Spoštovani predsednik Vlade, spoštovani minister za zunanje zadeve!

Petnajstega maja 1955 je s podpisom Avstrijske državni pogodbe nastala Republika Avstrija. Zmagovalci v drugi svetovni vojni so sklenili, da je desetletje »kaznovanja« Avstrije za njeno sodelovanje z nacisti za zavezniško okupacijo dovolj in ji s tem aktom priznali samostojnost. Podpisani mednarodni akt je določil obliko moderne avstrijske države, ne zanemarja pa tudi zaščito pravic narodnih manjšin – predvsem slovenske in hrvaške. Sedmi člen Avstrijske državne pogodbe (7. člen ADP), sprejet na podlagi sovjetske zahteve, namreč posebej varuje »avstrijske državljane slovenske in hrvaške narodnosti na Koroškem, Gradiščanskem in Štajerskem«. Zagotavlja jim pravico do lastnih organizacij, zborovanj, tiska, šolstva, uradnega jezika in krajevnih napisov v svojem jeziku. Sopodpisnica ADP je bila tudi Jugoslavija kot ena izmed zmagovalk v drugi svetovni vojni.

Uresničevanje te zaveze je v teh šestdesetih letih potekalo skrajno spremenljivo – od popolnega zanikanja manjšinskih pravic preko tihega pristajanja do intervencije Ustavnega sodišča z zahtevo po krajevnih napisih. Pri zagotavljanju manjšinskih pravic so sodelovali avstrijski demokrati in zaščitniki človekovih pravic kot tudi Slovenija v sklopu skupne države Jugoslavije, kot sopodpisnica ADP. Ta vloga ji je namreč omogočala nadzor nad izpolnjevanjem ADP predvsem pri avstrijskih zavezah pri pravicah narodnih manjšin.

Z razpadom Jugoslavije bi bilo normalno, da vlogo skrbnika za izvajanje 7. člena ADP prevzame Slovenija. A te odgovorne in tudi častne naloge v četrt stoletja od razpada Jugoslavije. Svoj hlapčevski odnos do »zahodnih demokratičnih držav«, ki ga javno demonstrira s poslušnim izvajanjem ukazov neoliberalnega kapitala v preobleki bruseljskih zahtev, kaže tudi v tem primeru: Da se ne bi zamerili!

Skrajni čas je, da se Slovenija začne obnašati kot enakopravni mednarodni subjekt in prevzame naloge,ki takšnemu subjektu pripadajo. Od Ministrstva za zunanje zadeve in Vlade Republike Slovenije pričakujemo, da bosta vsaj ob šestdeseti obletnici Avstrijske državne pogodbe in skoraj četrt stoletja od razpada Jugoslavije sprožila ustrezni postopek za notifikacijo Avstrijske državne pogodbe v slovenskem Državnem zboru.

Vloga države je v odgovornosti in tudi zaščiti naše manjšine v Avstriji in ne le leporečenju in klečanju pred tujino.

S spoštovanjem, v Ljubljani, 14.05.2015

Članice koalicije Združena levica
- Stranka za ekosocializem in trajnostni razvoj Slovenije - TRS
- Iniciativa za demokratični socializem – IDS
- Demokratična stranka dela - DSD
- Četrta skupina Združene levice