V Metliki je na Partizanskem trgu med 13. in 19. julijem potekal že 11. brezplačni festival ustvarjalnih delavnic, pestrih kulturnih večerov in novih doživetij Teden kulture na placu, bolj poznan kot TKNP.

Festival, katerega namen je obuditi staro mestno jedro, popestriti poletno dogajanje, dati možnost tako mladim kot starejšim, mladim družinam in socialno ogroženim kvalitetno preživljanje prostega časa z udeležbo na delavnicah in kulturno hranjenje z različnimi gledališkimi, plesnimi, otroškimi in glasbenimi dogodki, je znova v organizaciji Kud-a Plac dokazal, da ljudje kljub peščici nasprotujočih želijo in potrebujejo aktivno počitnikovanje ter brezplačne vsebine, ki jih na periferiji Slovenije primanjkuje.

 

Na Partizanskem trgu se je v tednu dni zvrstilo okrog 5000 ljudi. Vsakodnevno je 16 brezplačnih ustvarjalnih delavnic od torka do sobote obiskovalo po 160 udeležencev. V soboto je potekala tudi zaključna predstavitev delavnic, kjer na odru najmlajši in mladi postanejo zvezde, ki radi pokažejo, kaj so čez teden ustvarjali in se novega naučili.

V kuharski delavnici so skuhali okrog 400 obrokov, v street art ekipi so grafitirali zarjavelo železno steno, v sitotisk delavnici so tiskali ornamente na oblačila, v dveh fotografski v kadre lovili utripe trga, v delavnici TKNP orkestra igrali in aranžirali unikatno glasbo. V DIY makro delavnici so udeleženci izdelovali adapterje za izdelovanje makro fotografij in videov, v delavnici tanga plesali v rondi, ustvarili film v video delavnici, spisali provokativne Loesje plakate in kreirali časopise Zine. Najmlajši so se učili novih plesnih korakov v plesni zabavnici, se igrali v Sezamovem kotičku, poslušali pravljice s Kočotom, ilustrirali like, ter v mobilni socialno-kulturni platformi tj. v ŠkratMobilu posneli pravo radijsko oddajo, spoznavali robote, priredili gledališče.

Enako kot čez dan je bilo pestro tudi v prijetnih poletnih večerih na placu. V programski repertoar je bila vključena tako gledališka kot plesna umetnost in obilo glasbe že izkušenih, priznanih ter manj uveljavljenih izvajalcev, s poudarkom na alternativno in nekomercialno glasbo aktualnih slovenskih glasbenikov. Glasbeni program je tako obsegal različne žanre, od plesne elektronike, jazza, indie rocka, post punka, funky rapa in nostalgičnega popa.

Za smeh so poskrbeli komični improvizatorski gledališčniki Mačkova banda, v plesni umetnosti so se z izraznim plesom v miniaturah predstavile domače plesalke Plesnega društva Krokar. Obiskovalci so bili priča pravemu zračnemu cirkuškemu spektaklu, kjer so FourKlor aeristke plesale na visečih obročih in trakovih. Najmlajši in družine so prišli na svoj račun ob ogledu otroške lutkovne predstave Pošastozavri in jabolko spora v izvedbi Gledališča Bičikleta.

V poznih večernih urah so za ples čez teden poskrbeli DJ Blaženmedženami, DJ Cukki in Tetkine radosti z glasbeno revijo yugo kolažev. V nekonvencionalen jazz  so publiko premierno potopili Zlatko Kaučič in 2 njegova učenca, poimenovani Turned Down Trio.

V sredini tedna se je program stopnjeval s koncerti skupine Jardier, ki je predstavila debitantski album Seasons, bosanske eksperimentalne skupine Holographic Human Element in združevalci nezdružljivega s prodorljivim ženskim vokalom Ludovik Material. Na vikend je festival postregel z liričnim rapom in funky beatom  z Zlatkom & Optimisti ter z reinkarnacijo pionirja slovenskega raperja Aliena, v tokratni podobi RecycleMana.

Vrhunec festivala je bil solo nastop slovite hrvaške pevske dive in modne ikone, dame Josipe Lisac, v duetu s pianistom Gojkom Tomljanovićem. Josipa je tisočglavo množico različnih generacij popeljala skozi zgodovino svojega glasbenega ustvarjanja ter s čutno interpretacijo in na zelo drugačen način kot ponavadi odpela tudi hite kot so Ave Maria, Gde Dunav ljubi nebo, Da li sam ti rekla da te volim, Magla, Danas sam luda, Na na na.

Organizator Kud Plac je zadovoljen z letošnjim obiskom, malce manj pa z birokratskimi postopki, s predragimi storitvami javnih podjetij, z nepredvidljivimi stroški povezanih s prireditvijo in z nejevoljo peščice lokalnih prebivalcev, ki menijo, da festival ne spada na plac, predvsem zaradi hrupa in zapore ceste, ne glede na to, da je že v zgodovini bila vloga trga v mestu kot prostor za druženje, prireditve…

Zaradi meritev hrupa in nerealnega limita 60 dB za začasno obremenitev okolja s hrupom bo verjetno na društvo in predsednico padla tudi kazen, za katero so v 3 dneh na festivalu že zbrali 800 €! Svoje prostovoljne prispevke so dodali obiskovalci, mentorji street art delavnice ZEK Crew, ki so se odrekli honorarju, in raper Zlatan Čordič aka Zlatko, ki je društvu podaril sredstva od prodanih albumov in majic. Na tem mestu se organizator ponovno vsem, ki so darovali v skrinjico za prostovoljne prispevke ter sponzorjem in donatorjem za finančno podporo, iskreno zahvaljuje.

Za zaključek še - lepo vabljeni na TKNP 2016!

Foto: KUD Plac