Ljubljana, 8. september 2016 – Na panelu o turizmu »Varnost in trajnost v turizmu« v okviru letošnjega Strateškega foruma (BSF) na Bledu se je Hostel Celica pridružil še šestim podpisnicam UNWTO listine o zavezanosti zasebnega sektorja globalnemu etičnemu kodeksu v turizmu. S tem se je pri nas največkrat nagrajeni mladinski hotel še odločneje zavezal k spoštovanju in širjenju načel trajnosti tako v slovenskem kot širšem mednarodnem prostoru. Med podpisniki so še Hotel Park Ljubljana, Terme Snovik, Kamp Koren Kobarid, Terme Olimia, Sobe z zgodbo Pr'Gavedarjo Kranjska Gora in Turistična kmetija Urška.

Priča dogodku so bili udeleženci foruma, strokovnjaki s področja turizma in trajnostnega razvoja in številni visoki gostje, med drugimi tudi g. Gerard Lawless, predsednik Svetovnega potovalnega in turističnega sveta (World Travel & Tourism Council - WTTC), in dr. Taleb Rifai, generalni sekretar Svetovne turistične organizacije (UNWTO), ki je Sloveniji na letošnji turistični borzi ITB Berlin ob izročitvi nagrade PATWA za najhitreje razvijajočo se turistično destinacijo, podelitev pa pospremil z besedami: »Če še niste obiskali Slovenije, še niste živeli.«

Hostel Celica je letošnji dobitnik mednarodnega certifikata Travelife Gold, ki promovira trajnostno delovanje na področju turizma. Največkrat nagrajeni hostel je prvi mladinski hotel na svetu, ki je doslej prejel to prestižno priznanje. Vključen je tudi v Zeleno shemo slovenskega turizma, nacionalni program pospešenega uvajanja trajnostnega turizma, in je dobitnik znaka Slovenia Green Accommodation, ki ga slovenskim ponudnikom nastanitev, ki že imajo katerega od obstoječih okoljskih znakov, potrjenih in verificiranih s strani Zelene sheme slovenskega turizma, podeljuje Slovenska turistična organizacija.

Svetovna turistična organizacija (United Nations World Tourism Organization – UNWTO) je Svetovni etični kodeks za turizem kot temeljni referenčni okvir odgovornega in trajnostnega turizma sprejela leta 1999. Kmalu za tem pa je aktivno začela s kampanjo ozaveščanja in privabljanja zasebnega turističnega sektorja k podpisu kodeksa. Ta namreč pomeni zavezo, da bodo podpisniki podpirali niz splošnih in temeljnih etičnih načel v zvezi s trajnostnim in predvsem odgovornim razvojem turizma, kot so spoštovanje človekovih pravic, boj proti izkoriščanju ljudi in okolja, spoštovanja pravic lokalnih skupnosti, kot tudi pravic delavcev. Zaveza pomeni širiti in spodbujati uporabo globalnega etičnega kodeksa v turizmu med partnerji, dobavitelji, kupci, zaposlenimi in delničarji. Podjetja / združenja, ki se odločijo podpisati kodeks, morajo v celoti razumeti načela družbene odgovornosti podjetij in izkazovati ukrepe na tem področju.

Spoštovanje načel trajnostnega razvoja in odgovornega poslovanja na vseh področjih, prilagajanje nastanitvenega obrata in menedžmenta načelom trajnosti, oblikovanje izobraževalnih programov za zaposlene in sodelujoče z namenom približevanja in usvajanja načel trajanostnega delovanja, spodbujanje interakcij z lokalnim prebivalstvom, spodbujanje inovacij, vključno z ekološkimi in zobraževalnimi za trajnostni razvoj z namenom doseganja zelene rasti ter izboljšanja okoljske in družbene učinkovitosti, v Celici prepoznavajo za ključne dejavnike.

