncih Evrope. S pomočjo programa Digital Thread (Digitalna nit) bomo pomagali umetnikom razvijati njihove veščine za delo v digitalnem okolju. Ustvarili bomo namensko zgrajeno on-line platformo za podaljšanje življenja naših skupnih kreacij prek on-line komunikacije z občinstvi.

Skupne kreacije v projektu CORNERS bomo zbrali v različnih mestih širom Evrope, kjer bodo umetniki in občinstva naselili neobičajne in javne prostore v partnerskih mestih ter jih uporabili kot svoja prizorišča in igrišča. Začeli bomo maja 2015 v Haninge in Stockholmu na Švedskem. Zgodbe projekta CORNERS bomo potem pripovedovali v Beogradu, Beli Crkvi, Prizrenu, Belfastu, Zagrebu, Rijeki, Ljubljani, Northumberlandu, Donostiji / San Sebastiánu, Gdańsku in Middlesbroughu.

Projekt CORNERS je prejemnik sredstev Evropske komisije. Celotni proračun tega projekta je 2.566.000 EUR: polovico teh sredstev bo pokritih iz programa Creative Europe, drugo polovico pa bodo zagotovili lokalni partnerji projekta CORNERS prek svojih financerjev.

Zagon projekta CORNERS so pripravili partnerji v projektu: Intercult (Stockholm), Exodos Ljubljana, Pogon (Zagreb), Donostia / San Sebastián 2016 – Evropska prestolnica kulture, ISIS Arts (Newcastle na reki Tyne), Drugo more (Rijeka), Mestni kulturni inštitut / Instytut Kultury Miejskiej (Gdańsk), Arts Council of Northern Ireland (Belfast), Kulturni center REX (Beograd), Teatro Pubblico Pugliese (Bari), in DokuFest (Prizren).

Foto: Nada Žgank