VOLČJI POTOK – Teden ljubiteljske kulture, ki je po dveh letih premora letos trajal mesec dni, se je preteklo soboto, 18. junija, zaključil s posebnim slavjem – prvim festivalom Dan JSKD, Dober dan, na katerem se je v Arboretumu Volčji Potok predstavilo več tisoč ustvarjalcev ljubiteljske kulture.

Vroč, sončen dan so s pozdravnimi – in zahvalnimi – govori uvedli predstavniki organizatorja in soorganizatorjev, in sicer direktor Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Damjan Damjanovič, direktor Arboretuma Volčji Potok Aleš Ocepek in župan občine Kamnik Matej Slapar, ki je opomnil, da je prizorišče prireditve »eden najlepših parkov v tem delu Evrope, občina Kamnik pa slovi po svoji bogati kulturni in naravni dediščini«. Da se je prireditev prvič izvedla prav v Arboretumu, si sicer tako direktor, kot sodelavci parka štejejo v veliko čast, saj je izvirna ideja festivala po Ocepkovih besedah »zelo lepa«.

Direktor JSKD Damjanovič je povedal, da se »v Sloveniji z ljubiteljsko kulturo ukvarja več kot 110.000 ljudi, na prireditvi pa so sodelovali ustvarjalci kar osmih različnih ljubiteljskih dejavnosti, za ohranitev in razvoj katerih skrbi JSKD s svojimi številnimi območnimi izpostavami.« Prireditev pod pokroviteljstvom predsednika republike Boruta Pahorja je potekala pod geslom »Kjer dobrih ljudi, kar mrgoli«, poleg kulturnih dejavnosti pa je ponujala tudi kulinarične kotičke, ki so zastopali belokranjsko, dolenjsko, koroško, notranjsko, prekmursko, primorsko in štajersko kulinariko. Skupno število udeležencev oziroma ustvarjalcev na prireditvi je preseglo vsa pričakovanja, bilo jih je namreč okoli dva tisoč.

V celodnevnem programu so v zavetju prelepega parka potekali koncerti različnih instrumentalnih, vokalnih, zborovskih in drugih glasbenih zasedb, predstavili so se ljubiteljski gledališčniki in lutkarji, ljubitelji plesa so si lahko ogledali številne koreografije, svoje ustvarjanje so na ogled postavili še ljubiteljski pisci in piske, v odprtem likovnem ateljeju pa je sodelovalo več kot 90 likovnih ustvarjalcev in fotografov iz cele Slovenije. Obiskovalci so se ob tem lahko seznanili še z raznovrstnimi panogami – se ustavili, denimo, pri reševalcih, gasilcih, planincih in celo pri Slovenski vojski.

V okviru festivala v sodelovanju z Ustanovo za pomoč otroku z rakom poteka vseslovenska humanitarna akcija zbiranja sredstev za otroke, obolele za rakom. Vse do četrtka, 30. junija, lahko prispevate s SMS–donacijo na številko 1919, s ključno besedo DAN5 (pet evrov) ali DAN10 (deset evrov).

Foto: Andraž Gregorčič