V petek, 6. oktobra, ob 19.00 bo odmevna koprodukcija Iliada v režiji Jerneja Lorencija zaživela pred občinstvom Mednarodnega gledališkega foruma Teart v Minsku, na katerem se že sedmo leto zapovrstjo predstavljajo najboljše beloruske in tudi nekatere tuje gledališke uprizoritve. Gostovanje slovenskih koproducentov s predstavo Iliade na uglednem prizorišču beloruske prestolnice, v Osrednji oficirski palači na ulici Čyrvonaarmiejskaja 3, je velikodušno omogočilo mednarodno uspešno slovensko podjetje Riko, ki si že desetletja prizadeva za poslovno in kulturno povezovanje Slovenije in Belorusije. Družba Riko je v najžlahtnejšem pomenu besede sponzorsko podprlo tudi gostovanji ljubljanske Drame na festivalu Teart z Lorencijevo Ponorelo lokomotivo leta 2014 in z Macbethom v režiji Igorja Pisona oktobra 2016.

Na letošnjem Teartu, gledališkem forumu, ki ga že od začetka vodi direktorica Angela Krashevskaya, sodeluje kar 19 produkcij različnih performativnih žanrov. Tudi letos so organizatorji festivalsko dogajanje razdelili na mednarodni program, program domačih predstav “Belarus Open” in program “The school of Teart”, ki vključuje predavanja, pogovore z režiserji in druge gledališke spremljevalne prireditve. Tuje predstave prihajajo iz Latvije, Rusije, Belorusije, Kirgizije, Francije, Italije, Nemčije in (Iliada) iz Slovenije.

Gostovanje Iliade v Minsku ne bi bilo mogoče brez prijateljskega in razumevajočega pokroviteljstva podjetja Riko, ki svoje mednarodne uspešnosti ne izkazuje le z odličnimi poslovnimi rezultati, temveč že desetletja meri svojo vrednost tudi z mecenskimi, donatorskimi in sponzorskimi dejanji. Riko povezuje v svoje poslovne projekte mnoga slovenska podjetja, njihova tehnološka znanja, rešitve in produkte. Vodenje kompleksnih projektov na ključ, strateško zagotavljanje tehnoloških rešitev in opreme avtomobilskim gigantom, gradnja verige novih transformatorskih postaj v Minsku in prestižnih objektov v središču beloruske prestolnice so le nekateri referenčni projekti v tej državi, ki nosijo Rikov podpis. »Če smo se uveljavili kot poslovni povezovalec, prevzemamo nase tudi odgovornost kulturnih povezovanj med državama. Z Rikovo pokroviteljsko podporo je imelo slovensko občinstvo priložnost spoznati odlike beloruske kulture, ki sta jo na naših odrih predstavila plesni ansambel Haroški in Beloruski državni komorni orkester. Zelo pa me veseli, da lahko ponovno predstavimo odličnost slovenskega gledališča tudi beloruskemu občinstvu. Zagotovo bo mednarodno uspešna predstava, ki je nastala v koprodukciji treh največjih slovenskih gledaliških hiš, na Mednarodnem gledališkem forumu Teart, ki izbira in vabi najboljše domače in tuje uprizoritve, odmevala tako močno, kot je pred dvema letoma zaznamovala ta festival Ponorela lokomotiva in lani Macbeth v izvedbi ljubljanske Drame. Zato se kot ponosni pokrovitelj podpisujemo tudi pod izjemno koprodukcijsko predstavitev vrhunskega slovenskega gledališča v Belorusiji,« poudarja g. Janez Škrabec, direktor slovenskega podjetja Riko, ki je na strateško pomembnem trgu Republike Belorusije prisotno že dve desetletji, predvsem na področjih tehnološkega, energetskega in gradbeniškega inženiringa.

Odisejade Lorencijeve Iliade
Priredbo Homerjeve Iliade v režiji Jerneja Lorencija, si je na predstavah v Gallusovi dvorani ogledalo več kot 25.000 gledalcev. Po osrednjem ciklu predstav v Ljubljani je Iliada konec leta 2015 sodelovala na 49. Festivalu Bitef v Beogradu in osvojila nagrado občinstva, režiser Lorenci pa je prejel 38. Politikino nagrado za najboljšo režijo. Žirija 50. Festivala Borštnikovo srečanje je izvedbeno-igralski ansambel Iliade nagradila s posebno kolektivno Borštnikovo nagrado, Jette Ostan Vejrup pa Borštnikovo nagrado za igro. Na 23. Mednarodnem gledališkem festivalu Kontakt v poljskem Torunju je Iliada med vrhunsko selekcijo uprizoritev svetovno uglednih gledaliških producentov in režiserjev prejela glavno nagrado, nagrado novinarjev in kritikov ter nagrado Radia Gra iz Torunja za najboljšo zvočno podobo. Uprizoritev je junija 2016 uspešno gostovala tudi v Bolgariji; na 24. Mednarodnem gledališkem festivalu Poletje v Varni in 10. Mednarodnem gledališkem festivalu Svetovno gledališče v Sofiji. V letu 2017 je uprizoritev navdušila v zagrebškem ZKM ter na uglednem 24. Mednarodnem gledališkem festivalu v Sibiuu v Romuniji mednarodno sprožila nove odzive navdušenja. Po zadnji slovenski ponovitvi v maju 2017 predstava še vedno ostaja prisotna na tujih gledaliških in festivalskih odrih.

O Iliadi
Režiser Jenrej Lorenci o Homerjevem delu pravi sledeče: »Iliada je literarno besedilo in prenos literature, sploh tako obsežne, kot je Homerjev ep, v gledališko predstavo zahteva zavedanje, da ne gre za prenašanje celote (v smislu pripovedi in značajev), temveč za poskus ujetja homerskega duha, epske širine, epskosti kot take. Ključna razlika je morda v tem, da ima Iliada v družbenem življenju specifičen romantiziran položaj, naša uprizoritev pa se skuša s tem poigrati, ga redefinirati.« Prav tako je pred premiero zapisal: »Iliada je pratemelj in izvor Evrope. Je njen začetek. Njeno prvo seme, njeno prapočelo, njen nizki štart in visoki cilj. Iliada je prvi ep Evrope, je praroman, praopera, praspektakel, prvi MTV. Iliada je temeljno šolsko čtivo in nedosežni književni vrh. Iliada je muka šolskega kurikuluma in nenehna točka radikalne fascinacije,« in na  koncu dodaja, da je »Iliada del vseh nas.«

V Iliadi igrajo Jure Henigman, Nina Ivanišin, Aljaž Jovanović, Gregor Luštek, Marko Mandić, Zvezdana Novaković, Jette Ostan Vejrup, Tina Potočnik Vrhovnik, Matej Puc, Blaž Setnikar, Janez Škof in Jernej Šugman. Avtorji priredbe Homerjeve Iliade so Jernej Lorenci, Matic Starina in Eva Mahkovic, po prevodu Antona Sovrèta, dramaturga sta Eva Mahkovic in Matic Starina, scenograf Branko Hojnik, kostumografinja Belinda Radulović, skladatelj Branko Rožman, koreograf Gregor Luštek oblikovalec luči Pascal Mérat in lektorica Tatjana Stanič.

Foto: Peter Uhan/Drama, MGL, CD