FILMSKI FESTIVAL NEODVISNEGA FILMA KRANJ: FILMMIXER 2016
1.-4. SEPTEMBER 2016 - LAYERJEVA HIŠA
Kranjska Layerjeva hiša že tretjič zapored gosti Festival neodvisne filmske produkcije FilmMixer. Festival, namenjen lokalni skupnosti in vsem ljubiteljem filma, letos poteka pod sloganom urbana džungla in se tematsko prepleta z razstavo del znamenitega angleškega grafitarja Banksya, ki bo do konca septembra na ogled v Layerjevi hiši.

Uvodni festivalski večer bo tako grafitarsko obarvan. Ogledali si bomo slovensko premiero dokumentarca Girl Power (Češka, 2016), ki govori o ženskih grafitarkah iz kar 15 svetovnih metropol. Projekciji filma bo sledil pogovor z avtorico filma Sany, ki ga bo vodila Mankica Kranjec. V filmskem programu gre izpostaviti še eno slovensko premiero, celovečerec ameriškega režiserja Seana Bakerja, Tangerine (ZDA, 2015). Dinamičen in zabaven film, ki nas vrže naravnost v središče ljubezenskih dram dveh transgender prostituk, je osvojil lanskoletno občinstvo na festivalu v Sundanceu, odprl pa je tudi letošnji 19. Motovunski filmski festival. Na FilmMixerju si boste lahko ogledali še eno mojstrovino, film Victoria (Nemčija, 2015), ki je bil v enem samem kadru posnet na ulicah Berlina.

Na FilmMixerju bodo prikazani tudi dokumentarci in programi kratkih filmov, ki razmišljajo o mestih in urbanističnih procesih. V spremljevalnem programu v Kranju pripravljajo filmske večerje, video delavnico s Tomažem Šantlom ter koncert na Dvociklu z Niko Novakom in Polono Janežič. Urbana džungla vabi v Kranj!

Razstava kreditno sposobnih plakatov - 23. avgust - 20. september
TOMAŽ ŠANTL: POLETJE
Odprtje: torek, 23. avgust, ob 19h
Ulična galerija na Mergentalerjevi hiši (nasproti Layerjeve hiše)
Opus fotografij Tomaža Šantla, multimedijskega umetnika, prikazuje motive, ki jih avtor išče v scenografiji komercialnih sporočil v javnem prostoru. Inspiracijo za svoja dela išče v nakupovalnih središčih in na ulicah, na katerih se bohotijo jumbo plakati, ki zakrivajo pogled na verjetno le še enega od razgledov, zasičenega s slogani in logotipi. Tomaž Šantl živi v Ljubljani, svoja video in fotografska dela pa je razstavljal na številnih festivalih v Sloveniji in v tujini.

MEDNARODNI PROSTOVOLJNI TABOR: KAMEN ŠKARJE IN PA PIR
Layerjeva hiša od 22. do 31. avgusta gosti mednarodni tabor prostovoljcev iz Evrope in širše. Prostovoljci konec avgusta pripravljajo fizično in vsebinsko obnovo umetniške četrti - okolice Layerjeve hiše. Prikazi rezultatov tabora bodo predstavljeni javno v torek, 30. avgusta, ob 18. uri v hiši ob Škrlovcu. Več informacij.

GRAFITI NA SLOVENSKEM MED DRUGO SVETOVNO VOJNO
Odprtje: sreda, 31. avgust, ob 18. uri
31. 8. - 28. 9. 2016
Kuratorica: Helena Konda
Stolp Škrlovec

Razstava prvič sistematično prikazuje, kako se je na Slovenskem tekom druge svetovne vojne uporabljajo in izrabljalo politične grafite in druge ulične tehnike. Med drugo svetovno vojno se je na Slovenskem pojavilo na tisoče odporniških grafitov, ki jih štejemo za prve slovenske sodobne grafite. Prevladovali so napisni in simbolni grafiti s politično vsebino. Grafitirali pa niso le odporniki - napisi na stenah so bili tudi politično nevtralni ali pa naklonjeni okupatorju.

Razstava prvič sistematično in kronološko prikazuje, kako so se na Slovenskem med drugo svetovno vojno pojavljali politični grafiti in druge ulične tehnike različnih družbenih akterjev. Žal ne obstaja veliko fotografij odporniških grafitov, ker je bilo tudi njihovo fotografiranje strogo prepovedano. Fotografije, ki obstajajo, so zato toliko bolj dragocen zapis časa in dokaz o pogumnih aktivistih in aktivistkah, ki so posredno in neposredno artikulirali kulturno identiteto na celotnem slovenskem ozemlju.

Helena Konda raziskuje grafite v Ljubljani že več kot 20 let v obliki različnih dejavnosti: 1998 do 2008 – Ljubljanski grafiti (prva tradicionalna grafitarska delavnica v Ljubljani), 2000 – svetovanje pri organiziranju grafitarskega festivala Suburban Cakes, 2004 – svetovanje pri pripravi razstave Grafitarji v MGLC, 2006 - organizacija šole grafitiranja s kolektivnom ZEK in CSD Ljubljana - Šiška. Po izobrazbi je univ. dipl. ekon., grafite pa preučuje v okviru podiplomskega študija etnologije in kulturne antropologije na Filozofski fakulteti v Ljubljani.

Razstavo pripravlja Layerjeva hiša v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije.

Fotografija: Grafit iz celice smrti: »Tovariši, maščujte nas!«, hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije

Aleksander J. Potočnik: Pravljica o stolpu in palčku
Zidna poslikava
Uradno in slavnostno odprtje: četrtek, 1. september, ob 19h
1. septembra Layerjeva hiša in Mestna knjižnica Kranj uradno in slavnostno otvarjata zidno poslikavo na zidu Mestna knjižnice Kranj.

Zidna poslikava je nastajala julija 2016 - v sklopu spremljevalnega programa razstave Banksy, hvala za rože, zgodba o palčku pa se je rodila že lansko leto, ko je Layerjeva hiša Aleksandra J. Potočnika gostila na umetniški rezidenci v okviru Hiše ilustracij 2015.

Aleksander J. Potočnik je ilustrator, stripar in utrdboslovec iz Ljubljane. Zidna poslikava je nastala v sodelovanju z Mestno knjižnico Kranj.

KONCERT NA DVOCIKLU: POLONA JANEŽIČ IN NIKO NOVAK
Kranj, Layerjeva hiša, sobota, 3. september, ob 21. uri
Ljubljana, Kulturnica, četrtek, 8. september, ob 20. uri

Polona Janežič (Katalena) in Niko Novak (ex. Dicky B. Hardy, Incurabili) sta na glasbeni rezidenci Dvocikel pripravila skrivnosten repertoar, ki ga Polona opiše kot filmsko glasbo, Niko pa kot glasbo za gledališče. Rezultat nunega skupnega ustvarjanja bosta javnosti pokazala prvič na vrtu Layerjeve hiše, 3. septembra. Vabljeni na koncert klaviatur, basa in vokala, ki bo donel do kranjskega podzemlja. Ljubljanski koncert se bo odvil v četrtek, 8. septembra, ob 20. uri v Kulturnici Lutkovnega gledališča Ljubljana (Židovska cesta 1).

Dvocikel so glasbene rezidence in koncerti, ki jih organizirata Layerjeva hiša in založba Moonlee. Fotografija: Peter Giodani / make-up: Vanja Djuran MUD