Komisija za nagrade se je sestala dne 26.11.2014 v Ljubljani na sedežu Slovenskega združenja CIGRE-CIRED. Komisija je pregledala in ocenila 3 doktorska dela in 7 univerzitetnih diplomskih del, ki so prispela na 44. razpis za Nagrade prof. dr. V. Bedjaniča. Komisija je podelila nagrado za doktorat znanosti in dve nagradi za diplomo univerzitetnega študija.

Komisija je določila naslednja nagrajena dela:

1. Doktorska disertacija:
- Martin Petrun: Modeliranje in analiza magnetnih komponent v močnostnih DC-DC-pretvornikih.
- Predlagatelj: Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko.
- Mentor: prof.dr. Drago Dolinar.

Povzetek: V doktorski disertaciji je nagrajenec obravnaval različne metode modeliranja in analize ter načine preprečevanja pojavov neuravnoteženega in nehomogeno porazdeljenega magnetnega pretoka v magnetnih komponentah močnostnih DC-DC-pretvornikov. Z izvirnimi predlogi je uspel izboljšati energetsko učinkovitost obravnavanih DC-DC pretvornikov različnih moči in posledično zmanjšati porabo energije, kakor tudi smotrno izkoristiti vgrajene materiale. Znanstveno raziskovalno delo je nagrajenca pripeljalo do vrste izvirnih uporabnih spoznanj, ki jih je slovenski proizvajalec varilnih transformatorjev že uporabil v redni proizvodnji, na primeren način pa so bili zaščiteni s patenti in predstavljeni mednarodni strokovni javnosti.

2. Diplomski deli:
- Luka Košir: Avtomatizirano preizkuševališče komponent električnih pogonov.
- Predlagatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko
- Mentor: izr.prof.dr. Rastko Fišer

Povzetek: V diplomskem delu razvito, realizirano in predstavljeno računalniško vodeno preizkuševališče je sestavljeno iz preizkušanega izmeničnega motorja in elektrodinamične zavore. Oba sta napajana z izmeničnima presmernikoma, kar omogoča poljubno nastavljanje frekvenc napajalnih napetosti in s tem veliko fleksibilnost pri preizkusih komponent sodobnih industrijskih pogonov. Opisano računalniško vodeno preizkuševališče sestavlja veliko število gradnikov, ki so med seboj povezani preko energijskih in informacijskih linij. Nagrajenec je razvil zmogljiv nadzorni program, preko katerega vodimo preizkuševališče na različnih nivojih avtomatizacije in omogoča veliko fleksibilnost in nabor možnih posluževanj. Predstavljeno avtomatizirano merilno mesto je široko uporabno in zanimivo tako za pedagoške namene, kakor tudi za raziskovalno delo in industrijo.

- Tomaž Rezar: Načrtovanje vgradnje daljinsko vodenih ločilnih mest v omrežje Elektra Celje.
- Predlagatelj: Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko.
- Mentor: prof.dr. Jože Pihler.

Povzetek: V pričujočem diplomskem delu je zajeto načrtovanje vgradnje daljinsko vodenih ločilnih mest v omrežje ene od petih slovenskih elektrodistribucijskih družb Elektro Celje. Predstavljeno je trenutno obratovalno stanje omrežja ter stikalni aparati dveh različnih proizvajalcev, ki so primerni za izgradnjo oziroma nadgradnjo daljinsko vodenega ločilnega mesta. Na podlagi kazalcev kakovosti napajanja z električno energijo SAIFI in SAIDI za leto 2012, ki so dostopni na spletni strani Javne agencije RS za energijo,  je za dva najslabše napajana izvoda družbe Elektro Celje, Vojnik in Ljubečna, napajana iz RTP Trnovlje, načrtovana možnost vgradnje dodatnih DVLM z namenom izboljšanja omenjenih kazalcev kakovosti. Načrtovanje je bilo opravljeno s pomočjo programskega orodja Gredos, v katerem je v celoti podan model omrežja Elektro Celje. V diplomskem delu so predstavljeni tudi kriteriji, na podlagi katerih naj bi se takšna ločilna mesta vključevala v omrežje, da bi bila njihova umestitev, tako po tehnični kot tudi po finančni plati, kar najbolj učinkovita in upravičena.

Univerza v Mariboru