(Ljubljana, 20. 2. 2019) Ustanova za krepitev človekove varnosti (ITF) in Evropski center za reševanje sporov (ECDR) sta danes v Ljubljani sprejela 28 učiteljic in učiteljev, šolskih mediatorjev iz devetih osnovnih šol iz Bosne in Hercegovine na strokovni ekskurziji o šolski in vrstniški mediaciji. Namen programa je seznaniti šolske mediatorje z vlogo mediacije v šolskem sistemu v Sloveniji in pokazati primere dobre prakse ter izmenjava mnenj med sogovorniki iz Slovenije in BiH. Za izvedbo tega dela programa je ITF zagotovil dodatno podporo Kanade in s tem dopolnil projekt Šolska in vrstniška mediacija v Bosni in Hercegovini. Slednji se je pričel s pilotno izvedbo v šolskem letu 2017/2018 ob podpori Ministrstva za zunanje zadeve RS z vključenimi tremi šolami, v šolskem letu 2018/2019 pa se nadaljuje druga faza projekta z vključenimi devetimi šolami in dodatno podporo Koreje. Cilj projekta je krepitev strpnosti, dialoga in enakopravnosti v šolskem okolju kot tudi vsakdanjem življenju.

V prvi fazi projekta so sodelovale OŠ iz občine Brčko, Gračanica in Doboj, 90 otrok, ki so obiskovali delavnice mediacije na svojih šolah in devet učiteljev, ki so prevzeli vlogo šolskih mediatorjev. V tem šolskem letu je v projekt vključenih devet šol: II., III. in IV. OŠ Brčko, OŠ Hasan Kikić Gračanica, II. OŠ Gračanica in OŠ Stjepan Polje Gračanica, ter OŠ Sveti Sava Doboj, OŠ Milan Rakić Bukovica Velika s podružnico Kotorsko. Skupaj sodeluje 27 učiteljev/šolskih mediatorjev in 90 otrok, vrstniških mediatorjev. Program v Ljubljani pod vodstvom Evropskega centra za reševanje sporov - ECDR bo potekal 2 dni. Udeleženci bodo evalvirali aktivnosti mediacije, ki se izvajajo na partnerskih šolah v BiH, primere dobre in slabe prakse. Mestna občina Ljubljana bo predstavila svojo vlogo sodelovanja pri podpore mediacije na šolah v Občini Ljubljana in udeleženci bodo obiskali OŠ Preserje pri Radomljah, kjer se izvaja mediacija.

Cilj projekta je učiteljem in učencem predati znanje o tehnikah in orodjih mediacije, s katerimi lahko samostojno in medsebojno rešujejo konfliktne situacije ter krepijo strpnost, dialog in enakopravnost tako v šolskem okolju, kot tudi na drugih področjih vsakdanjega življenja. Poseben poudarek projekta je tudi na vrstniški mediaciji, ki podpira reševanje sporov med učenci, izboljšuje vzdušje v šoli in preprečuje nastajanje večjih konfliktov v prihodnosti. Projektni partner ECDR učiteljem, ki se s problemi in medsebojnimi konflikti srečujejo skorajda na vsakodnevni ravni, prenaša znanje o sposobnostih za medsebojno in samostojno reševanje konfliktnih situacij. Pri tem je pomembno izobraževanje pedagoškega kadra o mediaciji, kar vodi k izboljšanju vzdušja na šoli, večji pripadnosti šoli in večjemu medsebojnemu zaupanju in spoštovanju med učenci ter učitelji. Vrstniška mediacija je ključna pri aktivnem iskanju lastnih poti do rešitve konflikta ali odprave napak, ki so drugemu vrstniku ali skupini vrstnikov prizadejale škodo. S tem se učenci naučijo, da lahko z mediacijo v večini primerov razrešijo spor tako, da sta zadovoljni obe strani. Učenci s tem osvajajo pomembne življenjske veščine, kot so komunikacija, proaktivno iskanje in ocenjevanje rešitev, sprejemanje odgovornosti za lastne odločitve ter sobivanje z drugače mislečimi.

