Nemški umetnik Gunter Demnig, rojen leta 1947 v Berlinu, je avtor projekta Spotikavci (Stolperstein) največjega memoriala žrtvam nacističnega preganjanja, vključno z Judi, Romi, homoseksualci in invalidi.

Demnig se žrtev nacizma spominja z namestitvijo spominskih granitnih kock na pločnik pred stavbami z njihovim zadnjim naslovom. V 22 državah je namestil že več kot 60.000 Spotikavcev. Prvega je vgradil leta 1992 v Kölnu, natančno 50 let po tem, ko je Himmler odredil deportacijo Sintov in Romov v koncentracijska taborišča. Od takrat je Demnig prepotoval že malone vse kotičke Evrope in tako zasnoval največji decentraliziran spomenik žrtvam na svetu. Na vsakemu kamnu se vklesan zapis začne TUKAJ JE ŽIVEL … En kamen. Eno ime. Ena oseba.

V ponedeljek, 6. avgusta bomo tudi v Ljubljani simbolično vrnili prvih 23 Judovskih someščanov. Prva dva kamna bomo položili v ponedeljek, 6. avgusta, ob 10. uri na Cankarjevem nabrežju 1. V kratkem programu bodo, poleg umetnika Demniga, sodelovali: kantor sinagoge iz Stockholma, g. Isidoro Abramovitz, operna pevka iz Izraela, ga. Sivan Goldman, dr. Irena Šumi, rabin judovske skupnosti Slovenije, g. Ariel Haddad, predvidoma tudi rabini iz Hrvaške.

Temu dogodku sledi polaganje kamnov na ostalih lokacijah po Ljubljani s položitvijo zadnjega Spotikavca na Križevniški ulici 7 ob 18.00, otvoritev inštalacije v Judovskem kulturnem centru, posvečene 587 slovenskim žrtvam holokavsta, avtorjev Mirana Moharja in Vadima Fiškina, razstavo – serijo plakatnih portretov – Vuka Ćosića Rekonstruirani portreti izbrisanih ljubljanskih judovskih someščanov, kratko predavanje Guntherja Demniga in kulturni program s pogostitvijo.

O AVTORJU: Demnig je odraščal v Berlinu, kjer je leta 1967 opravil maturo. Istega leta se je vpisal na Berlinsko univerzo umetnosti, kasneje je nadaljeval študij v Kasslu na Umetniški akademiji ter nato še na Univerzi. Pripada generaciji, ki je preizpraševala vlogo staršev v II. svetovni vojni. Ko je  ugotovil, da je oče sodeloval v zračnih napadih, z njim ni spregovoril pet let. Od leta 2000 se posveča izključno Spotikavcem, kar je nekako logično nasledstvo njegovih prejšnjih umetniških del, ki so vselej vsebovala politično sporočilo.

Med Vietnamsko vojno je v Berlinu razvil ameriško zastavo, na kateri so bile namesto zvezd, ki simbolizirajo ameriške zvezne države, natisnjene lobanje. Za to dejanje je bil tudi aretiran. V zgodnjih osemdesetih je, kot osebni protest proti napihnjenemu delovanju umetniškega trga, zasnoval konceptualno delo z živalsko krvjo. Povlekel je rdeče črte iz Kassla, kjer je študiral, do Pariza, Benetk in Londona. Spomladi leta 1990 je komemoriral deportacijo 1.000 Sintov in Romov v koncentracijska taborišča leta 1940. Za svoje delo je Demnig prejel tudi številne nagrade.

Organizacija: Judovski kulturni center v sodelovanju s Sinagogo Maribor, Mini teatrom in ZRC SAZU

Podpora: Mestna občina Ljubljana – oddelek za kulturo, Veleposlaništvo Izraela, gospa Marie Ann Prelog

Posebna zahvala gre gospodu Borisu Hajdinjaku za izjemno raziskovalno delo na projektu ter umetnikom Vadimu Fiškinu, Miranu Moharju, Vuku Ćosiću, Ireni Wolle in Mihi Frasu.  Hvala tudi družinam ljubljanskih Judov, še posebej Tomažu Zajcu, Staši in Raheli Baumgarten, Komisiji za postavitev javnih spomenikov - obeležij Mestne občine Ljubljana ter vsem, ki ste pomagali pri raziskavi iz izvedbi projekta. Hvala kantorju sinagoge iz Stocholma, gospodu Isidoru Abramowitczu iz izraelski opreni pevki, gospe Sivan Goldman. Hvala stranki SD za prevzeto skrb za Spotikavec za družino Moskovič. Hvala Ariel Safra Denise Benmosche ter Debora in Bogdan Štefan Šalej Barenboim.

Več informacij

Foto: Karin Richert