11. 5. 2021 - Na spletni novinarski konferenci Doma upokojencev Ptuj, Lekarniške zbornice Slovenije in Javnega zavoda Lekarne Ptuj o izzvih in načinu izvajanja sodobnih storitev oskrbe z zdravili znotraj izvajanja dolgotrajne integrirane oskrbe in organiziranih storitev na terenu, usmerjenih v potrebe starejših oseb. Znotraj projekta Sodobna oskrba starejših se testno izvaja kar nekaj storitev s področja oskrbe z zdravili, ki že kažejo konkretne rezultate in pozitivne učinke za končne uporabnice, uporabnike.

Uvodoma je nacionalne izzive za področje oskrbe z zdravili, ki jih mora nagovoriti in razrešiti kakovostna zakonodaja s področja dolgotrajne oskrbe starostnikov predstavila mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., predsednica Lekarniške zbornice Slovenije. Poudarila je, da se moramo zavedati, da so prav zdravila tista, ki bistveno pripomorejo k podaljšanju kakovostnih let življenja. Seveda s pogojem, da so uporabljana pravilno in varno. Le tako se zagotovi tudi njihova učinkovitost in pozitivni izidi zdravljenja, ki niso samo klinični, ampak tudi ekonomski in humanistični.

S tem namenom je Lekarniške zbornica Slovenije v času javne razprave o Zakonu o dolgotrajni oskrbi poslala predlog dopolnitev. Konkretno so predlagali dopolnitev 41. člena z vsebino, da je potrebno uporabnikom zagotoviti spremljanje učinkovitosti uporabe zdravil, in sicer tako, da v timu redno sodeluje magister farmacije. Z lekarniške zbornice so predlagali tudi dopolnitev priloge s storitvami pregled uporabe zdravil, farmakoterapijski pregled, izobraževanje upravičencev in svetovanje o varni in pravilni uporabi zdravil ter edukacija in svetovanje z zdravili v skupnosti, vse to tudi na podlagi dobrih praks projekta Sodobna oskrba starejših, ki se izvaja na Ptujskem.

»Projekti kot je Sodobna oskrba starejših so namenjeni temu, da se posamezne storitve ovrednotijo, zlasti v smislu njihove dodane vrednosti za uporabnika. In da se storitve in izvajalci med seboj povežejo v čvrst tim, saj le to lahko prinese resnično dobrobit vsem, ki storitev dolgotrajne oskrbe potrebujejo. S tem pa seveda pridobi tudi družba, svojci, vsi mi. Prav z odnosom in skrbjo za ranljive skupine namreč kažemo svoj pravi obraz. Na področju skrbi za starejše se s tem projektom, po mojem globokem prepričanju, stvari pomikajo v pravo smer,« je zaključila mag. Potočnik Benčič.

Tanja Novak, mag. farm., vršilka dolžnosti direktorice JZ Lekarne Ptuj, je vključitev JZ Lekarne Ptuj kot partnerja ter magistra farmacije v tim izvajalcev projekta »Sodobna oskrba starejših« na Ptuju ocenila kot izjemno pomembno in koristno, predvsem za končne uporabnice, uporabnike. Poudarila je, da bi bilo ključno, da tovrstne storitve izvajajo na dolgi rok, saj je z njimi lahko prepreči mnoge neželene učinke nepravilne rabe zdravil. Izvajajo edukacijo in skupinska usposabljanja s področja zdravil, farmacevtski pregled zdravil, po potrebi konzultacije z osebnim ali lečečim zdravnikom ter svetovanje uporabnikom, ki zajema pregled terapije z zdravili s svetovanjem o pravilni in učinkoviti rabi ter pregled rabe medicinskih pripomočkov in prehranskih dopolnil. Mag. farmacije opravi pregled uporabe zdravil in izdela osebno kartico zdravil za uporabnika. Ta je zelo koristno orodje, ki poleg osnovnih podatkov vsebuje vsa zdravila, ki jih pacient uporablja in to z zaščitenim imenom in z imenom zdravilne učinkovine. Napisani so tudi pomembni napotki o pravilnem jemanju (s hrano, na tešče, zjutraj ipd) ter namen njihove uporabe (kot npr. za nižanje krvnega tlaka, za uravnavanje sladkorja ipd) . V OKZ so tudi vsa zdravila brez recepta, prehranska dopolnila in medicinski pripomočki. V rubriki »druge informacije« pacientu farmacevt zapiše tudi podatek o ukinjenih zdravilih in podatek o naslednjem dvigu zdravil, če ima pacient predpisane obnovljive recepte.

Tekom izvajanja storitev projekta so, tako Novak, zaznali, da določeni uporabniki ne razumejo, zakaj se neko zdravilo uporablja in posledično prekinejo jemanje, da jemljejo napačne, prevelike ali premajhne odmerke, jih jemljejo ob napačnem času ali zdravilo uporabljajo nepravilno, sploh če gre za poseben način administriranja (vpihovanje, zdravila v kožnih obližih, ...). Poudarila je, da se s pomočjo storitve pregled uporabe zdravil bistveno izboljša pacientovo sodelovanje pri zdravljenju z zdravili in s tem se seveda izboljšajo tudi izidi zdravljenja.

Na koncu je Andreja Potočnik, vodja projekta Sodobna oskrba starejših poudarila, da je odziv na sotritve s področja oskrbe z zdravili znotraj projekta izjemno pozitiven, saj jih koristi 36 oseb. Predstavila je tudi storitev e-oskrbe, s katero oskrbovanci prejmejo posebno opremo, ki jim omogoča hitro in enostavno proženje klica na pomoč s pomočjo obeska ali varovane enote. Oprema pa zazna potrebo po pomoči tudi, ko uporabnik ne more pritisniti na gumb zaradi poškodbe ali slabosti. Po njenih besedah je osrednja težava, da je povpraševanje za vključitev v storitve dolgotrajne oskrbe preveliko glede na zmožnosti projektnega tima, zato žal kar nekaj oseb na storitve čaka. Zaključila je, da bi si izvajalci projekta želeli, da vsaj nekatere od v projektu ponujenih storitev postanejo trajne, za kar že iščejo možnosti s predstavniki občin, v katerih se projekt izvaja, in financerji.