Martin Silič, projektni vodja ITF, je o projektu povedal: »Pomembno je, da sta se namera in poskus uvedbe mediacije v šolskem prostoru izkazala kot uspešna, kar potrjuje pozitiven odziv partnerskih šol v BiH tudi v aktualni drugi fazi izvajanja projekta. Vsi deležniki v projektu, tako donatorji, izvedbeni partnerji in ne nazadnje tudi predstavniki ciljnih osnovnih šol, ki so v projekt vključene, se zavedamo, da bo bistven premik v razvojnem ciklu tega projekta dosežen takrat, ko bodo vzpostavljeni tudi institucionalni okviri za zagotovitev trajnosti trenutnih prizadevanj. Z drugimi besedami, da bodo pristojne nacionalne institucije na dolgi rok zmožne zagotavljati izvajanje mediacije na šolah tudi brez finančne podpore držav donatoric. Upoštevajoč administrativno in upravno specifičnost BiH bo uresničitev tega cilja še posebej zahteven izziv, s katerim se načrtujemo vsaj v določeni meri spoprijeti že v naslednji fazi projekta, tj. v šolskem letu 2019-2020.«

Dr. Jernej Šoštar, mednarodni ekspert za mediacijo ECDR, je dodal: »Evalvacija dela v lanskem letu, ko smo pričeli s pilotskim projektom šolske in vrstniške mediacije v BIH, me je pozitivno presenetila. Znanja in veščine, ki smo jih predali najprej učiteljem osnovnih šol in nato še njihovim učencem, so nad pričakovanji pozitivno vplivala na zmanjšanje medvrstniškega nasilja in jačanje pozitivne šolske klime. Učitelji so metode in pristope šolske mediacije ponotranjili in z izjemno veliko mere entuziazma prenašali med svoje kolege in učence. Supervizije, ki sem jih opravil na šolah, so pokazale, da so učitelji, ki smo jih vključili v projekt, šolsko mediacijo prenesli domala na ves kolektiv z direktorji na čelu. Slednji so namreč zaradi pozitivnih učinkov šolske in vrstniške mediacije v šoli nad našim delom zelo zadovoljni in mediacijo popolnoma podpirajo. Osebno pa menim, da je zadovoljstvo, samozavest in žar učencev, ko mi pripovedujejo o svojih izkušnjah in uspehih pri izvajanju medvrstniške mediacije tisti kazalnik, ki najbolj konkretno kaže, da delamo dobro. Zaradi omenjenega srčno upam, da bodo naši donatorji, ki se jim ob tej priložnosti iz srca zahvaljujem, še naprej v projektu Šolska in vrstniška mediacija v BIH prepoznali kvaliteto ter ga podpirali tudi v prihodnje.«

Ana Nuša Kern, ravnateljica OŠ Preserje pri Radomljah je o izvajanju mediacije povedala: »Učenje medvrstniške mediacije izvajamo po korakih od prvega razreda naprej, ko učence za »modro mizico« učimo reševanja konfliktnih situacij med njimi. Nadaljuje se na predmetni stopnji z usposabljanjem vrstniških mediatorjev po posameznih razredih. Menimo, da to v veliki meri pripomore k temu, da znajo učenci sami rešiti svoje spore, kadar pa konflikti prerastejo njihove okvire znanja zanjo poiskati pomoč odraslih, ki jim pomagajo pri razreševanju konfliktov. Poleg tega vsaj na dve leti pripravimo gledališko igro, ki ponazarja reševanje konfliktov med vrstniki in so te predstave predmet širše debate in razprave v posameznih razredih. Zdi se nam pomembno učiti učence mirnega in strpnega reševanja konfliktnih situacij, saj upamo, da bodo to prenesli tudi v svoje odraslo življenje in s tem naš svet naredili prijaznejši.«