Tomaž Juvan, direktor Hostla Celica: »Trajnost in konkurenčnost sta neločljivi. V Celici vidimo oblikovanje trajnostno usmerjene turistične ponudbe, ne samo kot odgovorno ravnanje, ampak nujo za ohranjanje konkurenčnosti v mednarodnem okolju. Gostje se raje odločajo za ponudnike turističnih storitev, ki imajo katerega od okoljskih znakov oz. so zavezani k trajnostnemu delovanj ter so za te produkte pripravljeni plačati več. S tem kažejo višji nivo okoljske kulture in družbene odgovornosti. Zeleni turizem že dolgo ne pomeni zgolj turističnih storitev v zelenem okolju, temveč širše prizadevanje in skrb za razvoj vseh stebrov trajnostnega razvoja. S projekti kot so Zelene nabavne verige smo dokazali, da je tudi majhen namestitveni objekt, če verjame in živi svojo zgodbo, lahko trajnosten in hkrati ekonomsko uspešen. S podpisom etičnega kodeksa je naša vizija jasna, slediti zastavljeni trajnostni strategiji, širiti in udejanjati odgovorni turizem z namenom ne le dosegati pričakovanja gostov, temveč jih vsakokrat presegati.«

Hostel Celica
Hostel Celica je umetniško prenovljen nekdanji vojaški zapor, ki ga je Avstro-Ogrska zgradila konec 19. stoletja. Posebnost hostla je 20 unikatnih, umetniško prenovljenih zaporniških celic z ohranjenimi originalnimi rešetkami na oknih in vratih, zaradi katerih je postal ena od priljubljenih turističnih zanimivosti mesta Ljubljana. Poleg namestitvenega objekta je Celica tudi srečevališče umetnikov, literatov ter mladih iz Slovenije in tujine. Hostel uspešno deluje od leta 2003 in že 13 let izpolnjuje najvišje mednarodne standarde v mladinskih prenočiščih. Edinstvena zamisel umetniške prenove zapora v mladinski hotel se je s takšnimi in drugačnimi slavospevi znašla na vrhu lestvic priljubljenosti kultnih popotniških biblij kot sta Lonely Planet in Rough Guides. »No.1 hippest hostel in the world« (Lonely Planet, 2006), »The Ultimate Place to Stay« (Rough Guides, 2007), »najboljši hostel na podlagi ocen obiskovalcev« (Hostelworld.com, 2011), »zlati Sejalec za najinovativnejši turistični proizvod« (Slovenska turistična organizacija, 2004), »posebno priznanje Mestne Občine Ljubljana za inovativen pristop k oblikovanju turistične ponudbe in za prispevek k promociji mesta Ljubljana“ (MOL, 2006) ter »najboljši hostel po izboru bralcev vodiča Ljubljana In Your Pocket« (IYP, 2014) je le nekaj nagrad, ki jih je Hostel Celica do sedaj prejel s strani domače in mednarodne javnosti. Številna priznanja doma in v svetu kažejo na kakovost opravljenega dela in hkrati zelo visoko dvigujejo pričakovanja gostov.

Zelena shema slovenskega turizma
Slovenska turistična organizacija je v letu 2009 oblikovala strateške usmeritve na področju zelenega turizma. V letu 2014 pa so v javni agenciji SPIRIT Slovenija v sodelovanju s ponudniki in strokovnjaki s področja trajnostnega turizma na podlagi strateških usmeritev pripravili »Zeleno shemo slovenskega turizma«, ki sloni na evropskih (ETIS) in globalnih (GSTC) kriterijih ter priporoča uporabo GSTR orodja za merjenje uspešnosti na področju uvajanja zelenega delovanja. Zelena shema je sistem, ki bo pod krovno marelo znamke SLOVENIA GREEN združil vsa prizadevanja za trajnostni razvoj, omogočal primerjavo z ostalimi zelenimi destinacijami po svetu, hkrati pa dodal nacionalni karakter, ki bo omogočal lažje pozicioniranje zelene Slovenije na globalnem zemljevidu. V letu 2015 se je pričelo z implementacijo sheme na ravni destinacij in ponudnikov. Z avgustom 2015 je omenjene naloge prevzela Slovenska turistična organizacija, ki ponovno deluje samostojno. V letu 2016 je v nacionalni shemi vključenih že 12 destinacij (Ljubljana, Kamnik, Idrija, Rogla - Zreče, Radlje ob Dravi, Cerkno, Laško, Žalec, Celje, Velenje, Nova Gorica, Maribor) z znakom Slovenia Green Destination in 10 ponudnikov namestitev (Hotel Thermana Park Laško, Kamp Koren Kobarid, Terme Snovik, Turistična kmetija Urška, Ortenia - Apartmaji v naravi, Posestvo Trnulja, Hotel Park Ljubljana, Hostel Celica, Sobe z zgodbo Pr' Gavedarjo, Hotel Jožef Idrija) z znakom Slovenia Green Accommodation.